Lehetséges-e LAN Windows ME és Windows 10 között?
Szeretnék LAN-ban régi játékokat játszani (pl.: Age Of Empires 1-2, Stronghold Crusader stb.). Ehhez van két számítógépünk: egy Windows 10-zel s egy másik amin Linux van ami alatt virtual machine-ben fut a Windows ME. Mind a két rendszer (10&ME) kábellel kapcsolódik az Internethez (nyílván ME esetén az elavult böngésző miatt sok haszna nincs, de pl. a gmail alap html nézetben teljesen jól működik) és mind a kettő (10&ME) alatt műkődnek a programok (kipróbáltam). A két számítógépet kábellel direktben fogom összekapcsolni.
A kérdés: működhet-e ez? Esetleg kell-e valamit tudnom? Ajánlott-e/Kell-e valamilyen plusz programot telepíteni?
Működni kell, de a retró játékokhoz jobb a Windows 98 Second Edition, a a nem hivatalos javítócsomagot feltöltötted ide, telepítési infó a txt fájlban található:
#1-es: Köszönöm! Remélem igazad lesz sé működni fog.
#2-es:Köszönöm! Remélem Működni fog. Külön köszönöm a fájlokat. Nos, az a helyzet, hogy nem ilyen egyszerű az élet.
Tudom, hogy a Win98SE-t szokták ajánlani (bár most ahogy így az utóbbi időben utána néztem, ennek főleg a WinME rossz hírneve és a Real Dos Mode miatt főleg). Én is egy kb. 10 éve egy régi masinán Win98-at használtam a szórakozásra.
Itt most más a helyzet. Ezen a Linuxos laptopon a disztribúció sajátosságai miatt (Endless OS ami Flatpaket használ, így nincs sok szoftver rá) nagyon limitált a mozgásterem (ez nem zavar mert arra amire nekem mint munka eszköz kell a számítógép ez a rendszer kifejezetten megfelel). Így ha hébe-hóba kell valami Windows-os program, akkor virtuális gépet használok. Erre a rendszerre csak a GNOME-Boxes ("Gépek") érhető el, ez egy cucc nagyon egyszerű, viszont abszolút nem testreszabható és a disztribúciómra (úgy látom) nincs elérhető virtual manager (virsh vagy libvirt). A GNOME-Boxes fejlesztői "Mivel a Microsoft nem támogatja már az XP-t és ennél régebbi Windows-okat, így mi sem" mondattal elhajtottak, mikor segítséget kértem (szerintem ez az egyik legrosszabb dolog amit szolgáltató/programozó mondhat: "nem támogatott", nem segít és nem is tudsz meg belőle semmit). Szól így most próbálkozom. A Boxes fejlesztői most átírták az alapértelmezett CD meghajtót SATA-ra (ergó azt a csatornát ahol én a Linuxon beadom az ISO lemezképfájlt, újabban a virtuális rednszer egy SATA-ával kapcsolt CD meghajtónak látja). Ez viszont azt a problémát okozza, hogy a régebbi DOS alapú rendszerek nem látják ezt a meghajtót, így gyakorlatilag nem tudok fájlokat beadni a virtuális rendszernek, így lehetetlen egyébként DOS-t vagy Win9x rednszert telepíteni. Win2000 és XP kapcsán sem volt szerencsém többször is neki álltam. Végül találtam a neten kész VirtuálMachine "képfájlokat" a régi rendszerekről. Ezek közül működött nekem a Win98 és a WinME (95, Xp és 2000 szintén nem). A WinME valami csodafolytán rendelekzik megfelelő illesztővel így tudok vele netezni és neten Dropboxon/Gmailen fájlokat be/ki juttatni. Ezért WinME. Most ugye azt gondolom, hogy a SATA teszi már dolgozom az ügyön. Nyilván ez egy szerencsejáték, eddig kétszer volt szerencsém: Megy a ME nettel, és sikerült rá videokártya drivert szereznem.
#3-as Mit csináljak a DosBox-szal? Az említett játékok bőven 1995 utániak mind Windowsra jöttek ki. Sajnos nem kaphatók a rokonaim/barátaim már DOS-os Warcraft 2 vagy Quake LAN partikra. Pedig milyen jók voltak azok! Tudom azt is, hogy lehet Dos alatt (így DosBox alatt is9 futattni Win9x rendszereket. Leginkább a Win95-öt szokták. Én is szórakoztam a Win95-tel DosBox alatt (a neten terjedő kész .img fájlt használva). Egyelőre nagyon macerásnak tűnik, hogy én rednesen feltegyek egy Win95-t (vagy '98-at) DosBox alá, hogy rendesen menjen és lehessen vele játszani. A másik probléma, hogy a DosBox IPX kapcsolattal csinál hálózatot, nem vagyok benne biztos, hogy az említett címekben van még ilyen lehetőség.
Köszönöm a válaszokat! Örülök minden építő kommentnek! :)
Ha tud IP alapján kapcsolódni, akkor probléma nélkül kell, hogy menjen.
A Windows ME simán támogatja a TCP/IP protokollt (már a 95 is alapból támogatta, a 3.1-nél persze lehetett még vele szívni...), a Win10 evidens, a Virtualbox szintén képes hálózatot biztosítani az emulált gépnek (gondolom azt használod virtualizációhoz, de a többi is kell, hogy működjön), szóval semmi akadálya. Annyi, hogy az IP-ket jól állítsd be. ;-)
Ha viszont olyan játékról van szó, ami csak a NetBEUI-t, vagy a soros kábelt támogatja, akkor már többet lehet vele szívni. Ekkor ugyanis hiába van a két gép egy IP-alapú hálózatban, ha ők más protokollon kommunikálnának...
"Egyelőre nagyon macerásnak tűnik, hogy én rednesen feltegyek egy Win95-t (vagy '98-at) DosBox alá"
Nem csak macerás, de nem is praktikus. A DOSbox egy adott oprendszert emulál, ami alá egy másik oprendszert feltenni... hááát... nehezen lehetne rávenni, hogy egyáltalán bebootoljon. Egyszerűen nem arra találták ki.
Akkor már Wine, vagy ami talán még praktikusabb: VirtualBox.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!