Mit kell tudni egy vállalat-irányító szoftver készítéséhez?
Nincs teljes mértékben rálátásom (azért teljesen fogalmatlan sem vagyok benne), de nem véletlen, hogy ilyeneket általában nagyon tapasztalt programozócsapatok szoktak írni, és egy ilyen szoftverben sokezer munkaóra szokott lenni.
Persze, függ attól is, hogy milyen funkciókat tervezelo megvalósítani, de az alap, hogy programozni profin kell tudni, emellett pedig a vállalati folyamatokat is maximálisan át kell látni hozzá.
A név egy kicsit félrevezető, mert vállalat-irányító szoftver nem létezik.
SAP rendszerek vannak, un. ügyviteli, vagy vállalat-menedzsment szoftverek.
Ezek moduláris rendszerek, tehát egyedi igények alapján építhetők ki.
Vannak nagyon nudli alap moduljai is (számla, készlet nyilvántartás, stb.), amelyeket könnyű leprogramozni, de lehetnek egészen komoly elemző, döntés-támogató modulok, ahova a programozás tudáson kívül még speciális szaktudás is kell.
Erősen hierarchikus szervezésű, adatbázis alapú, nagy biztonsági fokú, magas integráltságú rendszerek. Egy embernek egy fél élet ilyet létrehozni. A SAP egyébként a sima ügyviteli szoftverekből nőtte ki magát.
Skálázható rendszer ugyan, de akik meg tudják fizetni, azok komoly, tőkeerős nagyvállalatok. Forintban száz milliós, milliárdos nagyságrend.
#3-as, az ERP-k magyar neve a "vállalatirányítási rendszer," gondolom erre gondolt a kérdező. Nem csak az SAP csinál ilyeneket, hanem pl. az Oracle meg a Microsoft is, meg persze van egy csomó kisebb is, de a nagyvállalatok tipikusan az első három valamelyikével dolgoznak. Ezekben egy "nudli"(?) számla, készlet nyilvántartás modul is tipikusan több millió sor kód. Az elemző/döntés-támogató rendszerek meg inkább már a data warehouse kategóriába tartoznak, de persze az ERP-ból (is) húzzák az adatokat.
Vannak persze olyan cégek is (főleg a kisebbek,) ahol belsőleg fejlesztett/custom built ERP-t használnak, ezek tipikusan kevésbé komplexek/rugalmasak mint a dobozosak, de általában ezekben is több programozó több évnyi munkája van. Illetve az üzletmenet mély funkcionális ismerete nélkül belekezdeni sem érdemes, ezért az ilyen projectekben gyakran megjelennek a felhasználók és a programozók/tesztelők között "közvetítő" üzleti elemzők is.
#5
Amit írtál, az kb. igaz. De két dologgal azért kiegészíteném. Számlázó vagy készlet nyilvántartó modul nem létezhet több millió sorban. Ez kizárt. Még a kettő együtt sem, nem hogy külön-külön. Két nagyságrenddel kisebbek ezek, tehát tizen ezer, vagy inkább csak pár ezer sorosak.
A fejlesztő cégek és a megrendelő között a "szakmai konzulens" titulusú ember a híd. Ilyeneket szoktak kijelölni, delegálni olyankor, amikor valamilyen speciális ismeretre, adatra van szüksége a fejlesztési oldalnak, hogy a megrendelő igényeinek megfelelő munkát tudjon végezni. Ezek vagy jól képzett, a céges igényeket mélységében ismerő személyek, akik otthon vannak a cég szerkezetét, profilját illetően és megvannak a szükséges közgazdasági ismereteik is, vagy olyanok, akik csak azt tudják, hogy az elvárt ismereteket cégen belül kitől lehet beszerezni.
A "vállalat irányítási" és a "vállalat irányító" rendszer közötti különbség meg talán így, egymás mellett olvasva érződik ki a legjobban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!