Hogyan képes a ChatGPT a világ objektumaival kapcsolatban következtetéseket levonni? (példa a kérdésben)
Az egyértelmű, hogy a sok olvasott szöveg alapján vissza tudja mondani az olvasottakat, de honnan tudja, hogy az egyes objektumok hogyan viselkednek, ha interakcióba lépnek?
Pl. ha valami abszurd dolgot kérdezünk, amiről nincs érdemi irodalom, tehát nem csak visszamondja, amit olvasott, hanem következtetnie kell, hogy az interakció hogyan zajlana le:
mi történik, ha vízbe teszünk egy citerát
Ha vízbe helyezünk egy citerát, az súlyos károkat okozhat az eszközben, különösen, ha a vízbe merülés hosszú ideig tart vagy az eszköz teljesen elmerül. A citera általában fából készült, és a fa nem reagál jól a vízzel. Amikor a fa vízbe kerül, az eláztatódik, megduzzad és deformálódhat, ami súlyos károkat okozhat az instrumentumban. Emellett a nedvesség és a víz károsíthatja a citera fém alkatrészeit, például a húrlábakat, a húrokat és a hangszedőt.
Ha a citera vízbe került, azonnal távolítsuk el a vizet az eszközből, és szárítsuk meg alaposan. A citera szárítása során ügyeljünk arra, hogy ne legyen kitéve közvetlen napsütésnek vagy hőforrásnak, amely súlyosabb károkat okozhat az instrumentumban. A citerát szakemberrel javíttassuk meg, ha szükséges.
Azonban a legjobb megoldás az, hogy megelőzzük a citera vízbe kerülését, és mindig tartsuk száraz helyen, távol a nedvességtől és a víztől. Ha védjük a citerát a nedvességtől és a víztől, akkor hosszabb ideig megőrizhetjük annak állapotát és minőségét.
A ChatGPT tulajdonképpen olyan, mint egy papagáj, amit "tud", hall, azt visszamondja.
Mint régen a cleverbot, az is tudott lazább kérdésekre válaszolni, de a ChatGPT egy fejlettebb verziója.
Szerintem, ha gitárt írnál vagy hasonló hangszert, szintén nagyon hasonló választ adna. A lényege, hogy amit "betápláltak" neki információt (ami tulajdonképpen a mesterséges intelligencia "tanulása"), abból próbál következtetéseket, összefüggéseket levonni.
Rágondol magában a gitárra, és esetleg a lávára, vagy vízre, ami a kérdésben van. Mivel ő maga nem nagyon tud úgymond "gondolkozni", próbál összefüggéseket keresni. Ekkor jönnek be az alkatrészek: miből áll egy citera, pontosan mi is az? Tulajdonképpen akkor már a citera tulajdonságait próbálja összehasonlítani a vízzel, és lám, a fa-víz kapcsolatra már van összefüggése, amit el tud nekünk mondani.
Ezért van az, ha nagyon bonyolult kérdéseket teszünk fel neki (például valami tudományos magyarázatot szeretnénk), akkor sokszor fals forrásokat ad, sokszor fals információt is, mert rosszul kapcsolta össze ezeket a tulajdonságokat, de ez nagyrészt ki van küszöbölve, ennél optimalizáltabb.
A mesterséges intelligencia max az érzéseket is következtetni fogja, ha eljut odáig, és azt a betáplált "megtanult" forrásokból fogja tenni. Ha valaki azt mondaná neki a jövőben, hogy meghalt a kutyám, lehet szomorú arcot fog vágni, hiszen ez az összeköttetés a leggyakoribb, leglogikusabb, vagy ha más állatot mondasz, pl. ganajtúróbogarad, akkor is következtetni fog, hogy ez nagy eséllyel a háziállatod, és a lehető legpontosabb, leglogikusabb választ próbálja majd generálni.
Szerintem így működik a tárgyakkal is, írhatsz szerintem üdítőt, lávát is, hasonló következtetéseket fog levonni, keresni próbálja majd a részek közötti összefüggést.
A kérdésben benne van a válasz, mert levezeti az összefüggéseket. A különböző információmorzsákat úgy fűzi egybe és tölti ki általánosításokkal hogy kapcsolódjanak egymáshoz.
Ha beírod a citera szót, le fogja ellenőrizni hogy mi az. Definíció hogy fából és fémből készült húros hangszer. Beírtad a víz szót is, így összevezeti hogy a fa és a fém milyen kapcsolatban lehet a vízzel. Végig a fa-fém-víz kapcsolatról ír általánosságban, de belefűzi a citeráról szerzett információkat is. Majd az egész fel van még ütve az olyan általános tanácsadó (mit csinálj és mit ne csinálj) jellegű dolgokkal, amibe szinte minden behelyettesíthető aszerint, hogy milyen kulcsszavakkal indítottál.
Ha fiktív dolgokat neveztél volna meg, azokkal is egy ilyenen sablon választ kitöltött volna, és tele lenne összefüggéstelen hülyeséggel.
A te kérdésed abszurd, de valós tényeken alapul, abból pedig nagyobb eséllyel lehet a valósághoz minél közelebbi választ generálni.
"próbál összefüggéseket keresni. Ekkor jönnek be az alkatrészek: miből áll egy citera, pontosan mi is az? Tulajdonképpen akkor már a citera tulajdonságait próbálja összehasonlítani a vízzel, és lám, a fa-víz kapcsolatra már van összefüggése, amit el tud nekünk mondani."
De akkor mégsem csak szóvalószínűségek szerint állítja össze a választ, kell, hogy valami objektum modell legyen benne, hogy tudja, hogy a citera egy tárgy, aminek alkatrészei vannak, aminek anyaga van, stb.
Szóval akkor ilyesminek kell lenni benne leprogramozva, hogy ha egy tárgyat találsz, akkor nézz utána, hogy miből áll, stb.
Ezt nem csak szimplán a szavak gyakorisága alapján válaszolja meg, kell, hogy valami modellje legyen a világról is, nem?
A ChatGPT között egy hatalmas adatbázis áll, és nagy eséllyel hasonló elven van összerakva, mint a közösségi médiás oldalak. Amilyen oldal után érdeklődsz, úgy olyan valószínűséggel hasonlókat is ajánl majd.
Ugyanilyen gráfokkal próbálhat kapcsolatokat keresni kötési erősségek szerint, ami már egy fejlettebb séma lehet a programozásban, bár ezt csak laikusként állítom, nem vagyok annyira okos. Legelső dolog, amit megtalálhat a citeráról, az a hangszer (ami értékes tárgy), fa, majd a fém alkatrész, így a szárítást, és az alkatrészek hatásait írja ki sorban, ahogy köze van a hangszerhez, illetve az említett tárgyból.
Nyilván biztos komplexebb annál, mint amit én írtam, mert ha csak ennyiből állna, akkor bárki meg tudná csinálni, akinek felsőbbfokú képzettsége van. Emellett szerintem van még egy erősebb ellenőrző algoritmus is, ami nem irat ki minden badarságot, egyéb dolgot, és így megáll a citera részeinél, és nem nagyon megy a víz-citera történelmi összeköttetéseibe (mert biztos van ott is valami összefüggés, de olyan kicsi, hogy már nem releváns a gráfpontok között).
Szóval akkor ilyesminek kell lenni benne leprogramozva, hogy ha egy tárgyat találsz, akkor nézz utána, hogy miből áll, stb.
Tulajdonképpen szerintem igen, ezek alapján tud következtetéseket, kapcsolatokat keresni két objektum között.
Nem csinálja egyiket sem azok közül amit írtatok és pláne nincs kézzel beleprogramozgatva.
Tessék itt egy kép, hogy hogyan működik a GPT (Generative Pre-trained Transformer): [link]
Magyarán semmi más nincs itt, csak gyönyörű matematika:)
Sajnos lehetetlen lenne leírni, hogy hogyan működik és miért pont úgy. Legalábbis én nem tudok egy ennyire komplex dolgot lebutítani eléggé. De ha érdekel, akkor utána tudsz googleben keresni az egyes részeknek és biztos találsz egyszerűbb magyarázatokat.
De egyébként """csak""" valószínűséget számol és ezt nagyon jól teszi, ezért tud ügyesen generálni. De nem gondolkozik és senki nem írt bele kézzel dolgokat.
ChatGPT egy iszonyatosan hasznos eszköz, napi szinten használom és elő is fizettem rá, DE! Ha tudná a sok laikus, hogy mennyi munka van egy ilyennek a betanításában, mennyire részletes és tiszta adatokra van szüksége, majd milyen sokáig és részletesen finomhangolják kézzel is, akkor sokat vesztene a varázsából.
Természetesen egy nagy előrelépés a language modellek fejlődésében és most a tech óriások versenye méginkább gyorsít majd egy darabig a fejlődésen, szóval tényleg hatalmas dolog ez az egész senki ne értsen félre. Meg örülnél, ha szakmabeliként az openai-nál dolgozhatnék csak ingyen is:DD viszont nem olyan nagy fekete mágia ez, csak hát az emberek többsége a gimis matekot se szereti és/vagy utálja, ezalól pedig sok programozó sem kivétel, ez pedig színtiszta matek. Szóval nyílván mindenkinek ez varázslás szinten van most.
"Sajnos lehetetlen lenne leírni, hogy hogyan működik és miért pont úgy. Legalábbis én nem tudok egy ennyire komplex dolgot lebutítani eléggé"
Attól, hogy matematika, még össze lehet foglalni a működésének lényegét néhány mondatban. Annak, hogy valaki valóban ért valamit, éppen az a jele, hogy el tudja magyarázni a lényegét másoknak, akik nem szakemberei a területnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!