Szoftverfejlesztés OKJ vagy egyetem?
A Szoftverfejlesztő(- és tesztelő) érettségi utáni, iskolarendszeren kívüli felnőttképzés (ez a "klasszikus" OKJ-képzés) keretében már nem tanulható, már csak 5 éves technikumi rendszerben érhető el:
ha ezen 5 év alatt nem csak melegedni jársz be a technikumba és mellette önállóan gyakorolsz, saját projekteket csinálsz - ami mindegyik képzésnél lényeges, ugyanis ezen képzések csak az alapot adják, hogy ez tényleg "ujjból kirázva" menjen, ahhoz elengedhetetlen az autodidakta gyakorlás - van némi esélyed a munkaerő-piacon, de egy diplomával azért több - egyrészt kapsz egy jó rakat matematikai/számítástudományi ismeretet, másrészt szakmai gyakorlaton lesz munkahelyi tapasztalatod.
Szoftverfejlesztés OKJ-n végeztem most nyáron.
Ez az OKJ szinte semmire nem jó, megtanulod a prog alapokat, meg pár elavult tananyagot hozzád vágnak, oszt' viszon'látás. Ugyanezt youtube-ról megtanulhatod sokkal egyszerűbben. Ami értelme van ennek az a papír. De látva, hogy már olyanok is kapnak akiknek fogalmuk sincs a szakmáról, így a papír sem ér túl sokat.
Ráadásul ezt a szakmát ebben a formában már nem is lehet indítani 2021-től. Helyette IKK-k vannak, amik lényegesen jobbak, bár ha a tanár ugyanúgy semmit nem tud, akkor hiába... Nagyon ritka az manapság, amikor egy prog tanár ért a programozáshoz. Mivel nem értenek hozzá így hát tanítják. (bár ne tennék!)
Attól függ, hogy milyen szintet akarsz elérni. Eleinte esélyes, hogy nem leszel sok hátrányban, mivel ahogy egy OKJ-snak is, egy egyetemistának is be kell tanulnia.
Viszont egy egyetemista messzebbre tud jutni a ranglétrán és könnyebben, mivel olyan dolgokat elsajátított az egyetemen, amit az OKJ-n végzett nem.
#4
Amúgy a papírral általában szórnak, hogy ne jeletnkezzen minden jött-ment, aki már egy hello world-öt írt.
8-as: Ebben vitatkoznék veled! Az 5-ös válaszoló vagyok.
Tőlünk olyanok kerültek ki OKJ-n akik nem ismerik a GIT-et sem, a prog alapokkal is gondba vannak, nem tudnak önállóan egy függvényt megírni, nem tudják mi értelme az OOP-nek, fogalmuk sincs arról hogy mi a frontend meg a backend közötti különbség. A Covid miatt most fokozottan könnyített volna a szakma megszerezése, ami egyrészt jó, másrészt nem.
Aki tanult eddig, és foglalkozott a szakmával annak könnyen meglett, ez jó. Viszont, aki semmit nem tudott, azt is "megoldották", hogy meglegyen az átment szint. Szemtől szembe láttam, hogy a semmit nem tudó simán átment. Covid ide vagy oda, ez most extrém könnyű volt. Így ha valaki bejárt suliba, le volt adminisztrálva, néha néha csinált házi feladatot, még ha rosszul, az sem baj. Simán áment. De nem volt gond, mert a tanár is csak alig alig értett valamit, ők is kb akkor tanulták, amikor nekünk tanították :D Egy kutyakomédia volt!
Ezek nem fogják tudni mit tanuljanak tovább, valószínű megy a bizi a fiók mélyére, vagy rosszabb esetben bepróbálkoznak állás után nézni közel nulla tudással.
Aztán aki meg tud valamit, azt is lefogják nézni ilyen papírral.
Nagyon sok helyen szóba sem állnak veled ha nincs diplomád vagy éppen nem 1 éven belül végzed el.
Nyugodtan csináld meg az OKJ-t és vágj neki úgy a nagy világnak, de minek lőnék lábon magad még a futóverseny elején? Biztos így is lehet jó karriert építeni, csak nehezebb és sokkal kevesebb lehetőséged van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!