Programozók, fejlesztők! Nem tartotok az AI-tól?
Én csupán hobby szinten kódolok, de az alábbi videó elgondolkodtatott:
https://www.youtube.com/watch?v=Te5rOTcE4J4
Nem tartjátok reálisnak, hogy pár év múlva ez majd komplexebb szoftvert is meg tud csinálni, és így sokan elvesztik az állásukat?
Az állással kapcsolatban mindig féltek a fejlesztésektől. Amikor megjelentek az első ipari forradalomban a gőzgépek, akkor is kevesebb munkásra volt szükség, viszont létrejöttek új szakmák, ahova kellett munkás. Ugyanez volt a másodikban is. Lehet, hogy egy szakmába már nem kell annyi ember, viszont új szakmák alakulnak ki. Az más kérdés, hogy a futószalagnál dolgozó nénike nem akar majd másik szakmát tanulni. De mivel az új technológia mindig drága, nem egyik pillanatról a másikra fogja az AI átvenni a munkákat. Biztos, hogy fog párhuzamosan dolgozni, ember és mesterséges intelligencia.
Én inkább attól félek, hogy majd hogyan viszonyulnak hozzánk. Ha legalább egy olyan intelligens robotot sikerül kifejleszteni, mint mi vagyunk (de ugye az intelligensebbre hajtanak), ők látni fogják, hogy hogyan bánunk egymással, és hogyan bánunk vele. Látja, hogy az emberek tisztelik egymást (már amelyik), őket pedig lenézik, mert "csak egy robot". Viszont ha van öntudata ugyanúgy érzi, hogy vele nem úgy bánnak. Mi lesz ebből? Lázadás. És mivel ők (valószínűleg) intelligensebbek lesznek, mint mi, és gyorsabban fejlődnek, ezért mi járunk rosszabbul.
Felfegyferkezhetünk ellenük, de ők nem fognak felfegyverkezni? Ha menekülünk, akár a bolygót is elhagyhatjuk, de ha mi képesek vagyunk űrhajót építeni, ők nem tudnak utánunk jönni? Nekik még az is előny, hogy nem olyan gyenge biológiai testük van, mint nekünk. És itt nem csak a fizikai erőről van szó, hanem hogy egy szuper intelligencia, ami nálunk jelentősen gyorsabban fejlődik, olyan eszközöket fejleszthet ki, amit mi nem is értünk, nem tudunk olyan gyorsan fejlődni, mint ők.
"if you're nice to me I'll be nice to you." (Sofia, a mesterséges intelligencia)
Aki nem ért angolul, annak: Ha ti jól bántok velem, én is jó leszek hozzátok.
Csak ha megnézed, hogy az emberek hogy bánnak egy robottal "ez csak robot címszóval", rájössz, hogyha kifejlesztjük a szuper intelligenciát, akkor vele sem igazán bánunk majd másképp. Persze mindenki örül, meg csodálkozik, de ha az ember meglátja az benne lévő haszon lehetőséget, akkor nem fogja kihasználni? Úgy fogunk velük bánni, mint a rabszolgákkal, mert egy robotnak nincsenek jogai.
De, én az előttem szólókkal ellentétben igenis tartok az AI-tól, mert tudom, hogy mire képes már ma is.
Simán p.csán vágja a fejlesztőket és a legjobb agyakat is nyugdíjazni fogja, mert precíz lesz, lényegre törő, iszonyúan gyors, a végtelenségig fejlődni képes és fáradhatatlan.
Amiket eddig felhoztak ellenpéldának, az éppen ezen a területen nem fog tudni érvényesülni, mert a szoftver az CSAK szoftver. Itt nincs szó új iparág kialakulásáról, vagy kiegészítő iparágak fejlődéséről, hanem csak arról, hogy jön egy szoft és kiveri a kezedből a keyboardot, ráadásul, neki arra már nem is lesz szüksége.
Véletlenül nem a prog.hu-ról jöttél? :D Az ottani színvonalat jellemzi, hogy minden sci-fitől félnek. :D
Komolyra fordítva a szót: amit ma mesterséges intelligenciának csúfolnak, annak vajmi kevés köze van az intelligenciához. Én jobban szeretem gépi tanulásnak, netán mesterséges idegrendszernek nevezni, bár utóbbi is eléggé túlzó megnevezés. Ami azt illeti, az összes mai "mesterséges intelligencia" közelebb áll az automata mosógép "intelligenciájához", mint egy súlyos értelmi fogyatékos ember mentális képességeihez. Ha azt mondom, hogy talán egy rovar agyműködésének megfelelő "intelligenciát" sikerült megvalósítanunk, akkor lehet, hogy durván túlzok. Egy szoftvert megírni pedig még egy ép, intelligens embernek is van, hogy komoly munka. Nem kétséges, hogy a neurális hálók, meg a gépi tanulás sok területen komoly eredményeket ért el, de ezek jóval közelebb állnak az egyszerű automatizáláshoz, mint a gondolkodáshoz. Igen, persze, lehet felmutatni látványos dolgokat. Az ember meg hajlamos a mögötte álló potenciált durván túlbecsülni, főleg, ha érzelmileg is tud rá hatni az eredmény. Ha belegondolunk, évtizedekkel ezelőtt is már voltak hasonló hangok, amikor az első hatékonyabb sakk-algoritmusokat bemutatták. Aztán persze az egész nem volt más, mint egy kicsit megvadított visszalépéses keresés (backtrack). Amikor az első chat-robotok megjelentek, mindenki döbbenettel figyelte, hogy ez hogy lehet? Hiszen "gondolkozik" a gép! Magától ír olyasmit, amit értünk! És ha előre elkészített kódrészletekből összedob az előre megadott szempontok alapján egy kódsablont, akkor meg programozók (vagy inkább "programozók") ezrein lesz úrrá a rémület, hogy jaj, elveszik a munkát! (Aztat el!) Közben meg annyiról van szó, hogy egy adatbázisból kiolvassa, hogy milyen jellegű kódnál melyik részleteket kell egymás után illeszteni.
Ez az, ahol most nagyjából tartunk. Nem nehéz belátni, hogy ez semmiféle veszélyt nem jelent a programozói szakmára. (Csak zárójelesen: amikor a '90-es években megjelentek - és elterjedtek - a RAD IDE-k, akkor is sokan temették a programozó szakmát, mondván: onnantól már csak össze kell dobálni elemekből a programot, kész, vége, nem lesz szükség többé programozókra.)
Továbbá az ilyen rémhírterjesztően szenzációhajhász "híreknél" mindenki elfeledkezik két, nem is olyan lényegtelen dologról. Egyrészt: természetes, ha a fejlődés során bizonyos szakmák változnak, vagy akár teljesen el is tűnnek. A fagyasztók megjelenésével a jegesemberek egy csapásra "eltűntek". Az elektromosság elterjedésével a gyertya és lámpaolaj iránti keresleg brutálisan megcsappant. Ezzel együtt viszont más területek a semmiből felvirágoztak. Aki most az Electroluxban a hűtőszekrényeket árulja, lehet, hogy 100 éve jeget árult volna. Egyik terület eltűnt, jött helyette egy másik. Más területek meg nem tűnnek el, csak átalakulnak. A tévészerelő ma már nem katódsugárcsövek elektronikáját forrasztgatja, hanem LCD-panelek vezérlőáramköreit teszteli és cseréli. A mosónők sem kézzel, teknőben mosnak, hanem automata mosógépeket üzemeltetnek. Sorolhatnám még sokáig... Azonban jellemzően a könnyen leváltható, és/vagy könnyen automatizálható munkakörök azok, amiket az eltűnés, vagy komolyabb változás veszélye fenyegethet. A programozás, tanítás, művészetek, stb. NEM tartoznak ide. Pont azért, mert még fényévekre vagyunk attól, hogy egy gép ténylegesen gondolkodjon (már ha egyáltalán valamikor valóság lesz), automatizálni viszont könnyű.
Másrészt: már most is van rengeteg "felesleges" munkakör. Mégsem szüntetik meg, mégsem cserélik le őket robotokra, pedig hosszabb távon még kifizetődőbb is lenne. Csak az ember féla technikától. Ezért nem cserélték még le az autókat az önvezető autók, ezért töltik fel még mindig emberek a TESCO polcait, és ezért lehetséges az, hogy 6-8 általánost végzett emberek végeznek olyan nulla gondolkodást igénylő munkát, amit egy robot jóval gyorsabban, és pontosabban is el tudna végezni.
Az AI még jó ideig (legalább 100 évig) csak SciFi marad.
A most használt "AI" -tól sokat kell fejlődnie, hogy ne csak segéd eszköz legyen.
Képes legyen tanulni, és tanultakat kombinálva önállóan alkalmazni.
felismerni mikor melyik módon tudja megvalósítani, tovább jutni a célhoz.
Jó példa erre az önvezető autók, 100 szenzor - kamera, folyton pásztázza az utat, GPS -el térképen folyamatosan tudja merre mi van, milyen forgalmi rend, benne van a közlekedés minden szabálya, ismer minden táblát, egy csomó manőver, úgy vélnénk hogy minden.
DE! Ha egy autós átmegy egy frissen festett útburkolaton, és kerekére tapadó festékkel pár méteren keresztül halvány szaggatott vonalat húz, jó eséllyel az árokba visz minket az AI.
Hasonló az eset ha lejössz az autópályáról egy másikra ami alatta megy.
Mikor GPS alapján úgy gondolja hogy te a feletted áthaladó úton haladnál, beránt oldalra.
Ilyenkor jobb kikapcsolni az Autopilot funkciót, mert csúnya karcolások lesznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!