Vészkör "hiba" nyugtázása PLC programban, hogyan oldható meg?
Amikor a vészkör megszakad, akkor a PLC folyamat leáll. Ez eddig oké.
Az lenne a kérdés, hogy hogyan lehet azt megoldani azt, hogy a gép újraindítása előtt nyugtázni kelljen a vészkör hibát, ezzel mondva azt, hogy már minden rendben?
RS-tárolóra gondoltam, de az az igazség, hogy még nem volt dolgom hasonlóval, így nem vagyok benne biztos.
Szia!
Ez a funkció a biztonsági kör feladata alapvetően.
Tehát a biztonsági relé vészleállítás esetén inaktívvá teszi hardveresen (a PLC-től függetlenül, azt megkerülve) az erőátviteli rendszereket (tápláló feszültség lekapcsolása, sűrített levegő fesztelenítése, frekvenciaváltók, hajtásvezérlők erőátviteli betáplálásának lekapcsolása vagy STO állapotba kapcsolása, hidraulika rendszer fesztelenítése, stb, stb, ami épp az aktuális berendezés biztonságos megállításához előírt).
Emellett nyilván a PLC is kap vagy kaphat jelzést a leállítás tényéről.
Az élesítés (visszakapcsolás) szintén a biztonsági relé feladata. Ezek alapból tudnak ilyet. Nem a PLC intézi a dolgot.
Kivéve a ha safety PLC-ről beszélünk, de az egy teljesen másik univerzum.
Amit Szirty kolléga leírt egy elég jó összefoglaló. Picit kibővíteném. Az egyik megoldás, hogy a biztonsági körben van egy "vész relé" ami egy öntartásban lévő relé, az öntartó körben szigorúan sorosan van bent a vészgomb (amely mechanikailag olyan kialakítása, hogy kiengedett állapotban zárja az áramkört, ha benyomják akkor egy mechanika reteszelve bent tartja, ez bontja a vészgomb relé tartó áramkörét) ugyanezzel van sorba kötve minden vészfunkció, tüzjelző záró érintkezője, biztonsági nyomáskapcsoló záró érintkező stb., Ha ez a relé elejt, akkor a Szirty által részletesen leírt feladatokat elvégzi. Gyakran (de ez az automatika funkció tervből kiderül) nem egyszer sorba kötnek a vészreléve egy a PLC által működtett relé NO érintkezőt, és csak akkor lehet a vész relét meghuzatni ha a PLC meghúzta a kimenetet (esetleg ide egy watchdog relét tesznek, ha a PLC lefagy akkor is bontsa a kört és ez még fokozható egészen komoly szintig).
Hibatörlés: 1. A biztonsági relé (vészrelé stb. néven) meghúzható ha zárt a biztonsági kör (vészgombok alaphelyzetben, tűzjelő meghúzza a biztonsági reléjét, PLC vészkimenet meghúzva stb. stb.) és van egy nyomógomb ami a "hibatörlés" és az meghuzatja a biztonsági relét. Ennek állást a PLC megkapja egy bemeneten, így mindig "ismert" a biztonsági relé állása. És azt kezeli a kapcsolódó automatika elektronikusan.
2. Kiegészíthető a fenti azzal, hogy a PLC-ben szoftveresen megismétlik ugyanezt a funkciót. Azaz a vészkör minden elemének két érintkezője van és minden jel egyenként rendelkezésre áll a PLC-ben is. És a PLC-ben külön kell a hibát törölni és csak azután huzza meg a PLC a vészkörben lévő reléjét ha már a PLC-ben is minden alaphelyzetbe állt. Ez után működtethető a külső hibatörlő nyomógomb. Ilyenkor a PLC programban elő áll az a feltétel, hogy a vészkör engedélyezhető (ennek nem egy esetben nagyon komoly feltételei vannak, egy egész komoyl feltétel rendszerrel /kezdve pl. azzal, hogy a forgó gépekről már nincs forgás jel stb.). A PLC-ben lesz egy állapotjelző amelyik mutatja, hogy "vész funkció"-van (vagy vészüzemmód vagy ki hogyan nevezi), ez lehet egy két állapotú állapot jelző, de lehet egy több állapotú (pl. egy 8-16-32 bites változó/regiszter PLC típustól függő névvel és szóhosszal) valami is. Ez amikor oldásra kerül a vészkör akkor beáll "vész állásba" majd ha a feltételek adottak és a PLC hibatörlés gombot megnyomja valaki (ez lehet fizikai bemenet, lehet HMI változó stb.) akkor vissza áll "normál állásba", és ez engedélyezi a vészkörben lévő kimenetet (gyakran pl. egy watchdog ütemadót). Az, hogy ezt R-S tárolóval, vagy mivel oldod meg PLC és alkalmazási környezet függő.
És csak egy pici nagyon zárójeles megjegyzés (és nem bántásból), de ha ezt nem tudod magadtól inkább ne programozz olyan PLC-t ami mögött vészkör funkció van, mert nem biztos, hogy jól jár vele mindenki.
Kíváncsi lennék miféle nyomoronc értékelte le a válaszokat.
Ha jobban tudod, akkor ne légy önző, oszd meg velünk hatalmas tudásod kérlek!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!