Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Manapság már nem biztonságos...

Manapság már nem biztonságos Windows XP-t használni?

Figyelt kérdés

2018. jan. 20. 15:25
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Jó látjuk, hogy az egyik (leghátsó sor jobb oldalt) gépen - a 21 közül - háttérkép Windows XP-s - na bumm.


Másrészt mikor is készült a kép? A metaadatok alapján:

[link]

2011-ben - amikor még volt terméktámogatás.

2018. jan. 20. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
78%

"De elárulok egy titkot, a bankautomaták 80%-n WinXP van, "


Valószínűleg nem tudod, de az XP-s bankautomaták egy része valójában Windows Embedded POSReady 2009-et futtat, aminek a kiterjesztett terméktámogatása 2019-ben jár le, tehát még van idő ezen rendszerek cseréjére.

Másrészt igen, ahogy sokan sokszor elmondták már, elég sok bankautomata van veszélyben. De azt is vedd figyelembe, hogy azért az ilyen eszközök esetén jóval szűkebb a felhasználási terület, pl. senki nem fog rajtuk torrentezni meg facebookolni, és az is kevéssé valószínű, hogy fizikailag, külső eszközről viszel be kártevőt.


"sőt a paksi atomerőműnél is XP-t használnak még."


Mi több, a múlt héten én is vásároltam egy WinXPSP2MUI licencet egy CNC gépre (a CNC szoftver csak XP-vel kompatibilis). De azon a gépen nincs hálózat, és a karbantartókon kívül soha senki nem fog rádugni semmilyen adathordozót. Ilyen alapon kijelentheted, hogy Pakson is XP fut, de arról valószínűleg fogalmad sincs, hogy milyen felhasználási területen.

Azt remélem azért tudod, hogy a Microsofttal kötött egyedi szerződés alapján továbbra is legyártják neked a biztonsági frissítéseket, bár ez a lehetőség nem olcsó, de pl. a Kínai államnak is így van több ezer, biztonságos XP-t futtató gépe.

Egyébként Pakson semmilyen kritikus feladat nem fut XP-n (csak monitorozás/szimuláció), sőt, még PC-n sem. Egyrészt az erőmű rendszere a '70-es években épült, és nem valószínű, hogy azóta komoly módosításon ment volna keresztül (ahogy a képen is látszik: [link] másrészt igen kritikus rendszerek nem futnak PC-n, arra vannak egyszerűbb cuccok, és/vagy formálisan bizonyítottan bugmentes, vagy csak egyszerűen realtime oprendszerek (pl. QNX). Pakson a kritikus rendszerek hermetikusan vannak elzárva a világ elől, még az intranetre sem kapcsolódnak (de rá lehet kapcsolni, ha muszáj), és eleve csak néhány szakember fér hozzájuk. Harmadrészt, desktop Windows és Windows server mellett vannak még ott Linuxok, és ha jól tudom, talán még Unix is, de ebben nem vagyok biztos. Ajánlom olvasásra Szabó Benjamin Atomkorkép c. írását, vannak benne érdekes dolgok.


Ez a lejárt szavatosságú oprendszer+vírusírtó+tűzfal téma meg olyan, mint ha leszigetelnéd a házadat kívülről, hogy ne hűljön ki a lakás, közben pedig ki van törve az összes ablak. Minek?!

A nem támogatott oprendszer azt jelenti, hogy a rendszer, ill. a már nem frissített felhasználói programok tele vannak biztonsági résekkel, amikről sok-sok ember tud, és vannak kártékony weboldalak meg botok, amik kihasználják ezeket. Innentől fogva tehetsz te bármilyen vírusírtót meg tűzfalat a gépedre, ha az oprendszer komponensében lévő hibát használ ki egy kártevő, megcseszheted a vírusírtód.

2018. jan. 20. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:
MSi alaplap MS-7501
2018. jan. 21. 15:00
 14/14 anonim ***** válasza:

#13: Az alaplaphoz:

[link]

van Win7-es driver - 64 bit:

[link]

32 bit:

[link]

2018. jan. 21. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!