Az hogy valaki ismer, “beszél” egy XY programozási nyelvet, az mennyire hasonlítható ahhoz mint amikor valaki egy idegen nyelvet beszél?
Ha valaki beszél franciául meg megtanulta, meg ismeri mondjuk a C++ programozási nyelvet, az olyasmi mintha 2 idegen nyelvet beszélne?
A programozást, meg az informatikát illetően full laikus vagyok, el sem tudom képzelni hogy mi fán terem…
A programozási nyelveket általában nem hasonlítjuk az idegen nyelvekhez.
A ma népszerű programozási nyelvek nagyrészt a C családjába tartoznak.
Ezeknél megfigyelhető, hogy nincs akkora különbség két nyelv között. Egy ciklus vagy feltétel mindenhol ugyanazt jelenti.
Hasonlítható.
Eleve, a programozási nyelvek, a beszélt nyelvek erősen formalizált változatai. Aki egy idegen nyelvet beszél, az teheti azt jól, vagy rosszul. Kifejezheti magát szépen, árnyaltan, a mondandóhoz illően, vagy esetleg, csak úgy, ahogy.
A programozási nyelvekben is van lehetőség egy-egy cél jobb, rosszabb kifejezésére, megfogalmazására.
Aki jobban ismer egy programnyelvet, az jobban is tudja használni.
3. Szerintem inkább igyál egy kávét és fuss neki még egyszer. :)
Programozási nyelvben nincs lehetőség vmit rosszabbul kifejezni, mert a) nem fordul le, b) optimalizálatlan és előbb-utóbb földbe áll az alkalmazás, c) szemantikai hiba, amitől adhatód ki a javítást vagy ködbérben fizethetsz.
Csak annyi közös van bennük, hogy mindkettő valamilyen eszköz használatának a képessége. Igaz, hogy mindkettőnek vannak szabályai és mindkettő valami elvontabb dolgot fogalmaz meg formalizált módon, de a beszélt nyelv tárgya általában szabadabb, a fogalmakat tetszőlegesen adjuk meg és a formát kell tanulni, a programnyelv tárgya (pl. egy algoritmus) eléggé kötött, és gyakran annak megalkotása a komolyabb feladat, mint azt leírni egy adott nyelven.
A beszélt nyelv pl. olyan, mint mikor egy gyerek házat rajzol, az önkifejezés, gondolatközlés aránylag szabad formájú eszköze. Annyi csak a lényeg, hogy aki látja, felismerje, hogy az egy ház.
A programnyelv meg pl. egy ház tervrajzának előírásai, ahol a tervező először megtervezi a házat, utána használja a szabványos rajzjeleket, amikkel papírra rajzolja. A programozás ugyanígy először tervezés, utána a nyelv eszköztárával való leírás.
Sokan úgy értelmezik, hogy aki "beszéli" valamelyik programnyelvet, az tud programozni. De ez olyan, mintha valaki ismerné az összes rajzjelet és szimbólumot, ami egy ház tervrajzán szerepelhet, de attól még nem fog tudni egy házat megtervezni.
Semennyire, mert más a célja. Mások a szabályok, mások a lehetőségek. Pl. ha egy beszélt nyelvet csak "gagyorászod" de az adott országban meg kell magad értetni, max. jön a "most mutasd meg játék" a kézzel lábbal, vagy az aktivityből a "rajzold le" "csak X szavakat használhatod" stb. kártyák. De a végén valahogy megértetetd magad, oda találsz A-ből B-be, megérted, hogy a rendőr miért akar megbírságolni, meg nem hallsz éhen az étteremben.
A számítógép esetén a programnyelv arra való, hogy totál egyértelműen leírjuk, hogy milyen adattal, mit és hogyan kell csinálni ahhoz, hogy meglegyen az eredmény. (játék esetén pl. ha az előre gombot nyomja meg a játékos akkor ne balra menjen a figura és társai). Itt is vannak szabályok (mint a beszélt nyelvben), de egyrészt lényegesen egyszerűbbek a szabályok, de precízebben be kell tartani. Alapvetően nem arra szolgál, hogy két ember megértse egymást az adott nyelven. Hanem arra, hogy egyértelműen le lehessen írni, hogy mit akarunk a géppel csináltatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!