Eddig meg csak Windows-t hasznaltam, egyik laptopomra, szeretnek egy Linux Operációs rendszert telepiteni, mert sok jot halottam rola, es lassan hozza akarnek szokni?
Csak alternatíva van , Libreoffice , Goffice , Koffice , Google Drive stb. Emulátorral lehet , hogy menni fog az is , de Linuxot nem azért kell használni , hogy azon majd olyan kommerciális szoftvereket futtass ami egyébként meg sincs írva rá.
Én Debiant ajánlanék annak aki Linuxra adja a fejét , de ha sose használtál még akkor próbálj szerencsét az ubuntuval , lehetőleg annak is lts verziójával.
A Linuxból mint operációs rendszerből különböző "összeállítások", disztribúciók vannak, amelyek különböző kernelt (ez hoz létre kapcsolatot a hardver és a programok között), ablakkezelő rendszert, böngészőt, irodai programcsomagot tartalmaznak.
Kezdőknek általában az Ubuntu vagy a Liux Mint valamelyik variánsát (a fő különbség nagyjából az ablakkezelőben és a hozzáadott programokban van) szokták javasolni - azokhoz van a legjobb közösségi támogatás.
"MS Office megy egyaltalan a linuxon vagy csak alternativa van?"
Az ingyenes és nyílt forrású Libreoffice érhető el alternatívaként.
Windowsos programok nagyon jó esetben talán elindíthatóak a Wine nevű "emulátor" (ami nevéből adódóan nem emulátor ;) ) segítségével - van program ami elindul és van ami nem, vagy hibásan. De ez annak köszönhető, hogy a Linux nem WIndows, nem Windowos programok futtatására való, éppen ezért ajánlatos Linuxos alternatívákat keresni.
Debian parancsokat nem árt tudni(sudo apt-get install,sudo adduser stb.).
Én amikor elkezdtem használni akkor előtte rengeteg blogot elolvastam róla így a problémák nagy részét sikerült megoldanom de még mindig vannak olyan dolgok vannak benne amiket nem tudok.Mint-et nem ajánlom mert a Windows fog róla eszedbe jutni és úgy is fogod megpróbálni használni ami nem jár sikerrel.A Linux esetén mindent csak root joggal hajthatsz végre(telepítés és hasonlók)vírus az ennek következtében nem tud kárt tenni.Kezdőknek Ubuntu vagy Fedora variánsai illetve OpenSUSE.Közép haladóknak Debian,CentOS.Haldóknak Arch,Slacware.Profiknak:Gentoo,LFS.
"Wine az valóban nem emulator de a köztudatban így terjedt el."
Éppen ezért raktam zárójelek közé és hangulatjellel ellátva.
"Ahogy az is hogy a Linux egy operációs rendszer de ez nem igaz."
Hasonlóképpen a köztudatban a Linux operációs rendszer-család is - a kérdezőnek, aki most ismerkedik vele, nem is kell túlbonyolítani ilyen szőrszálhasogatásokkal, mert csak elmegy a kedve.
"Es hogyan tanulhatom meg az alapokat a nelkül hogy valtanek?"
Egy pendrive-ra kiraksz egy szimpatikus live disztrót, és arról boot-olsz.
Magyarul: Sok Linux operációs rendszernek (disztribúciónak, változatnak) a telepítő CD-je nem csak telepítésre alkalmas, hanem el is lehet indítani egyfajta próba módban, ez a live-CD vagy DVD. (A DVD valójában egy ISO fájlt jelent, amit pendrive-ra is tehetsz, nem kell DVD-re írni. Feltéve persze, hogy a gép tud pendrive-ról indulni.)
Szóval így sok mindent ki tudsz próbálni, mielőtt telepítenéd a rendszert. Ubuntu és Linux Mint telepítő biztos tud live módot, de még sok más disztró telepítő is.
Helyes! Kezdésnek Debian nagyon jó, vagy, ha teljesen el akarod vágni a köldökzsinórt, Manjaro (egyszerűbb a telepítése) vagy Arch (teljesen más a telepítése).
Ajánlom figyelmedbe az [link] oldalt.
Az eddigi általad használt programokról:
1; van, aminek van natív Linuxos verziója;
2; van, amit futtat a WINE;
3; van, aminek van alternatívája;
4; van, amit el kell felejtened.
Ha problémád támad, kérdezz bátran, precízen körülírva a problémát és, ami a legfontosabb, minden üzenetnek jelentősége van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!