Ha országos szinten kb 1500-2000ember megy el IT felé, programozás akkor miért van hiány belőlük?
Egyetemi képzés, programtervezői,mérnöki informatika.
Kb mennyi szoftverfejlesztő hiányzik most a piacról?
Kezdjük ott, hogy nem mindenki lesz programozó és nem mindenki végzi el ezeket az egyetemeket. Utána jön az amot #1 is írt, hogy pláne nem mindenki lesz jó szakember. Programozni lehet úgy is, hogy nem szereted, de akkor embertelenül sok kitartás kell, mert rengeteg órát kell gyakorlásba fektetni, csak papírral meg néha tanulgatással csak átlag alatti programozó lesz valaki.
Akkor itthonról ráadásul sokan is mennek külföldre a programozók közül vagy kezdenek el idővel remote dolgozni, és nyílván itt a jó szakembereket veszíti el a hazai piac, ami eléggé tud fájni.
Az ilyen szellemi munkáknál a minőség általában sokkal fontosabb, mint a mennyiség, de programozásnál az IT ipar megállíthatatlan növekedése és mérete miatt a minőségből kéne nagy mennyiség.
Azért mert nem programozókból van hiány hanem JÓ programozókból. Ha megnézed a meghirdetett pozíciók kb 95%-a tapasztalt szakemberekre vonatkozik (medior / senior szint) és végzettség után egyáltalán nem lineáris az emberek fejlődési görbéje.
Például az OE mérnökinfó szakát 450 emberből kb 80-an végezték el időben. Ebből a 80 emberből
vannak akik bekerülnek olyan cégekhez ahol elvault rendszerek legacy fos kódjait lapátolják, vannak akiknek nem sikerül junior programozó pozit kifogni és elmennek más területre (pl. tesztelő), vannak akik állami szférában tudnak elhelyezkedni ahol szintén minősíthetetlen a színvonal, vannak akik startuphoz mennek ahol egyszemélyben mindent is kell csinálni és nem mélyül el a tudása egy területen sem stb... és persze ha valaki be is kerül jó céghez modern stackkel dolgozni az sem biztos hogy bírja a tempót és belőle profi programozó lesz.
Szóval ha a végzést követően 4-5 éves távlatban vizsgáljuk a lediplomázott hallgatókat akkor valójában egy kis hányaduk éri el azt a szintet amilyen minőségű és tudású szakemberre a legtöbb cégnek szüksége van. Aztán továbbra is fennáll a veszélye hogy aki kellő tapasztalattal és tudással rendelkezik az nem a magyar IT piacon fogja csökkenteni a hiányt, hanem remote fog dolgozni külföldi cégnek vagy ki is költözik külföldre, esetleg egyéni vállalkozóként külföldi ügyfeleket céloz meg.
A beiratkozók kb. 30-35 %-a az első három félév valamelyikében veszi a kalapját és továbbáll. Ez 2000 emberből mindjárt úgy 6-700, és a maradók sem feltétlenül jutnak el a diplomáig.
Az 5-ös (11:38) elég jól leírta az okokat.
Ez nagyon alacsony számnak tűnik. Csak BME VIK-en van több mint 1.500 ember, ahol hiába van mérnökinfós, üzemmérnök (bprof) és villamosmérnök a végzett diákok nagy része programozó lesz. (villamosok max hardver közelibbek)
Szerintem simán lehet egy olyan állítani, hogy az 1500-ból minimum, 1200 valamilyen szinten programozó akar lenni a BME végére és most elvileg leszorították a kibukást 30%alá, tehát kb 840 ember az évek alatt ezekből a gólyákból kijön a piacra és ez CSAK a BME.
A rengeteg itthoni IT's szakokon kívül, mert ugye nem csak a BMEn van ilyen képzés. Ott vannak még a:
-bootcamp
-cégek saját képzései
-andom másik szakirányokról átvándorlók
-otthon tanultak és sokan még külföldön is IT-s szakot végeznek és utána haza jönnek.
-egyéb felnőttképzések (régen programozó okj, de most is van valami ilyesmi)
Szerintem dőlnek az emberek a piacra ezresével és ez a 1,5-2k egy nagyon alacsony becsült szám.
Meg csak a hétköznapokban is már minden ismerősünk vagy annak párja Budapesten ITn belül dolgozik. Barátnőmön keresztül egy számomra idegen társaságba kerülök pár sörre, szinte biztos, hogy lesz 2-3 ember, aki ITn belül dolgozik.
Amikor nagymamámat látogatom, minden szomszédnak van ITn belül unokája.
Régi gimis osztálytársak közül hiába senki sem tünt nagyon ITs beállítottságúnak kb az 1/6 része valami IT irányba ment, pedig kéttannyelvűbe jártam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!