Adobe Illustrator: hogyan rajzoljak geometria feladathoz illusztrációt?
Most tanulom az Adobe Illustrator programot és nem találok sehol választ arra, hogyan tudnék olyan egyszerű geometriai dolgokat megrajzolni, mint például egy háromszög köré írható kört hogy pontosan érintse a csúcsokat, vagy egy szögfelező vonalat vagy oldalfelező merőlegest egy tetszőlegesen elhelyezett nem szabályos háromszög bármelyik oldalán. Vagy egy tetszőlegesen elhelyezett vonalra derékszöget, vagy bármilyen más szöget pontosan.
A program csak a dokumentum abszolút szögeihez látszik hozzárendelni a párhuzamos vagy merőleges segédvonalakat.
Kör megrajzolásánál például nem jelzi, ha a kör (path) érinti a sokszög csúcsát (anchor point).
Köszönöm a választ kedves tabaki!
Az illusztrációnak valóban elég ha nagyjából hasonlít, viszont a rajz pontosságát gyakorlásnak is szántam magamnak, hogy felfedezzem programban rejlő lehetőségeket.
Kedves ktigam!
Miután én nem használok fizetős programokat, az Inkscape alapján válaszolok. Ez természetesen nem tud annyit, mint az AI, de sok szempontból nagyon hasonló ahhoz.
Ismétlem magamat: Az Illustrator nem geometriai szerkesztőprogram. Ez többek között azzal jár, hogy az alakzatokat egymástól függetlenül kezeli, és tudomásom szerint (ez tehát ellenőrzendő állítás) azok nem hozhatók olyan kapcsolatba, amely a metszés- vagy érintési pontjaik vizsgálatát lehetővé tenné. Pontosabban: A görbéken végzett halmazműveletek során megjelennek a metszéspontok, ez nehézkesen, de felhasználható a szerkesztésben (ugyanis a görbék találkozásának csak az aktuális helyzetét rögzítik, a változásokat nem követik).
A manuálisan beírhatótól eltérő értékek esetén a kézügyességedre vagy utalva, általánosságban tehát az mondható el, hogy a szerkesztés geometriai értelemben nem pontosabb a hagyományos eszközökkel végzett munkánál. Természetesen a valódi mértanprogramok sem képesek ideális pontosságra, ez azonban a gép digitális számábrázolásában és annak fizikai korlátaiban gyökerezik, nem a fölvett értékekkel van a baj.
Az Illustrator mindezek alapján messze nem a legszerencsésebb választás mértani ábrák szerkesztésére, de nem is teljesen alkalmatlan, ha a kézi illesztések pontatlanságát lenyeled. Tetszés szerinti szöget, ha jól emlékszem, kitüntetett helyzetű szakaszok elforgatásával vehetsz fel, az elfordítás mértékének szöveges beírásával. Valószínűleg a segédvonalak állása is ugyanígy meghatározható, tehát azokhoz igazodva eredeti helyzetükben is berajzolhatod a szakaszokat. A szögfelezés (következésképpen a merőlegesállítás és a szakaszfelezés is) megoldható azonos sugarú körök metszéspontjaival, vagyis -- a szerkesztés pongyolaságát következetesen figyelmen kívül hagyva -- az általad említett feladatok mind megrajzolhatók. A körök egyező mérete másolással vagy szöveges beírással biztosítható. Ez a "szerkesztési" mód nemcsak kényelmetlen, de eléggé riasztó ábrákat eredményez...
...ezek viszont utólag tisztázhatók a körök körívekké alakításával és egyéb módosításokkal.
Kedves tabaki!
Köszönöm a kimerítő választ és a képeket.
Valóban ezek a programok nem geometriai problémák pontos megoldására lettek kitalálva. Ha jól néztem, vannak pluginek, amikkel sokkal több feladat végrehajtható, de még nem töltöttem le ilyen plugineket. Viszont a program megtanulása jól halad, meg fogom próbálni a küldött képeket is reprodukálni Illustratorban.
Még egyszer köszönöm a segítséget!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!