Szoftvermérnök vs Szoftverfejlesztő? Van különbség a munkakörök között gyakorlatban?
Saját felfogásommal úgy tudom elképzelni, hogy a software engineer az az, aki az Software Development Lifecycle (SDLC) minden fázisában részt vesz, tehát a tervezésekkel kezdve végig, és a munkája kis része programozás..
Míg a fejlesztő az úgymond a kódmajom, vagy kódrabszolga, aki elé tesznek minden kész tervet és leprogramozza?
Vagy egyáltalán van különbség? A legtöbb munka amiket találni főleg pályakezdő szinten, azok software developer néven futnak leginkább, a kérdés az az, hogy keverve használják ezeket a fogalmakat, vagy mindegyiknél ugyanarra kell számítani?
Vagy ha mégis van különbség, akkor az lenne amit felvázoltam nagyjából? Valamint akkor melyik munkakörre érdemesebb pályázni? Feljebb van az egyik a másiktól?
Hát a szoftvermérnököt jól érted, hogy elég széles körben mozoghat, de le is ragadhat egy fázisnál.
A fejlesztő csak ritkán jelenti a kódolómajmot.
Egyik óriásnál vagyok, max elé teszik fejlesztőnek, hogy mi a feladat. (Pl. csinàlj egy ilyen és ilyen kommunikációs csatornát adott rendszerben)
Ő erre valahogy beleszerkeszti az architektúrába, leprogramozza, első teszteket megcsinálja. Fordít, komponenseket integrál a rendszerbe stb.
Kicsi pl a tesztelő csalóka, mert régen alja munka volt. Megtanulni valami buta scriptnyelvet, amiben teszteket írnak, zöldfb->lefut->hurrá.
Ma a tesztrendszert is kell ismerni a tesztelt rendszer mellett (ha pl valami hardvert tesztelünk). Debugolni, tesztrendszert bővíteni, automata teszteket programozni. Esetleg hardveresen is lehet operálni. Már új szelek fújnak.
A kódmajom az, akire azoknak a kódrészeknek a megvalósítását bízzák, amihez nem szükséges szakértelem.
Mondjuk egy mp3 lejátszó esetében ő írja meg a GUI-t, a file kezelést, a playlist generálást, esetleg a hibakezelést is, de a dolog magvát, az enkódert nyilván nem, mert nem is lenne erre képes.
Jelenleg ami szoftverek fejlesztésére jogosít fel, az mind mérnöki okleveles. A villamosmérnök, a mechatronikus, a mérnökinfó, a programtervező, a programozó matematikus, alkalmazott matematikus vagy gazdinfó. Prog-mat talán ma már nem is igen létezik.
Ezeken túl van még két éves időtartamú, un. felsőfokú szakképzés is, ami szakmát biztosít, csak ez nem mérnöki képesítés. Egyfajta mentőöv a ponthiányos lókolbászoknak. Jobbára web-es fejlesztéseket irányoz a képzés anyaga, de lehet más tematika is. Az anyag is könnyebb és az elvárás sem olyan erős mint a többi, fentebb sorolt esetén.
#3 Igen tudom, ezeket. Okleveles alatt MSc-t értesz? Én most végeztem a BSc-vel, de nem Magyarországon hanem nyugaton. Egyébként mennyire fontos ezekhez a munkakörökhöz az MSc a munkáltató szemében?
Amúgy csak azért fogalmazódott meg bennem a kérdés, mert rengeteg munkaleírást pörgettem végig az elmúlt hetekben, és tökre úgy jött le az egész, mintha ezt a szoftverfejlesztő/mérnök pozíciók nevét kedv vagy preferencia alapján cserélgetnék a cégek. De megcserélve, olyan hirdetést is láttam, ahol a fejlesztő be van vonva az SDLC teljes folyamatába, de olyan mérnöki posztot is láttam ahol csak programozást említettek mint ellátandó feladatok. Ezért is gondoltam, hogy ez két munkakör a piacon ugyanazt jelentheti.
Én mindenképp olyan munkát szeretnék majd magamnak később hosszabb távon, ami minél változatosabb, akár több nyelvek vagy platformok bevonásával, vagy akár a tervezés, project management részei a dolognak stb, mert sok helyen azt hallani, hogy programozóként eleve nagyon monoton a munka és magas a kiégés esélye is..
Köszi egyébként a válaszokat mindenki :)
Okleveles a BSc és az MSc is. Diplomás.
A megnevezésekre nem kell sokat adni. Gyakran a HR-es sincs egészen tisztában a dolgokkal, és előfordulhat, hogy ezeket a hirdetéseket nem is személyesen ő intézi.
Ha kétségeid támadnak, akkor levelezd le a céggel, vagy hívd őket telefonon.
Ki jött ide pontozgatni lefele embereket? 😳
Mert nyugodtan kifejthetné miben nem ért a többiekkel egyet.
62 éves informatikus vagyok, nem szoftware hanem IT management vonalon, tehát csak általánosságban javaslom neked, hogyha magad is úgy látod, hogy a két szót nem használják a cégek következetesen, akkor ne is rágódj ezen. A legfontosabb az a munkaköri leírás, mert tőleg a főnökeid azt fogják elvárni nem pedig azt amit ez vagy az a szó, title takar.
Nyugat alatt az EU-t érted vagy az USA-t? Mert nem mindegy.
Mivel jól beszélsz legalább egy nyelvet ha nem kettőt, akkor féltékenységgel is számolhatsz álláskeresés közben itthon, mert a leendő főnöködnek nem igazán tetszene ha túl sokat tudsz és a nyelvet is jobban beszéled mint ő. Ezért ha valahova beakarod tenni a lábad, akkor talán ne villogtasd a mester fokozatod, ha a munkaköri leírás nem kívánja azt meg. Minden pozícióra amit megpályázol írj egy customized önéletrajzot kiemelve rajta ami fontos lehet a cégnek és elhagyva, kihagyva azt ami nem.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!