Igaz, hogy a magyar programozók többsége betanított munkás?
Írták itt korábbi kérdéseknél, hogy sok éve szakmában lévő senior fejlesztőket kiszórnak pl. Google első telefonos interjún, mert alapvető algoritmikus feladatok megoldására is képtelenek (mint pl láncolt lista megfordítása rekurzívan, vagy bináris fa tükrözése).
Írták, hogy a többség nemhogy gráffal kapcsolatos feladatokat nem tudna megoldani, de fel sem tudna építeni egy gráfot kódban.
Meg, hogy a többség csak REST API írogató/hívogató "kódmajom" és hasonlók.
Valóban ilyen rossz a helyzet és ez jellemző a többségre, vagy csak eltúlzott példák ezek?
Részben igen. Vannak olyan cégek, amelyek úgy hirdetik magukat, hogy az utcáról beeső kazánkovács és nőgyőgyász egy pár hetes tanfolyam után programozóvá válik és garantálják, hogy állást is kap. Az iskola vezetője nyilatkozta, hogy a pontos tanmenetet csak a kurzus indulásakor állítják össze, a partnercégek igényi alapján, így a frissen végzett programozó piacképes tudással fog rendelkezni; azokat a technikákat, rendszereket tanítják meg nekik, melyeket a munkahelyükön is használni fognak.
Gondolkodjunk, Béláim!
Kikerül az iskolából egy csomó olyan végzős, aki egy adott cég környezetében képes egy adott feladatot elvégezni - ez bizony pontosan a betanított munka definíciója...
2#
Ez egy tényleges dolog.
Rengeteg fejlesztő van, aki megtanulja a kellő sablonokat és azt használja egész életében. Soha sem kell igazán probéma megoldással foglalkozni, csak hogy hogyan implementálja az adott sablont az adott esetben.
A sablon alatt olyan munkafolyamatra gondolok, ami maximálisan sémára csinál, amit előtte 10.000 ember már megoldott, felrakta a megoldást a netre és ő a szerencsés 10.001 ember aki megoldhatja. Marginális változással.
Pl.: Csinálj egy login formot.
Ez a programozásra a betanított segédmunkás. Annyi hogy nem ásót és lapátot használ hanem a laptopják.
Ez szerintem nem csúnya dolog, nem kellene sértőnek lenni. Ez egy tény.
Aki járt egyetemre az tudja milyen mértékű tervezés lehet egy adott probléma megoldása mögött, ami egy weboldal elkészítésénél nem szembe tűnő, de mondjuk egy kritikus rendszer elkészítésénél elengedhetetlen. Pl.: vonat fék vezérlő rendszer.
Nyílván egy ilyen rendszer nem annyiból áll, hogy "If (igaz) fékezz".
Tény, hogy én is rengeteg embert látok, aki annyit akar megtanulni, mint amennyit közvetlenül használni fog a munkája során. Korszerű programozási nyelvek, keretrendszerek, design patternek, clean code. Ennyi.
Ha az elméleti hátteréről kell tanulni, algoritmizálni kell, C-t kell tanulni, akkor: minek? Sehol se fogja használni...
Nem igaz, hogy a programozók többsége betanított munkás lenne, hiszen aki betanított munkás, az nem programozó.
Ahogy nincs betanított atomtudós, betanított agysebész, betanított főkönyvelő, betanított pilóta, úgy nincs betanított programozó sem.
#6: "programozók" közt nagyon sok lett a betanított munkás.
Amikor csak egy eszközt tanítanak meg használni, és azzal elvégzi a szükséges feladatokat.
pl. nem kell atomtudósnak lenned, hogy atomerőműben dolgoz, és cseréld ki a fűtő kazettákat.
De megtanítanak a hozzá szükséges eszközök használatára, aztán mehetsz is.
"Régen volt a szoftver tervező és volt a kódoló. Ma valahogy összemosódik a kettő. (?)"
Nemigen mosódik össze semmi. Régen volt a programozó matematikus, aki maga tervezte és írta a programjait. Meg voltak az operátorok, akik a (lyukkártyán leadott) programokat betáplálták és megcsinálták a printet, ami a lefuttatott program eredményeit tartalmazta, leginkább leporellón.
#7: Igen, mára teljesen össze mosódott.
Ennek fő oka, hogy a kódereknek is tudniuk kell tervezniük.
Ez alól kivétel a betanított munkás szint, akik a kódolónak felelnek meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!