BSc után megéri MSc-re menni? Mennyi pluszt jelent?
Erre a kérdésre nem lehet igennel vagy nemmel válaszolni.
A kérdező képességeit, céljait nem ismerjük.
Lehet, hogy a BSc is nehezen ment neki, MSc-n csak elhasalna, kudarcélményeket gyűjtene, de lehet az is, hogy az MSc kiteljesítené, gazdagítaná, értékesebbé tenné.
Aki úgy specializálódik, hogy a szakterülete ismeretanyagát maga is képes megszerezni, mindenféle segítség nélkül, az ellehet BSc-vel is, de akinek gondot okoz az önálló ismeretszerzés, tanulás, plusz, a válaszott szakja is erős elméletet kiván, netán tisztán elméleti, akkor annak ajánlott az MSc.
Az MSc amúgy a PhD előfeltétele is.
Az én személyes véleményem, hogy az igazi szakember MSc-nél kezdődik és bizony, mélyebb szakmai beszélgetések, vagy munkavégzés során meg is látszik a tudástöbblet, egy BSc-shez képest.
Akkor lehet érdemes hazai egyetemen, ha a BSc más területről van, pl. egy villamosmérnök BSc után.
Egyébként külföld és adott terület, pl. egy Imperial College London Machine Learning vagy University of Michigan Cybersecurity MSc.
Rengeteg a 100% online végezhető képzés és a komolyabb cégek fizetik is a tandíjad egy részét/egészét.
Az a baj, hogy annyi sima backend, frontend, fullstack webes meg mobilos van, hogy dunát lehet velük ereszteni.
Most is azt lehet látni, hogy sok cégnek jobban megéri kitanítatni a kezdő programozót és saját csapaton belül senior-t csinálni belőle 3 év alatt, mint 2 millióért felvenni egy seniort.
Ez olyan munkakörökben, ahol durvábbak a követelmények már nem igen lehetséges.
Érted ... első 5-10 évben a szakmában felfele ívelő lesz a karriered, de után bele ütközöl egy plafonba és sok cégben majd felülvizsgálják, hogy megéri ennek a fejlesztőnek br 2 milliót fizetni (feltéve, hogy átlagos vagy), úgy hogy itt egy medior aki ugyan azt megcsinálja, kb ugyan annyi idő alatt 1/2 vagy 2/3 árban?
Mert ugyen webfejlesztés nem olyan durván bonyolult, hogy 3-5 év alatt nem érd el a kellő tudás kb maximumát.
Ezért is jó ha van valami plusz, amit tudsz adni, amit nem tud bárki aki betéved az utcáról.
Szóval csak ebből kiindulva szerintem nagyon megérheti.
Nem a mostani helyzet alapján kell golgolkodni, hanem 20-30 év távlatában. Hiszen aki most 22 éves Bsc végén jár, valószínűleg 40-50 évesen is szeretne dolgozni, ráadásul egy olyan pozícióban, ahol megkérdőjelezhetetlen a tudása és lecserélhetetlen a cég számára.
3#
Mondjuk azzal az a helyzet, hogy egy itthoni Msc-t relatívan ingyen megkapsz hiszen végezheted nappali helyett estin vagy levelelőn és közben ugyan úgy dolgozhatsz főállásban.
A tanulányaid meg kiegészíthetik az adott munkád. Tehát konkrétan ugyan olyan ütemben mész előre a ranglétrán, mintha nem mentél volna Msc-re, de közben még lesz egy Msc-d.
Ha külföldre mész, teljesen új környezetbe, ahol talán fizetned is kell a tanulmányaidért, nem biztos, hogy ugyan ez elmondható.
Itthon meg nem számít olyan sokat, hogy BME-ről vagy egy külföldi egyetemről van az Msc.
Az egyes válaszolót miért pontoztátok le? Pedig megírta a lényeget.
Kérdező, ha csak általános szoftverfejlesztő akarsz lenni, akkor felesleges az időt húzni az MSc-n, nem ad annyi többletet. Többet érsz, ha elmész inkább dolgozni.
Mesterdiplomára szakosodni megy az ember, például adattudományra, mesterséges intelligenciára, robotikára, kiberbiztonságra, blockchainre, banki informatikára, informatikai rendszertervezésre stb.
Azt is jól írják, hogy érdemes kimenni külföldre. Hollandiában vannak 1 éves mesterszakok nagyon olcsón (2600 euro a tandíj kb. amíg Orbán ki nem rúgat minket az EU-ból). És vannak majdnem vagy teljesen online szakok is. Németországban meg például vannak kutyaütő távfőiskolák (iubh, akad, euro-fh stb.) amelyek teljesen online-ok és még mindig többet érnek, mint egy noname magyar egyetem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!