Ez a MORSE kód, ez milyen?
Adott a MORSE távíró kód, ami hosszú és rövid jelekből, mondjuk azt, egyesekből és nullákból áll.
Ha vesszük az angol ABC 26 betűjét, továbbá a 0 és 9 közé eső számjegyeket, valamint a pont, a kérdőjel, a felkiáltójel és a kötőjel összesen négy szimbólumát, akkor legkevesebb hány bitre van szükség, hogy ezek mindegyikéhez hozzá tudjunk rendelni, a MORSE kódhoz hasonlóan, egy-egy kódot?
Összesen 40 karaktert kell ábrázolni ezek szerint.
2^5 < 40 < 2^6,
így 6 bitre van szükség.
Azt is figyelembe kell venni, hogy pl. a MORSE kód ún. változó kódhosszúságú kód. És az 1-0-án kívül van a szünet is ami elhatárolja a karaktereket.
Érdekesség az 5 bites telex kód. Megoldották 5 bittel az angol ABC 26 betűjét, a számokat és néhány alapvető írásjelet. Igaz van benne egy "trükk". Bevezettek egy ún. betűváltó és egy ún. számváltó karaktert. Ha egy betűváltó karakter érkezett akkor az azutáni kódokat betűként, ha számváltó érkezett akkor az utáni karaktereket számként kellett értelmezni. Ezt egyszerű volt megoldani, még karos írógéppel is. Egyszerűen annyit csináltak, hogy úgy helyezték el a betűkarokon a betűket számokat, hogy az azonos kóduak egymás alá kerültek. Ha jött egy váltó karakter akkor az egész kosarat lehúzta egy elektromágnes és addig lehúzva maradt amíg nem jött a következő váltó karakter. Nagyon ötletes megoldás volt. Ezzel majdnem megduplázták az 5 biten ábrázolható (max. 32 eltérő kódszó) tartományt.
Ez nagyon ötletes, de nem lett volna elég egy váltó karakter?
Mondjuk az 11111 váltott volna betűről számra, utána meg ennek ismétlése újra betűre?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!