Jól értem Gitnél ezeket a dolgokat?
Minden készülő programhoz/projekthez külön repository tartozik, igaz? Tehát nem úgy megy, hogy van a gépemen egy "git" mappa, és azon belülre pakolom a projektjeimet, hanem minden projektnél külön illik kiadni a git ini-et?
Eleve abban a mappában szokás dolgozni, ahol a git init-et kiadtuk, vagy oda csak bemásolni szokás a forrásfájlokat, és úgy commit-olni? Tehát a helyi repo a projektem könyvtárába kerül, vagy máshová?
Igen, minden project külön repo. De persze ezek aztán lehetnek egy külön git mappában. Nekem pl úgy vannak, hogy a ~/repositories/ mappában van az össze olyan project, amihez valamilyen git repo tartozik. Ebben benne vannak a hobby projectjeim és a munkahelyi repok is. (mi a munkahelyen fejlesztett kódot is github-on tároljuk, minden open source)
"Eleve abban a mappában szokás dolgozni, ahol a git init-et kiadtuk"
Abszolut. Természetesen, másként nem is nagyon van értelme. Nem kell félni, hogy "dzsuvás" lesz a repo. Ha egy módosítás nem tetszik, akkor nem kommitteled (git stash), ha olyan ideiglenes fájlok keletkeznek, amire nincs szükség, akkor nem adod hozzá a repohoz, illetve kiegészíted a .gitignore-t, hogy még véletlenül se kerüljenek be a repoba.
" Tehát a helyi repo a projektem könyvtárába kerül"
A helyi repo az maga a projected könyvtára. Ennél egyszerűbben ezt nem lehet elmagyarázni.
Ezek lényeges dolgok, ha valami nem világos kérdezz it, vagy nézz meg oktató videókat. Ha maga a repository fogalma és a verziókezelés lényege világos, akkor érdemes megnézni, hogy hogyan kell ezeket a szoftverfejlesztésnél használni, nézz utána, hogy mit jelent a git-workflow.
@3 "Én azt nem értem, hogy miért a gépen tárolod a repókat.. miért nem github-on?"
A kódbázis alapvetően két helyen létezik: vannak lokális repository-k, amin a programozók dolgoznak és van egy remote repository, ahova committolt változásokat feltöltik illetve letöltik. Természetesen több lokális repo is lehetséges attól függően, hogy hányan fejlesztenek, illetve ha éppen azt akarod, a saját gépeden is lehet ugyanannak a projectnek több lokális repoja. Amikor pl egy githubos repositoryt klónozol, a gépeden létrejön egy lokális repo, amin módosításokat tudsz végrehajtani, illetve, ha jogosultságaid megvannak, ezeket a módosításokat fel tudod tölteni a remote repositoryba. Ezt a módosítást aztán a többi fejlesztő a saját lokális repojuk frissítésével megkaphatják.
A remote repository sokfelé lehet: főleg hobby projecteket az emberek többnyire valamilyen nyílt tárolóban hosztolnak pl. github, bitbucket, gitlab. De lehet saját belső hálózatra egy git servert telepíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!