Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Tehát mégis csak gáz van, ugye?

Tehát mégis csak gáz van, ugye?

Figyelt kérdés

Nyílt levélben kéri számos tudós, kutató és tech-vezér az Open AI-t és más mesterséges intelligenciával kísérletező cégeket, hogy legalább hat hónapra függesszék fel a tevékenységüket: az aláírók között olyan nevek bukkannak fel, mint Elon Musk, a SpaceX, a Tesla és a Twitter vezérigazgatója, Steve Wozniak, az Apple társalapítója vagy Yuval Noah Harari történész, író, professzor.


A Future of Life non-profit kutatóintézet petíciójában azt írják, hatékony mesterséges intelligencia rendszereket csak akkor szabad kifejleszteni, ha biztosak vagyunk abban, hogy a hatásaik pozitívak, a kockázatok pedig kezelhetők lesznek.


Hát, ehhez mit is lehetne hozzátenni?

Mégis veszélyt jelent az MI nem csak a munkánkra, de az emberiségre is.



2023. márc. 30. 20:27
1 2 3 4 5 6
 41/56 A kérdező kommentje:

"AKÁR INGATLANHIRDETÉSRŐL, AKÁR MUNKAKÖRI LEÍRÁSRÓL VAN SZÓ, HAMARABB VÉGEZ A FELADATTAL, MINT EGY EMBER, DE FEL LEHET HASZNÁLNI KÉPESSÉGEIT AZ ORVOSI DIAGNOSZTIKA MELLETT A PROGRAMOZÁSBAN VAGY ÉPP AZ ÍRÁSBAN.


Tudom, az újságírásban is. És bár hihetnénk, hogy ez a jövő, valójában már a jelenről van szó."


A kérdést emberek mellett magának a ChatGPT-nek is feltették: az emberek szerint a következő foglalkozásokat érinti magasan, legalább 80 százalékos mértékben a mesterséges intelligencia térnyerése:


Matematikusok

Könyvelők

Pénzügyi elemzők

Írók és szerzők

Web- és digitális designerek

Közvélemény-kutatók

Tolmácsok és fordítók

PR-szakemberek

Állattudósok

2023. ápr. 21. 15:44
 42/56 anonim ***** válasza:
83%

"HAMARABB VÉGEZ A FELADATTAL, MINT EGY EMBER,"


Erről a vicc jut eszembe, "Mi a különleges képessége? -Nagyon gyorsan számolok. -Mennyi 4142343x334? -39 -De nem is annyi -De gyors voltam". Na ilyen a chatGPT is jelenleg. Nem ilyen számolásokban persze, de kitalált személyekről nagyon jól tud töridogát írni, csak épp valóságtartalma nincsen az általa írtaknak :D

2023. ápr. 21. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/56 A kérdező kommentje:
Köszönjük, Emese!
2023. ápr. 21. 17:47
 44/56 anonim ***** válasza:
Egyébként az pedig, hogy egy neves fotóversenyen olyan kép nyerhet amin rendellenesen van 3 hüvelykujj egy kézen meg 4 mutató, az önmagában a vicc kategória.
2023. ápr. 21. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/56 A kérdező kommentje:

Azt már vártuk, hogy ez ügyben is te mondd meg a frankót!

Csak mert annyira értesz hozzá, mint szárnyas hangya az asztro-fizikához.


Ezt is köszönjük, Emese!

2023. ápr. 21. 18:01
 46/56 anonim ***** válasza:
Informatikusként van róla némi fogalmam, Pistike, köszönöm a tájékoztatást :)
2023. ápr. 21. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/56 A kérdező kommentje:
Fogalmad, neked? :))
2023. ápr. 21. 18:49
 48/56 anonim ***** válasza:

47: Nem kell nekem elhinned, elég (lenne) utánanézni, hogy mit jelent az "ai hallucináció", egyszerűsítve mondjuk ez a videó összefoglalja neked: https://www.youtube.com/watch?v=1-IpMlJ0Wlc

Utána már csak a döntést kell meghoznod, hogy szerinted egy ilyen megbízhatatlan rendszer veszélyt jelenthet -e bármire is. (a kérdésedben a Mégis veszélyt jelent az MI nem csak a munkánkra, de az emberiségre is" rész).

Az én véleményem, hogy nem alkalmas komolyabb felhasználásra jelenleg a legtöbb területen, és körülbelül bő 10 évig még egyáltalán nem kell attól tartani, hogy bárki munkáját elvenné.

Lehet más a véleményed persze, de fröcskölés helyett tájékozódj első körben.

2023. ápr. 21. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/56 anonim ***** válasza:
36%

Induljunk messziről...

Elmúltak már azok az idők, amikor dobozban kaptad a szoftvert és CD-ről telepítetted.

Biztos még jópáran emlékeznek arra az "élményre", amikor egy CD-t a meghajtóba raksz, és várod, amíg a telepítővarázsló végigvezet a folyamaton.

Abban egyetérthetünk, hogy ez a világ mára megszűnt létezni.

Ez még az az idő volt, amikor a szoftver a saját tulajdonodban volt, nem úgy mint manapság. A szoftver dobozát még ki is rakhattad a polcra dísznek.

Kérdés: Ismersz valakit, aki még mindig így telepít szoftvert?


Internet kora.

De aztán változtak az idők, megjelent az internet. Ez teljesen megváltoztatta azt, hogyan használunk szoftvereket napjainkban.

A webes alkalmazások megjelenésével és az okostelefonok térhódításával az online szoftverek iránti kereslet rohamosan megugrott. Az emberek többé nem akarnak szoftvereket letölteni és telepíteni a saját gépükre. Ehelyett csupán azt szeretnék, hogy mindenhez online hozzáférjenek, a telepítésekkel és frissítésekkel járó gond nélkül.

Mára az online jelenlét elengedhetetlen bárki számára. Ha nem vagy fent az interneten, gyakorlatilag nem is létezel.

A szoftverek használati módja teljesen megváltozott. Az asztali alkalmazások folyamatosan tűnnek el, mára a programok nagy része elérhető egyetlen böngészőből.

Ha veszel egy átlag embert, a számítógépüket 90%-ban csak online böngészésre használják.

Kérdés: Ismersz valakit, aki szívesen tölt le asztali alkalmazásokat és szereti azokat frissíteni, karbantartani? Ahelyett, hogy egy böngészőből elérné?


Közösségi média kora.

Aztán elérkeztünk a közösségi média korába, amely teljesen átalakította az internetet.

Az olyan platformok, mint a Facebook, az Instagram, a Twitter és a TikTok mindenki számára ismertek.

A közösségi médiában eltöltött idő is már-már több mint a szabad levegőn. Az emberek a hírfolyamokat görgetik, videókat néznek, kapcsolatba lépnek egymással.

Hogy jönnek ide a programozók? A válasz sehogy. Programozóként elképzelhető, hogy valami érdekes új alkalmazást fejleszt az ember, de ez a kutyát nem érdekli.

A szomorú igazság az, hogy az ilyen alkalmazások megszűnnek létezni a közösségi média korában. Az emberek idejük nagy részét a közzéségi oldalakon töltik és

elég ritkán próbálnak ki új dolgokat.

Kérdés: Tudsz mondani olyan alkalmazást, ami nem közösségi média platform, de mégis jelentős térhódítással bírt manapság?


Tartalomgyártók.

A közösségi média tartalmait valakinek gyártania is kell. Kihívást jelent, hogy egyre nehezebb a felhasználók figyelmének megtartása. Azaz, hogy ottmaradjanak végignézni azt tartalmat, amit a tartalomgyártó közzétesz.

A profit pedig abban van, ha valakinek elég nagy aktív követőbázisa van.

Nem is kérdés, hogy a tartalomgyártók, gyakorlatilag alig vagy egyáltalán nem rendelkeznek programozói ismeretekkel, mégis rengeteg pénzre tesznek szert.

Miért? Mert manapság ez a trend. A legtöbben közösségi média oldalakat használnak nap mint nap, ahol a tartalomgyártóké a főszerep.

Így hát, a tartalomkészítők azok, akik az innováció élvonalába tartoznak, nem pedig a programozók.


Mesterséges intelligenciák.

Az olyan mesterséges intelligenciák, mint a ChatGPT, csak tovább gyorsítják ezt a trendet.

A tartalomkészítők mostantól mesterséges intelligencia-alapú eszközöket is használhatnak a tartalom automatikus generálására, (nem meglepő) programozási ismeretek nélkül. Ez teljesen megváltoztat mindent.

Az AI-alapú tartalomgeneráló eszközök minimális emberi beavatkozással automatikusan generálhatnak szöveget, képeket, videókat.

A tartalomkészítők mostantól el fognak kezdeni a mesterséges intelligencia által generált tartalom konfigurálására és testreszabására összpontosítani.

Ezt már láttuk is élesben. Az AI által generált képek különféle versenyeken érnek el első helyezést. Elnyeri az emberek tetszését az AI által generált tartalom.

Ahogy a mesterséges intelligencia folyamatosan fejlődik és javul, még kifinomultabb tartalomgeneráló eszközök megjelenésére számíthatunk.

Ez tovább tolja a szoftverfejlesztést a tartalomkészítés irányába, és eltávolodunk a régi, "hagyományos programozástól". Ebben az új korszakban a sikerhez szükséges készségek többé nem kizárólag a programozási nyelvek és keretrendszerek körül forognak majd, hanem olyan kreatív készségeket is magukban foglalnak, mint a történetmesélés, a tervezés és az AI eszközök kifinomult felhasználása.

Továbbra is nehéz lesz a figyelem megtartása, de ők azok, akik végül tudnak érvényesülni ebben az új korszakban. A programozók nagyrésze eltűnik, hiszen minden a közösségi média platformokon fog történni, ahol a tartalomgyártók aratnak sikert. A mesterséges intelligencia pedig csak gyorsít ezen a folyamaton.

2023. ápr. 22. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/56 A kérdező kommentje:

Érdekes megvilágításba helyezi a "elveszi -e a programozók munkáját a mesterséges intelligencia?" kérdést egy, a napokban a Google-tól kiszivárgott információ. Ezek szerint a cég feltette a fejlesztői állásinterjúin is használt programozási kérdéseit a ChatGPT nevű, az elmúlt hetekben az informatikai sajtó sztárjává vált MI-s chatbotnak - az pedig olyan jól oldotta meg a feladatokat, hogy a cég mindjárt fel is vette volna (ha nem tudta volna, hogy csak egy chatbotról van szó).


Méghozzá nem is takarítói vagy levélhordó munkakörbe, hanem egészen komoly, évi 183.000 dolláros (azaz 66 millió forintos) fizetéssel kecsegtető, ún. L3 (hármas szintű) szoftverfejlesztőnek. Ilyen pozícióba a Google csak kifejezetten jó programozókat vesz egyébként fel, akik az interjún feltett, erősen technikai kérdésekre is gyorsan tudnak velős és helyes válaszokat adni; olyanokat, amiket a ChatGPT is adott a teszt keretében.

2023. ápr. 22. 05:58
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!