Mi az a mesterséges intelligencia? Szerintetek megvalósítható?
Tudom, hogy nap mint nap hallani róla, de pontos definíciót nem találtam róla sehol. Amiket találtam, homályos kifejezésekkel van teli, melyet matematikailag, informatikailag nem lehet értelmezni.
Számomra a mesterséges intelligencia azt jelenti, hogy egy gép, vagy program tovább akarjon lépni abból a rendszerből, amit definiáltak neki. Ha például egy robotot csak a 2 dimenziós x-y síkra programoznak, hogyan jutna a tudatára, hogy a 3. dimenziójú "z" irány is létezik. Vagy mikor tenné fel kérdésként, hogy létezik-e a 3. dimenzió?
Az emberek gondolkodnak azon, hogy létezhet-e a 4. dimenzió, ebből is látszik, hogy intelligensek. Mesterséges intelligencia szerintem nem is létezik, ezért nem is számítok rá, hogy bárki megfelelő magyarázatot ad rá, de azért lehet próbálkozni.
Szerintem a wikipédia teljesen érthetően elmagyarázza, hogy mit értenek MI alatt és mikre használják:
Amire te gondolsz az Turing-teszttel kapcsolatos, márpedig az MI-nek nem sok köze van a Turing-teszthez, legalábbis nem ez a célja, hogy túllépjen a feladatkörén és "öntudatra" ébredjen.
Röviden: a mesterséges intelligencia olyan feladat megoldása számítógéppel, amiben jelenleg az ember a jobb.
Ergo régen a sakkprogram is annak számított, manapság már nem.
Amit a köznyelv - sőt, néha a szakma is - mesterséges intelligenciának hív, az köszönőviszonyban sincs a mesterséges intelligenciához.
Egy valódi mesterséges intelligencia egy gondolkodni képes szoftver, azaz rendelkezik fejlett kognitív funkciókkal. Amellett, hogy érzékel, tanul, és elemez, következtetéseket von le, szabályokat ismer fel, és saját véleményt alkot. Ez a mai technikától még fényévekre van.
Amit ma mesterséges intelligenciának neveznek, az nem több pár gépi tanuló algoritmusnál. Nem gondolkodik, nem alkot, nem formál véleményt, nincs önálló véleménye.
De pl. a játékfejlesztésben mesterséges intelligenciának nevezik a szoftver irányította ellenfelek viselkedését, ami aztán minden, csak nem intelligencia.
Egyébként amit te intelligenciának gondolsz, az is téves elképzelés. Ha csak a dimenziós példát vennénk alapul, akkor a Homo Sapiens egyedek 99,9999%-a nem lenne intelligensnek nevezhető, hiszen csak kevesen képesek a magasabb dimenziókat megérteni, és még kevesebben elképzelni. Ha mondjuk megkérdezel egy 1000 fős reprezentatív mintát, hogy mit gondol a 4. dimenzióról, sokuk a "dimenzió" szót sem fogja érteni. Akik pedig értik, azoknak a többsége életében nem gondolkozott azon, hogy létezik-e háromnál több dimenzió, aki szerint pedig létezik, azok többsége is a tanulmányai során hallott "a 4. dimenzió az idő" választ fogja rávágni, holott lehet, hogy bele sem gondolt.
Amit te intelligenciának gondolsz, az egy eléggé kisarkított, és túlfilozofált definíció.
Nem kell itt magasztos egzisztencia-kérdéseket feszegetni, az intelligencia annyi, hogy a téged ért ingereket képes vagy feldolgozni, elemezni, vizsgálni, azokból új produktumot létrehozni, és véleményt formálni.
Hát ja, megvalósítható, mert már meg is valósították.
Az intelligencia, nagyon leegyszerűsítve: döntési képesség.
Ha tehát egy válogatógép cukorkát szelektál, mondjuk szinek szerint, az már mesterséges intelligencia, hiszen egy intelligenciát igénylő feladatot végez el, ember helyett.
Az intelligencia amúgy relatív fogalom, tehát számíthat valaki adott kulturális közegen belül intelligensnek míg másutt már nem.
Vagy egyéb tárgykörök (Pl. szakmák) szerint is csoportosíthatóak az emberek, intelligenciájukat mérve.
Amúgy, a mesterséges intelligenciának nem előfeltétele a kognitív képesség, és meglehetősen buták azok, akik az emberi intelligenciát magasabb rendűnek gondolják, képzelik a gépinél.
1. valaszolo:
a wikipedia fogalmat en is lattam, de a 'tudat' kifejezes szamomra nem egyertelmu. Tovabbleptem a 'tudat' definicojara, mely meg tobb szamomra erthetetlen kifejezest tartalmazott. Filozofiai korulirasokat ad, aminek nemsok koze van a tudomanyokhoz.
3. valaszolo:
A matematikai szamitasi muveletekben a leggyengebb szamitogep is tobb nagysagrenddel gyorsabb, mint az ember, megse tekintheto mesterseges intelligencianak.
4. valaszolo:
A dimenzios pelda az csak egy pelda volt, nem az alapjan itelem meg az embereket. Egy adott rendszeren valo tullepest ugy is tekinthetem, hogy a mesterseges intelligencia nem tartja be az eloirt szabalyokat: ketelkedik, mas megoldasi utakat keres, ellenszegul, vagy akar fel is lazad, mint ahogy a filmekben :)
6. valaszolo:
Szamomra az lenne a mesterseges intelligencia, ha optimalizalna a valogatasi feladatokat. Peldaul: eszrevenne, hogy mar jo ideje ugyanaz a szinu cukorka erkezik, igy nincs szukseg a valogato mukodtetesere. Persze a mai viszonylatban erre is kepes lenne, amennyiben beprogramoztak ezt az esetet. A mesterseges intelligencia olyan dontesi kepesseget jelent, mely nincsen elore leprogramozva. Az eddig megelt dolgokbol kell kovetkeztetest levonni.
"Szamomra az lenne a mesterseges intelligencia, ha optimalizalna a valogatasi feladatokat."
Az lehet, csak hát, a fogalmak jelentéstartalmát nem egy-egy személy kivánságaira szokták szabni.
"A mesterseges intelligencia olyan dontesi kepesseget jelent, mely nincsen elore leprogramozva."
Ez még nagyobb hülyeség.
#7: Ezt olvasd át, szerintem a végére érthetőbb lesz:
https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__programozas..
Leírnám újra, amit ott is írtam, de nincs kedvem, így csak röviden a lényeget: Amit mesterséges intelligenciának hívnak, azok lényegében olyan programok, amiknek a működésének a hátterében egy gráf van. A program egy gráfot épít fel magának (tanítómintákkal pl.) és ebben keres optimális megoldást. Ahogyan te magad írod is a cukorgyáras példában nem feltétlenül kell MI hozzá, de ha nagyon akarjuk, akkor megoldható az is MI-vel (mint bármi más is).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!