Ha az Open Source valoban nyilt lenne, akkor ingyen be lehetne epiteni kereskedelni szoftverekbe nem gondoljatok?
9: Hagymaszagú, tudod, az van, hogy a magyar törvényekre vajmoi kevés hatással vagyok én, az opensource.org meg még annyira sem.
De azért jó látni, figyelni, hogy legalább erőlködsz.
Ahogy már írták korábban, a licensz típusától függ.
Én Siemens-nél dolgozom most, rengeteg open source libet használunk a projektjeinkben, minden további nélkül.
Ez meg végképp ajánlott olvasmány:
Idézet belőle:
nyílt forráskódú szoftverek alkalmazásának a licencfeltételeikből eredően vannak üzleti és jogi kockázatai. Ilyen például az, hogy az open source szoftverek egy részénél a fertőző hatás (viral effect) érvényesülhet, vagyis ha származékos mű keletkezik, akkor azt is csak az open source licencfeltételekkel lehet elérhetővé tenni és felhasználásra engedélyezni. A különböző open source licencek ráadásul összeakadhatnak, nem mindegyik típus kompatibilis másokkal, így sokfajta FOSS szoftver egyszerre történő használata komoly jogi kérdéseket vethet fel, amelyek végén lehet, hogy az összeférhetetlen licencfeltétel miatt egy helyettesítő szoftvert kell választanunk. Jogi kockázatot jelent még ezen kívül az is, hogy a nyílt forráskódú szoftverek jogosultjai általában kizárják felelősségüket és jogszavatosságukat, így hiba esetén a fejlesztő cég nem tud kihez fordulni és kénytelen az ebből eredő veszteséget „lenyelni”.
#9 Úgysem derül ki, hogy FOSS szoftvert használtunk
De jó eséllyel kiderülhet. A FOSS szoftver jogosultak rendelkeznek megfelelő eszközökkel arra, hogy ellenőrizzék, hogy akár elfedve tartalmaz-e a szoftver open source szoftver részt. Ugyanígy, bármely ilyen szoftvert használó user kérheti a vállalkozást, hogy fedje fel a nyílt forráskódú szoftverrészeket.
Az elmúlt tíz évben számos nagy vihart kavart ügyben derült ki, hogy be nem vallottan FOSS szoftvert használtak a fejlesztők. Így bukott meg például Németországban a Fortinet 2005-ben, akik kódolással próbálták elfedni az open source szoftver használatát, de kiderült a D-Link-ről és a Skype-ról is, hogy megsértették a GPL licenc feltételeit.
Végezetül:
Összességében elmondható, hogy gondosan tanulmányozva a licenc feltételeket lehet jogszerűen is FOSS szoftverrel szoftvert fejleszteni, azonban sokkal nagyobb odafigyelést és óvatosságot igényel, és minden esetben mérlegelni szükséges az üzleti és jogi kockázatokat.
A szerző Horváth Katalin, a Sár és Társai Ügyvédi Iroda szoftverjogra specializálódott ügyvéde.
De te mit hadovalsz itt folyamatosan a GPL licenszrol?
A GPL pont nem szabadon beepitheto, errol volt szo eddig, hogy a licensz tipusatol fugg. Te meg idezgeted itt a GPL-rol szolo forrasokat, mint valami retardalt papagaj.
Az Android is állítólag nyílt forráskódú, mégis a Google úgy ül rajta mint egy kiskirály és bárkinek megtilthatja (kénye kedve szerint) a használatát..
Lásd a Huawei esetét.. :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!