Valaki meg tudja ezt csinálni?
1. Írj Pascal programot, amely elvégzi a következőket:
- Először letörli a képernyőt.
- Utána a képernyő közepére kékkel a 2. sorba kiírja, hogy "Informatika dolgozat" (" " nélkül), alá 1 sorral azonos kezdő pozícióba" szintén kékkel "Madár", majd ez alá 2 sorral a nevedet (azonos oszloppozícióba) vajszínnel.
- Utána az 5. sor 5. pozíciójától kiírja zölddel az első 10 pozitív páros számot, köztük legyen egy szünet (space).
- A legalsó sorba középre rajzolj 5 db "*"-ot pirossal, köztük ne legyen szünet.
Segítség: szín beállítása: textcolor(szín), ahol szín a beállított szín kódja (kék: 1 vagy 9, zöld: 2 vagy 10, piros: 4 vagy 12, vajszín: 7).
2. Írj Pascal programot, amely kirajzolja valamely ország zászlaját! A rajzban bármilyen szimbólumot felhasználhattok, a cél az, hogy a zászló felismerhető legyen! Természetesen színek kellenek, a színek 1 és 15 között változhatnak, onnan kell válogatnotok (fedezzétek fel a színeket!).
Aki a zászlót karakteresen rajzolja meg, az sima GOTOXY és WRITE parancsokkal tudja megcsinálni, aki grafikusan készíti el az INITGRAPH és RECTANGLE, SERFILLSTYLE és FLOODFILL parancsokkal dolgozzon (ez a legegyszerűbb). Utóbbi esetben az INITGRAPH mellé be kell írni a két változó mellé a 'C:\TPWDB\BGI' vagy a 'C:\TP\BIN' mappát (és nem két '-ot kell tenni, mint az iskolában), ahol az "egavga.bgi" program található (a telepítés helyétől függően). Ez a kis fájl gondoskodik a videó driverről a pascal program számára.
Beküldendő a két feladat forráskódja - a .pas állomány, mást nem kell küldenetek. A két programot külön fájlba írjátok, a fájlokat megtalálhatjátok a C:\TPWDB\BIN mappában. Aki külön Dosbox-ból indította a Pascalt, azok a Dosbox-ba beírt (általában C:\TP\BIN) mappában találják a -pas fájlokat (amit a mount parancs végére írtok). Tehát 2 db .pas fájt kell beküldeni vagy megosztani.
"Valaki meg tudja ezt csinálni?"
Persze, nem olyan nehéz a dolog. De itt senki nem fog helyetted dolgozni. Max ha valami nem megy szívesen segítünk, de itt senki nem dolgozik a másik helyett.
Itt rengeteg segítség van. Ha nincs aki megírja, addig próbálkozhatsz.
Nézegesd. Ha nem egyest kapsz már az is jó.
„de nem úgy, hogy nem is foglalkoztatok még a pascallal. Sőt semmilyen programozási feladattal”
Félretéve a tanárod iránti kötelező tiszteletet: Tipikus pedagógusi önhittség volt azt gondolnia, hogy amit ő előad, azt te hajlandó is leszel megtanulni. Valami gyanúperrel azért mégiscsak élhetett, ezért a leírásban tehetsége szerint megpróbált mindent lelkiismeretesen felsorolni, aminek utánanézhetsz, ha nem emlékszel pontosan a tananyagra. Egyetlen dolog maradt ki belőle, hogy hogyan írathatsz valamit a képernyőre egyáltalán. Ez minden programnyelv oktatásának legislegelső programja szokott lenni – valószínű, hogy az ilyen szintű tudatlanság ötlete már meghaladta a képzelőerejét, de lehet, hogy csak a minimális illemtudás fogta le a kezét, amikor már-már ezt a megalázó feltételezést is belefogalmazta a feladatba. A fenti idézet fényében a kolléga javaslata is aránytévesztésnek tetszik, nyugodtan indulj az első oldaltól:
Ha már ott jársz, fusd át a változókról és a FOR ciklusról szóló részeket is, ha olyasféle megoldást szeretnél, amilyent a tanárod elképzelt, nem mintha ne lehetne butábban is összetákolni. És bátran mutasd be itt a kísérleteidet, szívesen kiigazítjuk.
Azért rohadtul érdekes, hogy most, hogy eljött a távoktatás kora, hirtelen senki soha semmit nem tanult eddig az iskolában.
... persze, lehet, hogy csak kicsit oda kellett volna eddig figyelni, és nem facebookozni kellett volna programozás alatt.
(Akinek nem inge, nem veszi magára. Csak már ehtek óta azt látom itt is, Facebookon is, meg szakmai (!!) levelezőlistákon is, hogy állandóan megy a panaszkodás, hogy ezt se tanultuk, azt se tanultuk, még csak nem is említettük, stb, stb. Kicsit érdekes, na.)
Mondjuk az, hogy 2020-ban Turbo Pascalban kockultok, holott létezik Free Pascal, ami azzal maximálisan kompatibilis, de "friss" és korszerű, az megint csak érdekes.
Egyébként: mi az, ami megy? Mert ez tényleg nem egy atomfizika. Nagyjából a 3. programozós óra anyaga lehet...
A Pascal program felépítése megvan?
A "uses crt;" ismerős? Ettől fogod tudni "fejlett módon" kezelni a képernyőt.
A kiírás writeln('szöveg'); a szín beálíltása pedig textcolor(színkonstans vagy szám).
De amúgy le is írta, hogy mit mivel lehet megoldani...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!