Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Hogy kell csinálni felgyorsíto...

Hogy kell csinálni felgyorsított felvételt (Timelapse)?

Figyelt kérdés

Van egy növényem, amit elültettem, és leszeretném fotózni, és amolyan felgyorsított képekbe lejátszani. Mit kell tennem? Mindennap csinálok egy felvételt, és utána berakom media playerba, vagy hohgy lehet a képeket felgyorsítani, valaki eltudná magyarázni?


Ilyet szeretnék csinálni: http://www.youtube.com/watch?v=MkYZErxvlC0&feature=related


2010. ápr. 14. 07:19
 1/4 anonim ***** válasza:

Ez e egy speciális program hasonló célra.Tulajdonképpen animációs filmek készítésére való/gyurmafilm/,de a kész fotósorozat is beimportálható és abból készít videót.

[link]

Videószerkesztők is tudnak ilyet,de legtöbbször minimum 1 másodpercig mutatnak egy képet,tehát nem lesz folyamatos a mozgás.Adobe Premierben például meg lehet csinálni,a Movie Makerben nem.

2010. ápr. 14. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Imádom az ilyen felvételeket!:)) Valami szuper, ahogy vonaglanak ki a föld alól.:)


Magam is próbálkoztam gyorsításokkal, felhős és virágfonnyadósakat készítettem, mert ezeknél elég volt egy 40 perces alap videó, ami 100-szoros lejátszásban egy látványos, majd' fél perces filmet eredményezett.


Viszont ezzel a növény kibújósdival az a gond, hogy nagyobb gyorsítás szükséges, esetleg napokig mozdulatlanságra kellene bírni a gépet. Filmfelvétel eleve kizárva, mert nincs az a tárolókapacitás, ami ilyent tud. Adott időközönként kellene fotót készíteni a növényről, ebben viszont nagy szívás, hogy igen nehéz mozdulatlanná tenni a gépet. Még állvány sem segít, néhány pixelnyit így is elmozdul majd a felvétel (mint a mellékelt videón is látszik). Sajnos, ahogy tapasztaltam, a kamerák érzékenyek még a hőmérsékletre is, egy nagyon felgyorsított felvételeken olyan elmozdulások kerülnek elő, amikről nem is gondoltad, hogy léteznek.


Ha mindenképpen el kellene készítenem, akkor a következő megoldással próbálkoznék:


Keresnék egy olyan (sötét) helyet a lakásban, amit nem befolyásolnak a külső és egyéb fényviszonyok. Ezt a helyet megvilágítanám egy vagy több stabil fényforrással, hogy végig állandó maradjon a fény. Készítenék egy rögtönzött hátteret neki, amihez fehér papírt vagy vásznat használnék, a lényeg, hogy ne legyen rajta fölösleges árnyék, vagy egyéb folt (a saroknál célszerű lekerekíteni).


Kiválasztanám a megfelelő kameraállást több próbafelvétel segítségével, beleszámítva a növény magasságát, amennyit a tervezett idő alatt elméletileg nőni fog. Rászámítanék a kép széleire még egy adott szegélyt. Ez részben azért fontos, mert ha később mégis módosítani szeretnél a felvétel vágásán, akkor legyen némi mozgástered. A háttérre felrajzolnék három kis keresztet, nagyon vékony vonalakkal, hogy teljesen a felvétel szélére kerüljön. Lényeges, hogy ezek a felvételen minél távolabb kerüljenek egymástól (pl. jobb oldalt, bal oldalt és fent). Ez azért fontos, hogy ha a kamera mégis bemozdul, akkor ezek segítségével újra tudod pozícionálni a képet egy képszerkesztő programmal (mindig a legelső képkockához viszonyítsál, sose az előtte levőhöz).


Ha ez megvan, akkor egy állvány kell, és egy távirányító, hogy véletlenül se mozduljon be a kamera. Ki kell számítani, hogy kb. hányszoros gyorsításban szeretnéd, ennek megfelelően másodpercenként kb. 30 kockával számolva megkapod, hogy mennyi időközönként kell exponálnod. Jobb, ha már indulásból felezed ezt az időt, vagyis kétszer annyi képet készítesz, hogy ha esetleg a végén kiderül, hogy lassabban jobban mutatna a felvétel, ne verjed a fejed a falba.:)


Ha ez mind kész van, és elkészültek a felvételek, akkor jöhet az igazítás, egyenként minden képet be kell olvasni a szerkesztőbe (én erre Adobe Photoshopot használok), ellenőrizni, hogy nem mozdult-e be valahol a kép. Ahol igen, korrigálni az első felvételhez igazítva a kis keresztek alapján. Ez a legidőigényesebb és legkritikusabb része az egésznek. De megéri alapos munkát végezni. Ezután minden képet újranyitani és egységes (végső) méretre vágni őket. A Photoshopnak erre van egy nagyon hatékony eszköze, az "Actions", ahol egy adott műveletet fel tudsz venni, majd automatikusan minden képpel végre tudod hajtatni. Így egy pár pillanat alatt méretre szabsz akár 100 képet is.


A filmet Adobe Premierrel készíteném, ahol sorozatként beolvasom a képeket, ő pedig gyönyörűen legenerálja a videót belőle.


Most, hogy így átgondoltam, nekem is megjött a kedvem a dologhoz, csak nincsen távirányítóm, és félek, hogy túl sokat kell majd tökölnöm az igazításokkal.:(


Ha pedig ekkora energiákat mozgatsz meg a felvétel elkészítésére, akkor ajánlott valami ügyesebbet is kitalálni, pl. átlátszó falú edényben növeszteni a magot, mint az alábbi felvételen is készült:


http://www.youtube.com/watch?v=iFCdAgeMGOA&NR=1


Ha mégis belefogsz, mindenképpen oszd meg velünk az eredményt! Jó szórakozást! :)

2010. ápr. 14. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Kösz! eza átlátszó falú nekem is tetszik!
2010. ápr. 14. 15:21
 4/4 anonim ***** válasza:
Lett valami eredmény végül? Linkeld be!
2013. nov. 12. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!