Más szoftverfejlesztő kollégák is úgy érzik, hogy az idő előrehaladtával arányaiban egyre kevesebb dologhoz értenek? (Bővebben lent...)
Kb. 5 éve dolgozom programozóként, a munkahelyemen a feladataimat meg tudom oldani, jól is keresek, nincs rám panasz, bár nem is én vagyok a legnagyobb penge a szakmában.
Ha megnyitok egy álláshirdetést, vagy itt olvasgatok néhány kérdést, egyből az az érzésem támad, hogy alig tudok valamit. Annyi mindenhez lehet és gondolom kell is érteni, hogy felsorolni is nehéz: X millió javascript framework, kismillió backend framework bármilyen nyelvhez, Docker, Kubernetes, stb, csak úgy röpködnek tucatjával az ilyen-olyan mozaikszavak, technológiák. Nyilván nem kell ehhez mindhez érteni, de szinte alig tudok úgy megnyitni egy álláshirdetést, hogy ne legyen több olyan dolog a leírásban, amihez nemhogy nem értek, de van hogy még csak nem is hallottam róla.
Értem én, hogy haladni kell a korral, de ha mondjuk a jelenlegi munkám során nem használom ezeket, akkor hogy? Napi 8 órányi munka mellett kinek van még nemhogy ideje, hanem gyomra is otthon ezzel foglalkozni? Vagy ez a gyakorlatban nem számít, nem kell mindenhez érteni, amit az álláshirdetésben írnak? Igazából pályakezdő korom óta ugyanott dolgozok és nincs nagy tapasztalatom, hogy gyakornoki/junior szinttől fölfelé hogy történik egy állásinterjú. Félek attól, hogy pár év és kiesek a szakma fősodrából...
Én is régebben 8 óránál bőven többet tettem bele ebbe az egészbe (sajnos még most is szokszor), de lássuk be, ha az ember emberhez méltó életet akar élni, családot alapítani, gyereket vállalni, stb, akkor 8 órán túl erre jelentősen több ideje nem lesz hosszú távon.
"Akit a szakmában ismerek, az rendszerint sokkal többet tesz bele napi 8 óránál (s túlnyomó részben azt sem úgy éli meg, hogy gyomor kell neki hozzá),"
Ez kb. mindenkinél így van. Van akinél egy 1 évig tart, van akinél 5 évig, van akinél 10 évig, de a nyakamhoz a rozsdás bökőt, hogy ebbe mindenki bele fog fáradni előbb-utóbb.
És nem is ott van a kutya elásva, hogy utálom az egészet, mert ez nem igaz, de az biztos, hogy nem tartom életnek azt, ha valaki számítógép előtt ül napi 10+ órákat dolgozva. Meggyőződésem, hogy nem is lehet ennyit ténylegesen szellemi munkát végezni (van ahol még tiltva is van fejlesztők részére a túlmunka).
És most neked fogok ellentmondani, de nagyon kevés embert ismerek a szakmából (a munkahelyemen kívülről is), akit ez így 30 körül, meg fölötte komolyabban érdekelne hobbi szinten. Inkább arra hajt mindenki, hogy a lehető legrövidebb idő alatt lezárjon mindent ami rajta van és lerövidítse az ezzel töltött időt.
Akkor alapíts éttermet, és amikor a többmillás romló árukészletre bejön a covid karantén, akkor NE menj vissza fejleszteni!
Én nap, mint nap látom, ahogy szorítja a munkatársakat a gyémántcipő. Én később váltottam, voltam éhes, tudom, hogy milyen, amikor k_a sokat dolgozol azért, amid van. Állítom, hogy nem lenne szabad ennyit fizetni nektek, mert nem tudjátok megbecsülni. Annyit rinyálnak, vernyognak egész nap, hogy szánalmas, és 90%-uk férfinak nevezi magát. Aztán a fizetésünkből telik minden szarra, kondibérletre, ingyen kajákra a konyhában, meleg van télen, hideg nyáron, fszm bónuszok meg minden.
Menj és dolgozz valami nehezet és aztán gondolj vissza arra, hogy mi az, ami most olyan rohadt nehéz neked! Mind anyámasszony katonája, komolyan!
Tesókám, én is úgy kezdtem ezt a szakmát egyetem alatt hogy nem ennek készültem, szülői támogatás nélkül voltam, a havi fizetésemből nem jött volna ki egy jobb fajta kondibérlet, napi ezer forintokból éltem. Úgyhogy a hisztizni akarsz, akkor kérlek alássan húzz a 'csába a gyémántcipőiddel együtt. :)
Az étterem alapítás meg nem tudom honnan jött, de lehet hogy ma már nem kéne többet innod.
"Napi 8 órányi munka mellett kinek van még nemhogy ideje, hanem gyomra is otthon ezzel foglalkozni? "
Véleményekre voltál kiváncsi, hát megkapod. Nem tudom, miért hiszed azt, hogy más szakmák művelői kevesebbet dolgoznak?
A fejlődés, az önképzés a legtöbb embernek a szabadidejéből vesz el. Nagyon kevesen tehetik meg, hogy a munkaidő terhére fejlődjenek. Nem tudom, ez nálad miért probléma? Aki szereti a szakmáját, az akkor is fejlődik, érdeklődik, ha ezért külön meg sem fizetik.
Nekem is ez tűnt fel, tényleg egy kicsit fürdős k_urva üzemmódban leledzel.
Szerintem munkakörtől függ. Volt olyan munkahelyem, ahol annyira kis szeletét használtam a szakmának, hogy teljesen beszűkültem. Szabályosan éreztem, ahogy sorvad az agyam. Nagyon jól hangzott a lead meg senior jelző is a kollégák neve mellett, de ők is többnyire a feneküket meresztették egy idő után. Érthető, ha az ember marad egy ilyen helyen, hiszen a bére az idő miatt úgyis emelkedik, a feladatait jóformán automatikusan el tudja már látni, mert sok új nincs a nap alatt, aztán a többit meg ott egye meg a fene.
Én váltottam, többek között emiatt és azért a jelenlegi munkahelyem eléggé megdolgoztat folyamatosan. Amellett, hogy elég nagy hangsúly van a képzéseken, konferenciákon is, mindenkit tolnak előre, a fél csapat Dr. és úgy érzem, hogy tőlem is idővel várni fogják a fokozatszerzést. Mondjuk mi elég mélyen érintjük az elméleti, matematikai témát, inkább tudományos fejlesztésen dolgozunk programozói eszköztárral, mintsem kifejezetten programozóként.
Úgy is lehet ám fejlődni, új tudásra szert tenni, hogy nem ragadsz le egy helyen, hanem időnként váltasz. És akkor máris munkaidőben megy az új technológiák megszerzése. Valamint egy magára valamit is adó szoftverfejlesztő cég vagy képzési büdzsé formájában támogatja a dolgozóit (szabad felhasználás valamilyen képzésre), vagy saját maga szervez képzéseket nekik.
Másik, amit már előttem is érintettek, és nekem is egyből ez jött le. Ha nincs gyomrod hozzá munkaidőn kívül akár csak 1-1 órát naponta / x időközönként foglalkozni új dolgokkal, akkor rossz szakmát választottál. Az embernek átlagosan 6-8 órája van egyéb dolgokra munka és alvás mellett naponta. Ebből nincs egy órád, vagy akár csak fél? A maradék időben annyit lehetsz a családdal, amennyit csak akarsz. Hadd idézzem Arnit: organize your day!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!