ELTE proginfón miért ilyen elavult?
Van egy operációs rendszerek tantárgyunk.
Az előadás 90 perces, az operációs rendszerek működéséről van szó, idáig oké.
A gyakorlat viszont mindössze 45 perces, bejelentkezünk a Windows-ba, majd Putty-n keresztül rácsatlakozunk egy Linux szerverre (pedig van a gépeken Linux is, így nem értem hogy akkor miért a Windowst használjuk). Na mindegy szóval Putty-ban csatlakozunk a Linux szerverre és C nyelven programozunk... A Putty-n keresztül.. a 30 éves Vim editorban szerkesztjük a kódot..
Ráadásul az előző félévekben már tanultunk C++, Java, C#... Mi értelme van a sima C-nek így ezek után?
"Mi értelme van a sima C-nek így ezek után?"
Az az értelme, hogy a C nyelv egy alacsony szintű, gépközeli nyelv. Főként ezen a nyelven írják az operációs rendszerek magját.
Mi bajod a vim-el? megromlott? :D Használhatsz nano-t is az csak 20 éves.
SSH-n keresztül el kell érned egy szervert. Ezzel eddig mi a gondod?
Mit csináltatok c-ben?
Ez teljesen normális, modern tárgy az elmondásod alapján.
SSH alapkövetelmény minden cégnél, C nyelven írják az operációs rendszereket, minden beágyazott rendszert szinte,...
Az hogy az editor milyen, az tökmindegy.
És azért virtuális gépen dolgoztok, mert ha elbaszol valamit, azt könnyű visszaállítani, nem kell órákig újratelepíteni a windowst.
Nem értem, mi bajod van. Szerintem én nagyon nem lennék boldog, ha pár év múlva az én munkatársam lennél, ilyen "programozó" nem kell.
Csak annyit tennék hozzá, hogy az oprendszerek gyakorlat az eltés proginfó bsc képzés informatika részének a mélypontja volt. Nem az a baj, hogy vim meg putty meg C, hanem az ahogy ezt oktatni akarják.
Eleve senki nem ért ott igazán az oprendszerekhez. Ennek megfelelően a 12-13 gyakorlatból megtartottak 3-at, a többi elmaradt, nem mintha a 45 perces gyakorlatoknak marha sok értelme lenne. A gyakorlat anyaga távolról sem ugatta az operációs rendszerek témakörét. Kb ansi C alap nyelvi elemeit próbálják bemutatni. Ott ültünk 5. vagy 6. féléven úgy hogy a terem fele már főállásban dolgozott programozóként és jön a csávó filctollal mutogatni a fehér táblán, hogy így működik a for ciklus meg a pointer C-ben, mi meg néztünk egymásra, hogy most hova a f**zba kerültünk.
Mivel lényegében nem volt gyakorlat, így nem is tudtuk mi várható a géptermi nagyZH-n. Bementünk és akkor derült ki, hogy milyen formában lesz számonkérés. Kaptunk egy rakás input fájlt, valami leírást, ami alapján posix apit kellett volna tanulnunk a félév során és valami pipe-os multiprocessz appot kellett írni. Meg voltak adva az elvárt outputok és hogy hányasért meddig kell eljutni. Összedobtam doksi alapján egy 4-est érő progit, de már nagyon közel volt a ZH vége. Odahívtam az értékelő tanárt, meg sem nézte az outputot meg hogy fut-e a program, csak elkezdett kérdezgetni, hogy mi mit csinál a kódban. Bekamuztam neki, hogy melyik kódrészlet csinálja azt, ami 5-ösért kell. Simán megette és megadta az 5-öst. Na ennyit ért.
Az előadás annyival volt színvonalasabb, hogy ott mindegyik óra meg volt tartva, de az anyag ugyanúgy valami vicc volt.
Ettől függetlenül valami népszerű oprendszerek könyvet érdemes elolvasni egyszer, mert záróvizsgán kegyetlenül vissza tudják kérdezni azt, ami a tematikában van és egyébként előadáson nincs szó róla.
Én nem az eltén tanultam, hanem egy vidéki egyetemen ugyanezen szakon.
Oprendszerek gyakon nálunk is putty-al kellett csatlakozni egy szerverre, ennek az oka az volt, hogy ott volt egy olyan rendszer, ami a számonkérést is támogatta. Heti egy házi volt, eleinte parancssoros feladatok voltak, a rensszer meg elleőrizte, hogy a megfelelő könyvtárszerkezetet, file-okat (ezek jellemzően parancsok kimenetei voltak) hoztuk-e létre. Aztán bash, majd perl scriptek. Nem tudom C-ben mit csináltatok, nekünk a gyak nem arról szólt, hogy az oprendszerek elméletét leprogramozzuk (pl. cpu ütemezési algoritmusokat), hanem hogy a unix parancsokról és a shell scriptekről.
Vim-et felesleges fikázni, hogy elavult, ma is használom a munkahelyemen, na nem abban írom a kódot (ismerek olyat, aki azt is), de előfordul, hogy bele kell nyúlni valami config file-ba, scriptbe, bármibe, és akkor hasznos tud lenni. Oprendszereken mondjuk nekünk lehetett mcedit-et is használni, amit gyorsabban be lehet tanulni, igaz sokkal kevesebbet tud.
"A gyakorlat viszont mindössze 45 perces" ...
Örülhetnél, hogy nem akarja húzni az idődet. Nem fogja senki fogni a kezed, az anyagot leadják és gyakorold egyedül. Ha kérdésed van, akkor kizártnak tartom, hogy az oktató 45 perc után azt mondja: viszlát.
"a Windows-ba, majd Putty-n keresztül rácsatlakozunk egy Linux szerverre (pedig van a gépeken Linux is, így nem értem hogy akkor miért a Windowst használjuk)."
El lett mondva: erre azért van szükség, hogy az oprendszerközeli kódokat futtatva ne kapj más eredményt. Ne legyen más a környezet, és ne tudd arra fogni a hibás működést. Mindenki egyazon rendszeren dolgozik.
"és C nyelven programozunk..."
Nem arról szól az egyetem, hogy gyorsan beléd vernek egy scriptnyelvet, aminek a sok frameworkjéből ki sem látsz és azt hiszed, hogy ennyi a programozás. Másrészt az oktatott anyagot az általad felsorolt nyelveken csak felesleges sallangokkal lehetne megvalósítani, amik miatt nem 45, hanem 90 perces lenne az óra.
"A Putty-n keresztül.. "
Nem, ssh-n keresztül.
"a 30 éves Vim editorban szerkesztjük a kódot.."
Senki nem mondta, hogy kötelező ezt használnod, ez egy lehetőség. Nyitni szeretnél egy böhöm nagy IDE-t 50-100 soros, max 1-2 fájlos demonstrációs kódokra, amik amúgy is a szerveren vannak?
"Ráadásul az előző félévekben már tanultunk C++, Java, C#"
És? A megvalósítandó feladathoz választunk nyelvet.
A tananyag mely részét tartod elavultnak, és milyen modernebb dolgot szeretnél tanulni operációs rendszereken az operációs rendszerek alapos működésén kívül?
Egy szóval sem mondtam, hogy tökéletes az oktatás, vagy a tárgy felépítése. Azért nem tűnik modernnek, mert egy nagy múltra visszatekintő területről van szó, amiben a módszerek olyan nagyon sokat nem változtak az évek során. Rengeteg más tárgyat lehetne felsorolni, ahol jogosak az aggályok. Az oprendszerek szerintem azok közé tartozik, amik elősegítik a szakmai fejlődést.
A C az operációs rendszerek, beágyazott rendszerek nyelve. Előfordul C++ is, de ritkábban. Használhatnátok Assemblyt is, ahhoz vajon mit szólnál?
Használhatnál Linuxot is az alapgépen, és SSH-val is kapcsolódhatnál a szerverre. Mindegy, hogy mi megy a helyi gépen, a lényeg a szerveren van.
Hogy miért nem használhattok például Notepad++-t, vagy ha a szerveren dolgoztok, kate-t vagy kwrite-ot, azt nem tudom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!