Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Rasberry-ket arduinokat lehet...

Rasberry-ket arduinokat lehet programozni pyton vagy kotlin nyelven?

Figyelt kérdés
2020. ápr. 30. 14:52
 1/3 anonim ***** válasza:
0%

Bár elég gyökérül tetted fel a kérdést....

Raspberry működik pythonnal. Arduino szerintem nem, de nem biztos.

Kotlinnal biztos hogy nem mennek, az az Androidhoz készült nyelv, semmi köze mikrokontrollerekhez.

2020. ápr. 30. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

1. A Raspberry Pi egy ARM processzoros (az átlag számítógépek/laptopok általában más, x86 architektúrájúak) egylapkás miniszámítógép.


Python elérhető rá - a Raspberry Pi-re "tervezett" Raspbian Linux-disztribúcióban alapból benne van:

[link]

[link]


Mivel Java is elérhető rá:

[link]

ezért a Kotlin fordítója is telepíthető:

[link]


2. Az Arduino egy AVR-mikrovezérlőn alapuló fejlesztői lapka (szóval egy alaplap, amin rajta vn a mikrovezérlő, a mikrovezérlő működtetéséhez, a rajta futó program feltöltéséhez szükséges alkatrészek).

Nem fut rajta operációs rendszer, hanem egy adott program fut folyamatosan. Ezt a programot elsődlegesen az Arduino saját szoftverével lehet megírni, fordítani, feltölteni.


Szóval a Python alapból nem működik Arduinon. Viszont Python kódot át lehet "alakítani" az Arduino szoftvere által kezelhető kóddá:

[link]

amit az Arduino saját szoftverével le lehet fordítani és fel lehet tölteni Arduinora.


Másik lehetőség, hogy az Arduino-t a számítógépen (akár Raspberry Pi-n) futó Python kódból használod a Firmata protokollon keresztül:

[link]


Kotlinból Arduino kóddá átalakítani... ...nem igazán ismerek rá megoldást.


Kotlin kódot futtató eszközről Arduinot vezérelni... ...talán Bluetoothon keresztül.

De talán a Kotlint jobban ismerők tudnak rá más megoldást.

2020. ápr. 30. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Arduinónál felejtős. C++-ban, vagy Assemblyben tudod programozni, esetleg van még egy-két alternatív fordító hozzá, de abban ne reménykedj, hogy egy kifejezetten magas szintű nyelvvel mikrovezérlőt fogsz programozni. 16 MHz-es proci, 32 kB programtár, 2 kB RAM... sokszor még a C++ is pazarló, nem véletlenül vannak, akik inkább megtanulják az Assemblyt, hogy többet hozzanak ki belőle.


A Raspberry pedig annak ellenére, hogy küllemre hasonlít az Arduinóhoz, technikailag mindössze annyiban hasonlít rá, hogy mindkettő informatikai értelemben számítógépnek minősül, és hogy van némi átfedés az alkalmazási területeik között.

A Raspberry majdnem azonos kategória az asztali PC-kkel. A legújabb, 4-es modell teljesen alkalmas egy irodai PC kiváltására, feltéve, hogy nem akarsz rajta x86-os Windows alkalmazásokat futtatni. ;)

Rendszerint Linux fut rajtuk (Raspbian pl., ami a Debian kifejezetten Raspberryre szánt portja), és gyakorlatilag mindent feltehetsz rá, ami Linuxon létezik. Nagyon kevés olyan szoftver van, amit nem portoltak Arm architektúrára. Python alapértelmezetten van is a Raspbianon, de akármelyik ismertebb szkriptnyelvet felteheted: Perl, Go, miegymás.

2020. ápr. 30. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!