SQL-t vagy Java -t válasszak?
Egyiket sem.
1. Az SQL-hez nem kell tanfolyam, simán megtanulod webről és könyvből, el is kezdheted akár holnap reggel: [link]
2. A Java meg túl bonyolult, egy tanfolyammal nem jutsz messzire és munkát meg pláne nem fogsz ilyen egyszerűen találni vele. Bonyolult ipari nyelv, informatikusoknak.
Ha van még más választék is, akkor válassz
1) front-end fejlesztést (JavaScript, React)
vagy
2) Mobil app fejlesztést (Dart és Flutter)
Vagy ha üzletben dolgozol (pénzügy stb.) akkor esetleg VBA for Excel, vagy Tableau vagy Power BI, bár ez utóbbiakat is simán megtanulod netről.
Az SQL mellett semmi nem szól, ezer meg egy helyről meg lehet tanulni és kizárólag adazbázis-lekérdezésekhez tudod használni. Ráadásul a legtöbb ma hivatásszerűen használt programozási nyelv esetén terítékre fog kerülni az SQL, illetve az adatbázisok használata is.
Jóval ritkábban keresnek a vállalatok olyan embert, aki kifejezetten (és kizárólag) relációs adatbázisokkal dolgozik, míg szoftverfejlesztőre mindig van és lesz igény.
Következésképpen Java, azzal jóeséllyel el is tudsz helyezkedni, ha tényleg megtanulod.
A fizetesek.hu szerint (azért fogadjuk az ilyen adatot fenntartással!) a DBA-k itthon olyan 320 és 910 között kapnak tapasztalati szinttől függően, míg a Java fejlesztők 450 és 1,1 millió közt. Nem teljesen értem, ki az a senior dev, aki a bruttó 1,1-et nem érezné karcsúnak, de arányaiban valószínűleg hasonlóan viszonyul egymáshoz a két szakma appanázsa.
Azt mondjuk nem tudom, hogy a 3-as válaszoló honnan vette a "bonyolult ipari nyelv" dumát, mert nehéz hová tenni, az pedig nem meglepő, hogy egy programozási nyelv "informatikusoknak" szól.
Sima általános célú objektumorientált programozási nyelv a Java, annak minden előnyével és hátrányával. A piac pontosan azért szereti, mert nem túl bonyolult (így biztosan akad fejlesztő), és sokoldalú. Elsősorban üzleti rendszerek fejlesztésénél használatos, mert az átlagos otthoni felhasználó fázik a külön futtatókörnyezet (JVM) gondolatától, míg egy mammutvállalat kifejezetten örül neki, hogy az egyszer megírt és beforgatott cuccuk némi konfiguráció ellenében bárhová deployolható.
4. “ Azt mondjuk nem tudom, hogy a 3-as válaszoló honnan vette a "bonyolult ipari nyelv" dumát”
Onnan, hogy az. A Kérdező pedig szemmel láthatóan nem informatikus.
Ugyan, kommentelő barátaim. Ne toljátok ezeket a kamu dumákat.
Egy teljesen kezdő embernek, aki soha nem programozott nem baj ha fogják a kezét az első for ciklusa megírása közben :D
Teljesen mindegy milyen minőségű az a tanfolyam.
Igyen van és segít a kérdezőnek elindulni.
........................................................
Kérdező:
Szerintem a Javát válaszd. Az SQL önmagában nem ér sokat kezdőként, viszont majd ha a Java megy és még 1-2 dolgot tanulsz hozzá, akkor érdemes vissza jönni picit az SQLhez mert szép dolgokat lehet vele csinálni.
#5 "Onnan, hogy az"
Már ugye leszámítva, hogy szögegyszerű szabályok mentén működik benne minden, amíg valaki nem akar olyan mélységeibe szántani, amely szinten már egy autoexec.bat, vagy egy Excel makró is rocket science.
Az meg végképp nem igazán tiszta, mit akarsz "ipari" nyelv alatt érteni, mert ha valami, hát a Java nagyon nem a gépipar és a legelvetemültebb beágyazott rendszerek poklának tüzesen égő bugyra.
Mint az már kifejttetett: Általános célú programozási nyelv. Tessék utánanézni a fogalomnak, ha nincs meg.
Kissé erős olyan kijelentést tenni, hogy "a Java bonyolult, bezzeg a JavaScript". Aki tényleg ismeri e két nyelv közti különbségeket, az tisztában van vele, hogy tanulhatóság szempontjából a differencia jóformán lényegtelen.
Elég nyelvvel dolgoztam már életem során, hogy tudjam: Az általad leírtak nem helytállóak.
Az az igazság, hogy a véleményedről ordít a tájékozatlanság.
Igazán nem szeretnék tahózni, de ha netán a nyelv típusossága és objektumorientáltsága számodra "ipari bonyolultságúvá" teszi azt, akkor bármiféle rosszindulat nélkül azt tanácsolnám, hogy másoké előtt a magad fejlődését vedd a kezedbe, mert a jelen tényállás szerint feleslegesen festesz rémképeket egy (és a többi erretévedő) kezdő szeme elé olyan témában, amelyben nem igazán tűnsz járatosnak.
7. Veled ellentétben én viszont Java programozó voltam 5 évig, így van fogalmam a nyelv illetve az osztálykönyvtár komplexitásáról. Azóta ráadásul menedzser vagyok és még nagyobb rálátásom van úgy általában véve az IT-projektekre. A Java egy hatalmas, behemót "állat", amely teljesen alkalmas egyetemi körülmények között OO programozást tanítani, illetve nagyvállalatok behemót rendszereit hegeszteni, de nem egyetemi körülmények között tanuló, önképző amatőrök számára az egész Java ökoszisztéma egyszerűen túl nagy.
Nem tudom mi a szabatos magyar fordítása annak, hogy "industrial language", de ha helyette nagyvállalati ("enterprise") nyelvet mondtam volna, akkor azzal kötözködnél. A lényeg, hogy a Javát főleg nagyvállalatok használják nagy projektekben, és ez nem a legmotiválóbb cél egy önképző ember számára.
A téma továbbra sem a Java mint nyelv értékelése, hanem annak megvitatása, hogy egy nulláról induló, önképzéssel tanuló embernek mivel érdemes elkezdenie. És erről kifejtettem azt a véleményemet, hogy érdemesebb front-end vagy mobil applikáció fejlesztésre rárepülni, nem érdemes nekifeszülni a Java ökoszisztémának (és ráadásul ebben képzett egyetemistákkal versengeni), mert összetett, bonyolult és - unalmas.
Ez az egyéni véleményem, te is mondd el a sajátodat, személyeskedés nélkül.
#8 "Veled ellentétben"
Eléggé mellé lőttél, mert többtíz éve fejlesztek, ebből az elmúlt 11 évben szinte kizárólag Java projekteken dolgozom. Csak én az elmúlt pár évben nem menedzserkedni mentem, hanem a fejlesztés mellett juniort mentoráltam, csapatot koordináltam, később pedig kiléptem, és saját vállalkozást indítottam, mert így láttam jónak...
Fejlesztettem Java-val, JavaScripttel, BASIC-kel, Pascallal/Deplhivel, C-vel, C++-szal, háromféle Assembly-vel, PHP-s holmikkal, ASP-vel, meg ami még nem jut hirtelen eszembe; plusz ott vannak azok a nyelvek, amelyekkel nem dolgozom/-tam, de eligazodom bennük, mint pl. a Perl, a Flash, meg a franc sem tudja már, mi még.
Hidd el, nem tealevelekből olvasom ki, amikor azt állítom, hogy egyáltalán nem olyan inaccessible a Java, amilyennek beállítod.
˝Nem tudom mi a szabatos magyar fordítása annak, hogy "industrial language"˝
Istenegazábú mindegy, mert így sem stimmel a dolog.
"ha helyette nagyvállalati ("enterprise") nyelvet mondtam volna, akkor azzal kötözködnél"
Nem. Ha nem írtál volna totális badarságot, majd kötötted volna az ebet a karóhoz, akkor maximum jeleztem volna, hogy nem kötelező az enterprise témákkal indítani. A Java maga továbbra is általános célú programozási nyelv, ami tökéletesen alkalmas faék egyszerűségű kis szösszenetektől a brutális nagyvállalati monstrumok fejlesztéséig mindenre.
Természetesen a szorzótáblát konzolba kiíró gyakorló gyöszökhöz nem szükséges behúzni egy JAX-WS-t (vagy egyáltalán tudni róla), és stroke-ot kapni. Mellesleg az SE-ben nem foglaltaknak benne az enterprise feature-ök.
"és ez nem a legmotiválóbb cél egy önképző ember számára."
Hadd idézzem a kérdezőt: "Mivel lehet több pénzt keresni, melyik keresettebb?" Szerintem ez önmagáért beszél.
Érthető is: Ha valaki lelkiismeretesen beleöli az energiát, hogy megtanuljon programozni, érdemes olyan nyelvet tanulni, amivel elhelyezkedhet.
"És erről kifejtettem azt a véleményemet", amely szerint a Java "bonyolult", "ipari", ijesztő, átláthatatlan szörnyeteg, és amellyel egyáltalán nem tudok egyetérteni, mert nem állja meg a helyét.
Nem tudom, mi történt abban az 5 évben, de talán nem is szeretném, ha ennyire félrevitte a szemléletedet, mert eléggé úgy néznek ki a hozzászólásaid, mintha életedben nem láttál volna Java kódot közelről; akármi is az igazság.
Az én véleményemet már leírtam, de... A nyelv egyszerű, az osztálykönyvtár szintén nem bonyolultabb* más nyelvek stdlibjénél, és nem intruzív - hacsak nem akarod a kezdő fejét helyből beleverni valami Spring-es, Hibernate-es, Mavennelforgatós, többszálonunittestelős, Tomcatre és WebSphere-re egyszerre deployolós, de előtte Jenkins-en és SonarQube-on is áttolós, Gitbecommitolós, színes-szagos-agyvérzéses őrületbe. Vagy legyen rögtön EJB?
Alapok, kiskeziccsókolom. Egy kezdő sorsa az alapok megtanulásából áll, etekintetben pediglen nem igazán bonyolultabb egy Java egy JavaScriptnél. Itt típusos, ott nemigen. Itt osztályok vannak, amott prototípusok. Itt JVM van, amott meg DOM, vagy Node. Mitől lenne egyszerűbb egy alert/document.write/.innerText/.innerHTML egy System.out.println hívásnál? Ugyan, kérem...
Ami pipát én is a JS mellé teszek, az az, hogy egy böngésző elég a kezdéshez, és az első egy-két lépésnél a gyenge típusosság segít gyorsabban elindulni - cserébe később az öntökönlövésben segít a type safety hiánya; persze, tudom, strict, stb., de az újabb verziókkal az egyszerűbbség bármilyen érve megy a levesbe.
Nem nagyon hiszek abban, hogy bárkinek baja esik, ha le kell tölteni egy JDK-t, meg esetleg egy IDE-t a kezdéshez. Az meg egészen részletkérdés, hogy a tanulni vágyónak a window objektumot kell apránként bemagolnia, vagy azt, hogy listával, syso-val, egyebekkel dolgozik. Sarkítva, de lényegében így. Akárhonnan nézem, nem oszt, nem szoroz.
"és ráadásul ebben képzett egyetemistákkal versengeni"
Hadd ne meséljek, hogy egyik-másik "képzett egyetemista" milyen ellenfél lenne egy jól összeszedett önképzőnek. Néha sírni lett volna kedvem, látva, hogy milyen (nem-)tudással eresztik szélnek a hallgatókat.
Magabiztos tudással egyáltalán nem kell attól megijedni, hogy valaki másnak meg esetleg papírja van. Minden oldalról láttam már kompetens és kutyaütő kollégát is.
Az egyik multinál akadt olyan kolléga is, aki 2 év után belátta, hogy diploma ide, sikeres interjú és juniorkodás oda, neki ez bizony magas, és inkább menedzsernek állt.
Dolgoztam bőséggel diplomás, OKJ-s és önképző kollégákkal is, és bizton állíthatom, hogy nem a papír teszi a szakembert.
Ne keltsük azért azt a hamis benyomást se, hogy a diploma minden, a szorgalom semmi, és az önképzők egyetlen választása, hogy otthon szórakoztatják magukat Commenius Logóval, mert nekik a komoly nyelvek felfoghatatlanok, és amúgy sem venné fel őket senki. Ez nyilvánvalóan a legkevésbé sincs így.
*tartalmas!=bonyolult
9. Nem kételkedem abban, hogy értesz a programozáshoz, de az írásod alapján [is] úgy gondolom, hogy elfogult vagy, és már nem tudsz egy kezdő fejével gondolkodni.
Én is elfogult vagyok egyébként a másik irányba, én nem élveztem a Javával dolgozni, bár megtanultam a nyelvet viszonylag tisztességesen (Oracle certifikációkra készülve), de továbbra is fenntartom, hogy behemót, "bloated" nyelv, nálam szakító ok lenne, ha a munkahelyem erre kényszerítene. Szerencsére erre kicsi (egészen pontosan nulla) az esély, mivel a jelenlegi területemen (machine learning) a Java szerepe marginális.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!