Mi számít programozás területén jó önéletrajznak? (Részletek lent)
Van egy diákmunkákra használt gyorsan összedobott valamim, de szeretnék majd diploma utánra egy sokkal jobbat csinálni.
Leginkább arra lennék kíváncsi, hogy előző munkahelyhez milyen részletesen és miket írjak le?
A soft skillekre mennyire térjek ki?
A tudásomat hogyan jellemezzem/szintezzem be, szóval pl van angolul, hogy intermediate SQL, Java, etc szint, ezt használjam magyarul, hogy ha valamit így haladó szinten ismerek? Vagy ha már valamit az önéletrajzomba írok, akkor azt alapból haladó szintnek veszik? Na és mennyire említsem meg azokat a nyelveket amikkel csak egyetemen találkoztam, de ott mondjuk megizzasztott a tanár és kellett nagyobb többszemélyes project is, magyarán van azért valamennyi közöm hozzá?
Az utolsó dolog, hogy githubos projectet hogyan szokás beletenni? Csak egy linket teszek és kész? Vagy kell egy mondat arról, hogy xy dolgot megvalósító projectem és link?
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a válaszát előre is!!
Egyébként google zavart meg a legjobban, mert láttam olyan önéletrajzos példát, hogy ilyen kis teli karikákkal jelzik a szintet meg teljesen modern kinézete van, mint valami játék beli karakter leírás, de láttam olyat is, hogy teljesen letisztult és egyszerű formátum a lehető legkevesebb szöveggel. Aztán van aki szerint ez a jó, van aki szerint másik...
Soft skillek szerintem teljesen feleslegesek egy önéletrajzba, azt ha szeretnék az állásinterjún megkérdezik, meg látják is valamennyire.
Nyugodtan beleírhatod pl. hogy SQL (Haladó), java (Haladó) stb., de nem muszáj, valószínűleg úgyis rákérdeznek.
Ha az adott nyelvvel tudnál dolgozni, tehát megérted amit akár szaknyelven írnak és tudsz is válaszolni, akkor említsd meg őket és oda írhatod mondjuk, hogy passzív.
Az meg, hogy milyen kinézetű a CV-d csak rajtad áll, van ahol meghatározzák, hogy csak Harvard formátumút lehet beadni, de ha nem akkor a Canva-t nagyon ajánlom, vannak benne sablonok, illetve magadnak is könnyedén össze tudsz állítani egyet.
Github részhez sajnos nem értek :)
Szerintem csak azokat a technológiákat érdemes feltüntetni, amik érdekelnek és esetleg munkatapasztalatod van velük.
Pl.: Engem is szivattak C++-al egyetemen és valamennyire megy is, de mivel a céljaimtól nagyon táj idegen, így nem hogy önéletrajzba nem raknám be, de még szóban sem hoznám fel, hogy "Ja, amúgy megy a C++ is, mert X projectet csináltam vele és szabadidőmben Y projectet FPGAval" Hiszen ez mondjuk egy C# backendes pozíciónák konrkétan irreleváns.
Azt sem érdemes szerintem feltüntetni, hogy melyik nyelv, vagy akármi milyen szinten megy, hiszen nincs egy előre definiált metrika. Az ha azt látja valaki, hogy 1/3 részen áll a pici sáv mellette az azt jelenti, hogy "Láttam már SQL-t" vagy "Munkakörnyezetben sokat használtam, de nem fő csapásirány volt". Így vagy alul vagy felül reprezentálod a tudásod. (de szerintem inkább arra aszociálnak ilyenkor, hogy alig ismered az adott dolgot)
A CV úgyis csak arra kell, hogy a HR-es megnézi, hogy meg vannak-e benne azok a keywordök, ami alapján szűrnie kell a pozícióra valakit. Azt hogy te miből mennyire vagy kompetens a szakmai iternjúkon bőven ki fog derülni.
A soft skilles baromságokkal sem kell szerintem foglalkozni. Nincs annál rosszabb szerintem ha valaki például olyanokat ír a CV-be, hogy "Csapatjátékos vagyok". Ha jól kommunikálsz az úgyis feltűnik interjú közben. Meg IT területén szeritnem annyi magának való kocka van, aki munkatársakkal csak a Counter Strikeról és hasonlókról tud beszélni, hogy a soft skillek nem is igazán mérvadóak szerintem egy kezdő fejlesztői pozinál.
Az én önéletrajzomban van githubos link és azt vettem észre, hogy technikai interjú előtt nagyok sokszor megnézik és tesznek fel azzal kapcsolatos kérdéseket, ami számomra probléma is volt, mert 1-2 dolog benne maradt amire nem vagyok annyira büszke, így ha nem kérdeztek volna rá direkten nem feltétlenül tünt volna fel nekik, hogy az egy nagyon régi commit volt, csak nem tértem vissza kijavítani, amikor már volt elég tapasztalatom, hogy sokkal szebben megcsináljam.
A konkrét munkatapasztalatról meg szerintem érdemes leírni, hogy milyen projecten voltál, milyen tehcnológiákat használtál stb...
Persze konkrét nevet sokszor nem tudsz írni NDA miatt, de leírhatod, hogy például "Autóipari gyártás vezérlő szoftver".
Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszokat!!!:)
#2
Mennyire számít, hogy a githubos project könnyen futtatható legyen? Mármint a kódot nézik meg vagy megpróbáljál működésre bírni? Már csak azért kérdezem, mert a projecteimet nem annyira egyszerű setupolni, természetesen nem nehéz, de 30 percet biztosan igénybe vesz és nem tudom szánnak-e ennyi időt rám.
De cserébe napra kész és rengeteg időt öltem bele, hogy pl a vállalhatatlan kódokat kiszedjem:D
Nem hiszem, hogy bárki megpróbálná lefuttatni. Csak ránéznek a kódolási stílusodra és hogy mit mire használtál.
Szerintem van olyan is, hogy csak felületesen ránéznek, hogy csináltál már pár dolgot, de a kóra konkrétan rá sem néznek.
Meg persze sokan ignorálják. Nem veszik a fáradtságot, hogy megnyissák a linket.
A jó önéletrajz:
- Név, képesítés, elérhetőség
- Jobb felső sarokban legalább 120^2 pixel méretű fotó (arckép).
- Tőmondatokban a tanulmányok listája (-tól -ig (évszám)).
- Tőmondatokban a korábbi munkahelyek listája (-tól -ig,+ pozi)
- Speciális képességek, szakterületi gyakorlat.
- Publikációs lista (ha van), díjak, kitüntetések (ha van).
- Soft skillek, érdeklődési terület. Esetleges elvárások a céggel, mint leendő munkaadóval szemben.
- Bátrabbak: fizetési igény, forintban kifejezve.
Ahogy nézem én képviselem a baromi lusta megoldást. Van egy aránylag jól kitöltött és karbantartott linkedin profilom és mindig abból generálok CV-t.
Ha kell valami specifikus, akkor azt a summary részbe beleírom.
Egyoldalas, csak címszavakban.
"Leginkább arra lennék kíváncsi, hogy előző munkahelyhez milyen részletesen és miket írjak le?"
1-2 gondolat a feladatkörödről, hogy mit kellett csinálnod, milyen nyelvvel/technológiával
"A soft skillekre mennyire térjek ki?"
Semennyire, rég szar, ha neked kell magadat ügyesbügyesnek meg asszertívnek hívni. Én nem írtam bele ilyesmit, majd interjún felmérik vagy megkérdezik 5 jó - 5 rossz tulajdonság formájában.
"A tudásomat hogyan jellemezzem/szintezzem be, szóval pl van angolul, hogy intermediate SQL, Java, etc szint, ezt használjam magyarul, hogy ha valamit így haladó szinten ismerek? Vagy ha már valamit az önéletrajzomba írok, akkor azt alapból haladó szintnek veszik?"
Nem kell szintezni. Azt említsd meg, amiben működő, értelmes munkát össze tudsz rakni egy nap alatt és nem a nyelv alapjait fejtegeted. Azokat majd ők felmérik, ha akarják. A tapasztalatodnál látszik, ha valamivel munkában foglalkoztál, ha csatolsz refimunkát, azon is, meg eleve annyi önkritika csak van benned, hogy nem adod le 2 pet projekt és fél év tapasztalat után senior pozira a jelentkezésed. A hr is egy szakma, ugyanúgy dolgozik, mint te, az a munkája, hogy felmérje a képességeidet technikai és soft skilleknl tekintetében is. Sokkal cikibb, mikor valaki 5 fokú skálán bepöttyözi, hogy 4-es szinten ért a pythonhoz, aztán kiderült, hogy oop programozásra sosem használta a nyelvet, csak scriptelésre. De ha meg egyesre pontozza magát, akkor meg úgy néz ki, mintha 2 hete látta volna először a kódot. Sok nyelvnek vannak egy kezdő számára felfoghatatlan mélységei. Nem kell a pontozás.
"Na és mennyire említsem meg azokat a nyelveket amikkel csak egyetemen találkoztam, de ott mondjuk megizzasztott a tanár és kellett nagyobb többszemélyes project is, magyarán van azért valamennyi közöm hozzá?"
Említsd. Az már egy jó alap. Amiből csináltál kisebb projektet vagy tanultál több féléven át, azt bele lehet írni.
"Az utolsó dolog, hogy githubos projectet hogyan szokás beletenni? Csak egy linket teszek és kész? Vagy kell egy mondat arról, hogy xy dolgot megvalósító projectem és link?"
Én a projekt nevét írnám, ami nagyjából lefedi, hogy mi is az adott cucc. Annak a szövegét állítanám be hivatkozásnak, ami a repora mutat, ahol van egy részletesebb readme. A hivatkozás ne látszodjon a cvdben, mert sok helyen kinyomtatják és az úgy ocsmány.
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a válaszát előre is!!
Köszönöm a további válaszokat is!:)
Linkedin profil mennyire fontos junioroknak? Láttam nem egy memet belőle, hogy az reversed tinder, mert ott a programozó srácok nem írnak vissza a HR-es csajoknak, de feltételezem ez nem a juniorokra igaz:D gondolom senioroknál van ilyesmi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!