Mi a különbség a arduino és a raspberry pi között ?
Igazából a méretét leszámítva szinte minden.
Van átfedés az alkalmazási területeik között, de ennyi az összes hasonlóság. (Ennyi erővel meg egy PC-t is összehasonlíthatnánk az Arduinóval, hiszen PC-vel is lehet szenzorokat működtetni.)
Konkrétabban: technikailag mindkettő számítógépnek minősül. Van processzoruk, memóriájuk, és képesek a ki- és bemenetre. De ebben ki is merül a hasonlóság. Az Arduino egy úgynevezett mikrovezérlő. Egy - a többi mai rendszerhez viszonyítva - brutálisan alacsony teljesítményű (de ezzel együtt brutálisan alacsony fogyasztású), vezérlési, szabályozási, és mérési feladatokra specializált számítógép. Gyakorlatilag kizárólag beágyazott rendszerként alkalmazzák, ugyanis még monitor sem csatlakoztatható hozzá. (Igaz, egy LCD kijelzővel egész jól elboldogul.) A konkrét típustól függően az adataik változhatnak, de általában a processzora 16 MHz órajelű, a munkamemóriája 2 kB, a programmemóriája pedig 32 kB. (Ezen felül lehet még egy 1 kB méretű EEPROM-ja, ami egyfajta nem-felejtő memória.) Operációs rendszere nincs, csak a rátöltött programot futtatja, végtelenítve. Képes digitális kimenetet produkálni (némelyik analógot is), és bemenetet tekintve analóg, és digitális jelekkel is megbírkózik.
A Raspberry pedig egy komplett PC, csak épp nagyon kicsire összezsúfolva. ARM proci hajtja, ami pl. a legtöbb telefonban és tabletben is van, csatlakoztatható hozzá monitor, egér, billentyűzet, pendrive, miegymás. Rendszerint Linux operációs rendszer fut rajtuk. A processzoruk modelltől függően változik, 1, 2, vagy 4 magos, a memória pedig fél GB és 8 GB között lehet. Ez is alkalmas vezérlési, szabályozási, és mérési célokra is, bár az analóg jeleket nem szereti.
Ha arduinóban gondolkodsz, akkor van még két testvére:
- ESP32
- ESP8266
Egyébként javaslom a Magyar Arduino Labor, valamint a Vault 1337 nevű Youtube-csatornák nézegetését, ha az Arduino-téma érdekel. (Utóbbi érintőlegesen a Raspberryvel is foglalkozik.)
Továbbá érdekes lehet még az ExplainingComputers csatorna is, nagyrészt Raspberryvel, meg hozzá hasonló lapszámítógépekkel foglalkozik. (Pontosítok: teszteli és bemutatja őket. Alapszintű szakmai angol nyelvtudás szükséges hozzá.)
A Raspberry pi egykártyás mikroszámítógép, amely alkalmas Low End desktop illetve kiosk PC-k feladatainak ellátására. Esetleg speciális vezérlési szabályozási, mérési, adatátviteli folyamatok ellátására, olyan közegben, ahol a szempont a kis fogyasztás és a relatív nagy teljesítményigény.
Az arduino egy amatőr platform, amely azokat a kezdőket hivatott kiszolgálni, akik a vezérlés és szabályozástechnika területét kedvelik, vagy szeretnék azt jobban megismerni, netán jártasságot kivánnak szerezni a mikroelektronika és a mechatronika, robotika területén is.
Közös jellemző, hogy sem a raspberry-t sem az arduino család tagjait nem használják az iparban*.
* Az arduinókba épített kontrollereket /atmega 168,328, stb./ viszont igen.
A Raspberry PI központi eleme egy CPU, míg az arduinóké egy MCU azaz mikrokontroller.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!