Hogy nézki egy programozó gyakornok első hete?
Egyetemen kötelezőgyakorlaton a gyakornokoktól tudom, hogy nem várnak el sokat, viszont éppen ezért nem tudom elképzelni, hogy mit kell majd csinálnom, hiszen ha oda ültetnek a gépelő nem tudok első naptól kezdődően akármit is hozzátenni bármilyen projecthez.
Teszteket kell írnom elsőre?
Vagy még azt sem, csak leültetnek a gép elé és 8 órában értelmezzem a kódot?
Őszintén szólva, még az is lehet ha balf..sz a cég, hogy napokig nem kapsz laptopot. Szóval én a helyedben mindenképpen készülnék akár egy saját géppel, nem feltétlenül azért, hogy azon dolgozz, csak hogy legalább tudj valamit csinálni. (Vagy legalább egy telefontöltőt vigyél magaddal, mert lehet egész nap azt fogod nyomkodni... :) )
De egyébként az első napokban valószínűleg lesznek olyan oktatásaid, amik minden belépőnek kötelezőek (tűzvédelmi, általános IT biztonsági, stb.), csinálatnak neked belépőkártyát, be fognak mutatni a kollégáknak, segítenek összelőni a fejlesztőkörnyezetet, megmutogatják a programot, amin dolgoznod kell, valószínűleg kapsz egy rakás félig-meddig hasznos doksit (rendszertervek, felhasználói kézikönyvek stb.), hogy "na olvasd el őket, amíg kitaláljuk, hogy mi legyen". No meg általában napokig-hetekig kell azzal nyüglődni egy nagyobb cég esetén, hogy minden kis szir-sz..rhoz legyen hozzáférésed.
"hiszen ha oda ültetnek a gépelő nem tudok első naptól kezdődően akármit is hozzátenni bármilyen projecthez."
Hidd el, egy teljesen új projektnél egy seniornak is - akkor is ha töviről-hegyire ismeri az összes használt technológiát - általában hetekig tart, mire annyi feladatot rá lehet bízni, hogy lesz hozzáadott értéke a munkájának.
Egy gyakonroknál pedig szerintem viccen kívül fél-egy évig az van, hogy tovább tart a tapasztalt kollégáknak elmagyarázni egy-egy feladatot, mint nekik megoldani helyetted. De ezt azért tudják a cégek is, szóval nyugi. Nem azt mondom, hogy telibe kell tojni mindent (mert nem), de kár ezen izgulni.
"Hidd el, egy teljesen új projektnél egy seniornak is - akkor is ha töviről-hegyire ismeri az összes használt technológiát - általában hetekig tart, mire annyi feladatot rá lehet bízni, hogy lesz hozzáadott értéke a munkájának."
Na, az bebaszna.
Meg ez is:
"Egy gyakonroknál pedig szerintem viccen kívül fél-egy évig az van, hogy tovább tart a tapasztalt kollégáknak elmagyarázni egy-egy feladatot, mint nekik megoldani helyetted."
1. a gyakornoki idő mindössze néhány hét. Az egyetemen/föiskolán tanult elméleti képzés gyakorlati kiegészítője.
2. A gyakornokok korábban megtűrt kis senkik, púpok voltak egy-egy cég munkavállalóinak hátán. Mára ez a szemlélet a legtöbb helyen visszaszorult. A gyakornokok jelentik az utánpótlást, egy-egy szakma új reménységeit és a hazai cégek is kezdik elfogadni, belátni, hogy végső soron ők is részesei kell legyenek a következő generáció képzésének, mert előbb-utóbb szükség lesz ezekre a kezdőkre, ha a seniorjaik nyugállományba mennek.
Emiatt a gyakornokok élete sem olyan monstoha ma már, mint 15-20 éve volt. Amúgy a gyakornokok általában egy emberre vannak bízva, ez az ember jelenti a köldökzsinórt a cég és a gyakornok között. Az első egy-két napban nem jellemző az elvárás, hagyják, hogy az érkező szokja a hely hangulatát, a légkört. Ekkor van ideje, lehetősége feltérképezni a cég belső életét, munka-rendszerét, a büfé és a titkárság fizikai pozícióját, stb.
A terhelés fokozatos, először kisebb feladatokkal felmérik az illető képességeit, majd emelnek a lécen, de ez cégtől is függ, mert ki lehet olyan helyet is fogni, ahol a gyakornok csak csicskálkodik, vagy olyan feladatokat végez, aminek köze sincs ahhoz a szakterülethez, amiben képzést kap az egyetemen.
Nem árt ezekre a dolgokra idő előtt rákérdezni. Amúgy is, szerződés alapján foglalkoztatja minden cég a gyakornokait.
Akadnak helyek, ahol szükség van stabil munkaerőre és emiatt lebeszélik a gyakornokot a továbbtanulásról, mondván, "nekünk tökéletesen megfelelsz így ahogy vagy, itt a két-három évre szóló szerződés, csak alá kell firkantsd".
Ennek nem szabad bedőlni, mert mindig szopás lesz a vége. Ha a cég tönkre megy, vagy beolvad más cégbe, akkor az a szerződés semmit nem fog érni. Másik munkahelyet meg képesítés nélkül nehéz találni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!