Photoshopban mi jelentősége van a rétegek csoportosításának? (bővebben lent. )
Eddig azt hittem, hogy ez csak kényelmi szempont, de most pont belefutottam egy olyan dologba, ami nem működött máshogy, csak ha csoportosítottam a rétegeket. Ez mit befolyásolna? Vagy mi a logikája a lenti folyamatnak?
Konkrétan azt csináltam, hogy megnyitottam egy képet, amire rátettem egy fehér réteget, majd ráírtam egy szöveget, és beállítottam a szöveg keverési beállításaiban a kiejtést sekélyre, így a fehér rétegen átütött a szöveg, és láttam a mögötte lévő képet.
Viszont a fenti módszer már nem működött abban az esetben, ha a megnyitott kép nem Háttér, hanem szimplán egy réteg. Abban az esetben kizárólag akkor működik, ha a fehér- és a szöveg réteget csoportosítom, ellenkező esetben úgy jelenik meg az átlátszó szöveg mögötti terület, mint ha nem lenne mögötte semmi (szürke-fehér kockák).
(Ha nem világos, miről beszélek: [link] ) Itt egyébként le is van írva, hogy csoportosítani kell, ha a kép egy réteg, de magát az elméletét nem értem, hogy miért.
Van a következő eset:
Szöveg (Kiejtés: sekély, fedettség: 0%)
Fehér téglalap
Kép
Háttér
Ebben az esetben a szöveg minden alatta lévő réteget kivág, egészen a háttérig.
Van a következő eset:
Csoport:
--- Szöveg (Kiejtés: sekély, fedettség: 0%)
--- Fehér téglalap
Kép
Háttér
Ebben az esetben is a szöveg minden alatta lévő réteget kivág, de mivel csoportban van, a csoport kvázi hátterének tekinthető legalsó rétegéig, azaz a fehér téglalapig. Így a csoport gyakorlatilag egy fehér téglalap lesz, amiből ki lesz vágva a szöveg, majd az így kialakult csoport, mint réteg kerül rá a háttére és a képre, mint egy önálló réteg. A szöveg a képből nem vág ki, hiszen a csoportja legalsó rétegéig történik csak a kivágás.
Kicsit úgy kell elképzelni a csoportot, mintha az egy külön megszerkesztett kép lenne a maga rétegeivel, miegymásaival, majd ennek a képnek az eredményét kezeli úgy a Photoshop, mintha az egy egyszerű kép réteg lenne.
Ez igazából egy elég csúnyácska megoldás.
Ezt inkább maszkolással szoktuk megcsinálni. Bár akkor abba nem bonyolítalak bele. Ha ilyeneket tanulgatsz, akkor még az elején lehetsz. Viszont az hogy ezt a kérdést feltetted, azt jelenti tényleg meg is akarod érteni miért kell úgy ahogy, ami nagyon jó!!! :)
Egyébként egy még egyszerűbb megoldás, ha nyomsz egy CTRL+balclick-et a szöveg rétegére (kijelöli a szöveg körvonalát), átkattintasz a fehér rétegre, és nyomsz egy DEL-t. Utána kitörlöd (vagy legalábbis kiveszed a láthatóságát) a szöveg rétegét.
Ezzel gyakorlatilag a fehérből egyszerűen kivágod a szöveget.
Hátulütője, hogy ha a szöveget akarod a fehér réteghez képest változtatni, akkor csak visszalépéssel lehetséges. De ha már az elején mindent fix-en jó helyre raksz és véglegesre méretezed, akkor ez talán még egyszerűbb.
De ajánlott később a maszkolást megtanulni.
#4: köszönöm, igazából nem vagyok kezdő a Photoshopot illetően, szóval túlzás lenne az mondani, hogy tanulgatom :D Csináltam már plakáttól kezdve elég sok mindent, csak az ilyen-olyan "fogásokat" nem ismerem.
Saját logikám szerint tanultam meg a program működését, amibe eddig az általad említett kivágós módszer tartozott, viszont azt pont azért nem szerettem (és azért kerestem rá más módszert), mert ahhoz fixen el kellett helyezni a szöveget, nem lehetett utólag variálni, próbálgatni.
A maszkolást egyébként nem szeretem. Láttam már példákat a működéséről, de eddig akármit is kellett csinálnom, mindig meg tudtam oldani maszkolás nélkül is. Lehet, hogy tovább tartott, de mivel nem fő foglalkozásom a képszerkesztés, így abba nem akartam még jobban belebonyolódni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!