Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Szeretnék videójátékohkoz...

Szeretnék videójátékohkoz tervezni, rajzolni 3D-s tárgyakat. Merre és hogyan kéne elindulnom?

Figyelt kérdés

Műszaki rajzot tanultam, azon az ágon elkezdtem 2D-ben rajzolgatni számítógépen, majd utána 2D-3D CAD CAM tanfolyamot végeztem és jelenlegi munkám is ezt fedi.

Azonban munka mellett rendszeresen rajzolok meg hétköznapi tárgyakat milliméter pontosságban 3D-ben és reenderelni is szoktam őket.

Szeretem a videójátékokat és másodállásban szívesen szerkesztenék játékokhoz tárgyakat és ezekhez hasonlóakat.

Hogyan tudnék ebben az irányban elindulni?



2019. szept. 15. 16:08
 1/9 anonim ***** válasza:
2019. szept. 15. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
köszi, de nem igazán értem mit keressek a két weboldalon.
2019. szept. 15. 17:14
 3/9 anonim ***** válasza:

kezdésnek valamilyen 3D modellező programmal kell megismerkedned pl Blenderrel (ingyenes és elég jó, ne gagyi)

mellette ugye a textúrázáshoz gimp/photoshop ismeret szükséges


én hobbi szinten foglalkozom játékfejlesztéssel (én programozó vagyok), általában csapatban dolgozunk, de ha akarod mellette megismerkedhetsz játékmotorokkal is, mint pl Unity, Unreal, CryEngine

2019. szept. 15. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Jelenleg Solid Edge-t használok napi szinten több órát. Nagyon távol áll?
2019. szept. 15. 22:06
 5/9 Isolated Soul ***** válasza:
100%

Én évekig 3D modelleztem hobbiból, aztán az Unreal Engine ingyenessé vált, és gondoltam kipróbálom a marketplace-t. Kb. egy évig tartott amíg elkészült az első asset packom, ugyanis a modellezés, és egy game ready asset elkészítése között hatalmas a különbség. Rengetegszer kezdtem újra ugyanazt a munkát, hogy végül technikailag is tökéletes legyen(közben sok tapasztalatot szereztem). A teljesség igénye nélkül megpróbálom felsorolni mire kell figyelni.

Először is a modellezés, annyiban tér el, hogy itt real time renderelődik a dolog, tehát nem használhatsz 10 millió háromszöget minden csavarra. Ügyelni kell a háromszögek arányaira is, egy nagyon elnyúlt háromszögeket sokszor tovább tart lerenderelni, mint több arányos háromszöget, illetve UV-zásnál, és textúrázásnál is problémát okozhat. Tehát meg kell találni az egyensúlyt az alacsony poligonszám, és a szép wireframe között.

UV-zásnál is vannak kikötések, pl.: az Unrel Engine Marketplace megköti, hogy a második UV csatornának a lightmapnek kell lennie. A lightmap elkészítése is külön művészet, jónak is kell lennie, és nem is szabad pazarlónak lennie.

Az anyagok terén az Unreal Engine eléggé megengedő, van neki egy node based grafikus material editorra(most már a Unityben is van) amivel jó formán bármit meglehet valósítani, de itt se szabad pazarlónak lenni, nézni kell hogy az elkészített anyag mennyrei fogja a gpu-t stb..

Textúrák. Powerof2 borzasztó fontos, érdemes a roughnes-t belecsomagolni a diffuse mapba stb(Texture packing).

Illetve, hát a PBR ami ma már megkerülhetetlen, ha rákeresel egyből megfogod érteni mi is ez.

Említettem, hogy le kell szorítani a poligon számot, ez igaz, de nem kell megválni a magas poligonszámú modellektől sem, mindössze normal mappet kell belőlük bakel-ni, és azt felhasználni a modell anyagában, így az alacsony poligonszámú modellek is jobban néznek ki.

Végezetül szoftverek:

3DsMax: Fizetős, mindent tud, de számomra nem hatékony.

Blender3D: Ingyenes, vannak hiányosságai, ha megtanulod a billentyű kombókat nem találsz ennél hatékonyabb eszközt.

xNormal: A Blender csúnyán bakeli a normalmapeket, xNormal ezt tökéletesen elvégzi.

Substance Painter: Fizetős, viszont a textúrázás nagyágyúja

Substance Designer: fizetős, viszont bármilyen anyagot eltudsz benne készíteni ami csak az eszedbe jut(Anyagok eladhatóak)

ArmoryPaint: fizetős, pár napja vettem meg. Hát őőőő szeretném azt mondani, hogy jó, de nem tudom, még nincs kész:D Majd talán jövőre kijavítják.

PS: Fizetős, lehet vele textúrázni, szerintem megéri a havidíját.

Gimp: Ingyenes, kompromisszumos, de ha ismered eléggé lehet vele dolgozni.

Zbrush: Fizetős(van valami féle light verziója ami ingyenes), szobrászeszköz, bizonyos szinten a Blender tudja helyettesíteni(Én Blendert használom).

Quixel mixer: Fizetős, anyagozni lehet vele, viszont nem tudom, hogy a készített anyagok felhasználhatóak e assettekben, vagy csak ha közvetlenül játékot készítesz.

Boundingbox Materialize: Ingyenes, textúrából tud anyagod csinálni(nem rossz)

2019. szept. 15. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Koszonom a tartalmas valaszod!
2019. szept. 16. 11:35
 7/9 Isolated Soul ***** válasza:
100%

Tisztában vagyok vele, hogy egy felsorolásból nem fog összeállni a dolog, ezért itt van pár hely ahol érdemes szétnézni.

Vannak Udemy-n tanfolyamok. Most pont akciósak(12.99 Euró):D

Creating 3D environments in Blender. Ez a tanfolyam 2.79-hez készült, ami jelentősen eltér a 2.8-tól, viszont szerintem könnyen átültethető a munkafolyamat 2.8-ra.

Illetve az Unreal Engine-nek van Youtube csatornája, amin van egy csomó tutorial. Amik az anyagozásról szólnak azok elég régiek.

Érdemes belenézni abba is, hogy hogy készül egy játék az adott engine-en, ugyanis játék fejlesztőknek csinálod a cuccokat, tehát tudnod kell mire van szükségük stb.

További érdekes Youtube csatornák: Quixel(Quixel reklám, de érdekes), Virtus Learning Hub, Mathew Wadstein(programozás, blueprint), Tesla Dev, Brackeys(Unity, inkább programozás)

2019. szept. 16. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Pont most jött ki "Blendah" 2.80 hoz az elengedhetetlen Andrew-féle donut tutorial sorozat. Nem igazán game ready cucc de attól még zseniális.

https://www.youtube.com/watch?v=TPrnSACiTJ4


egy kis ausztrál angollal fűszerezve :D

"Make bettah rendahs, fastah"

2019. szept. 17. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Juhhuu, koszonom a valaszokat igy azert konnyebb megindulni!

Nagy hala! Pacsi!

2019. szept. 18. 07:34

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!