Az it szférában érdemes időt és energiát fektetni egy mesterdiplomába?
Attól függ mit akarsz.
Ha sima backend pl.: Java fejlesztő vagy, akkkor semmit előnyt nem jelent egy OAuth2 implementálásában vagy Spring boot verzió migrálásnál, hogy neked van mestered is.
Ilyen szempontból szerintem abszolút lényegtelen. Tipikusan ilyen munkáknál mondják, hogy a papír nem számít, csak a tudás. Hiszen 1-1 probléma megoldása inkább attól függ mennyi gyakorlatod van az adott programozási nyelvvel, keretrendszerekkel és eddig milyen projecteket láttál.
Például egy sonar beüzemelése piplineon sem attól függ, hogy te Msc-n Analízis 3-ből hogy teljesítettél, hanem hogy láttál-e valaha sonart és valami ci cd folyamatot.
Van rengeteg terület, ahol biztos előnyt jelent, de egy mezei backend fejlesztőnek abszolút semmi előnyt nem ad. Max 1-2 cégbe vezetői beosztásnál előny ha az embernek van egy Mscje is.
Írj konkrétumot, hogy mivel foglalkozol vagy mivel szeretnél foglalkozni a jövőben. Így látatlanban lehetetlen megmondani, hogy mi számodra a megfelelő megoldás.
Az előttem válaszolónak abban igaza van, hogy a gyakorlatban az számít amit valójában tudsz. Vagyis amilyen módon tudsz gondolkozni.
Ugyanakkor a munkáltatónak szűrnie kell a jelentkezőket és egyértelműen mindig azok vannak előnyben akik magasabb végzetséget tudnak felmutatni, mert nem lehet mindig, mindenkit teljeskörűen letesztelni. Ráadásul Magyarországon túlzott módon is minden ezen papírok meglétéhez kötnek.
Summa summarum: Ha időd és energiád engedi, de még a nap dőlés szöge a földéhez viszonyítva és a horoszkópod is úgy ítéli, akkor hátrányodra semmiképp nem válhat,sőt...
Ha specializált területen akarsz dolgozni (például data science, machine learning stb.) akkor érdemes egy erre specialzált mesterszakot vagy doktori iskolát végezni, mert mezei BSc-vel interjúra sem hívnak be. (Például MSc Statistics / Data Analytics / Data Science / Machine Learning.)
Amit viszont általában véve is érdemes, valamilyen üzleti mesterszakot, például banki és biztosításmatematikai mesterszakot, vagy egy MBA-t, mert sok területen fejlesztőként is hasznos, ha szót értesz az üzlettel.
Igen, teljesen elég a bsc az állások nagyrészéhez.
De ha van időd, kedved, energiád és pénzed rá (ugye valamiből élni kell közben, pláne ha párkapcsolatban is vagy) akkor csináld. Mindenképp előny, ha van egy msc-d és pláne előny lesz n év múlva mikor már valami senior pozira jelentkezel. Ott ez számítani fog, mert fontosabb pozira (általában) rendesen megszűrnek, hogy pl ne tedd a céget technical debt-be.
De ha nincs nagyon kedved, időd, energiád és pénzed erre, akkor felesleges vele szenvedni. A tapasztalat aranyat ér, sokkal jobban jársz vele és még jó pénzt is kapsz közben. 2 év tapasztalat NAGYON sokat növel a fizudon bármilyen területre is mész.
Msc bizonyos területekre kell inkább, meg ha netán fontos lenne később, akkor it-ban könnyű egy külföldi online egyetemet (csak vizsgázni jársz be kb) kifizettettni a céggel vagy neked is lesz bőven rá pénzed, szóval felesleges most szenvedni vele. Persze ha data science érdekel, akkor csináld most, de a legtöbb helyre csak kis előnyt jelent.
Szerintem jobb pénzt keresni és élni az életed a kényelmes it-s fizuból, mint egyetemre járni. Ha pedig kell csinálnod, akkor később is megtudod majd csinálni, csak akkor nem nyomorult nappali képzésen, hanem tanulhatsz ahogy szeretnél és majd vizsgázni jársz. Én 27 évesen kezdtem el így egy külföldi egyetemet és sokkal kényelmesebb volt. Ugye úgy jobb tanulni hogy van pénz a zsebedben, én pl minden hétvégén eljártam wellnessezni a párommal és ott tanultam, mert az nyílván elviselhetőbb. De hétköznap is extra dolgokat szerveztem magambak, mikor tanulnom kellett.
Tehát hidd el, ha nem kell most az msc, akkor ráér később is és EZERSZER kényelmesebb lesz megcsinálni, mint a bsc-t.
Kb. egy hónappal ezelőtt néztem egy USA-ba szakadt hazánkfia videóját, aki azt nyilatkozta, sokat hezitált, hogy BSc vagy MSc legyen-e a végcél. A végén az MSc mellett döntött és végül ez segítette hozzá, hogy a Teslánál dolgozhasson, ahol is, az ott töltött évek alatt részvényeket kapott, ami, az árfolyam felfutása okán szépen megalapozta a jövőjét.
BSc-vel halvány esélye sem lett volna megfognia ugyanezt a pozit.
Nem azt akarom mondani, hogy neked ezek alapján az MSc lenne a jó választás, mert azt neked kell tudnod, hiszen te ismered a saját anyagi lehetőségeidet, képességeidet, de az ember, ha már tervez, számoljon ilyen eshetőséggel is, amire ez a kis történet rámutat.
Amúgy arra is gondoltam, hogy valami MBA-t csinálok meg mesternek, mert sima fejlesztőként elég haszontalan lennének a matekos tantárgyak. A különféle szakmai gyakok és 2-3 szakdoga szintű project készítés meg szintén számomra picit haszontalan, mert addig sem keresek pénzt és gyűjtök tényleges szakmai tapasztalatot.
Viszont levelezőn a BME GTK-n egy MBA szerintem hozható vagy akkor már Corvinus és jó vagyok. Hátha segít majd 10 év mulva, multinál előre jutni vezetői pozícióba, de kb ennyi.
"Én 27 évesen kezdtem el így egy külföldi egyetemet és sokkal kényelmesebb volt"
Teljesen megértem amit írtál és ráció is van benne, de én meg pont ellenkezőleg gondolkodtam: a f..szom akar 30-hoz közel vagy akár utána még egyetemen bohóckodni, fiatalon kell tanulni. Dolgozni ráérek utána még 40-50 évig. Őszintén, kb. 1-2, de maximum 2-3 évvel később már kb. semmire sem fogsz emlékezni az egyetemen tanultakból, ha később nem használod. Márpedig a java részét úgysem fogod használni. Magyarul az Msc szinte csak a papír miatt kellhet. Letudtam anno időben (mellette dolgoztam), aztán ha valaki kérdezi, akkor van... kb. ennyire jó a Bsc meg az Msc is.
A kérdésre válaszolva: abszolút elég az állások majdnem 100%-ához a Bsc. Az Msc-t csak a fenti logikám miatt tudom ajánlani: ha Bsc után közvetlenül nem állsz neki, akkor később - szerintem - sokkal rosszabb lesz visszarázódni az ennyire kötött tanulásba, plusz lehet, hogy később jól fog jönni, dolgozni meg úgyis fogsz eleget...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!