Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Informatikusok, rendszergazdák...

Informatikusok, rendszergazdák! Kérlëk, segítsëtek! Hogyan tudnék Windows 95 mellé Windows 98-at is feltelepíteni?

Figyelt kérdés

Eddig ott tartok, hogy a Windows 95-öt sikerült felraknom, és bár a 3 hangkártyából csak egyet ismer fel, DE azt SE tudja használni, elfut.

A következő lépés - véleményem szerint - az lenne, hogy a Windows 98-at is felrakjam, de nem tudom, hogyan lehetne megoldani, hogy az után mind a kettő, a Win95-is továbbra is indítható legyen.

Talán külön boot manager kéne hozzá? De azt meg hogyan, miről tudnám telepíteni, meg hova? (mondjuk gondolom valahol az MRB környékére kéne, vagy nem?)


Egyébként amiket majd végsősoron mind telepíteni szeretnék (1 db ami van) merevlemezre:


- Windows 95

- Windows 98

- Micro-XP

- Damn Small Linux

- Puppy Linux


A merevlemez 40 GB-os, úgyhogy azzal nincs gond. Processzor meg memória az meg éppen elegendő ezekhez.


Csakhogy a telepítésről én csak annyit tudok, hogy a Windowst előbb kell, mint a Linuxot. De kb. csak ennyi.

Meg D.S. Linuxhoz van egy leírás. hogy hogyan kell merevlemezre felrakni, de többet én nem tudok.


Valaki nem tudna ez ügyben segítő leírást adni nekem? Ha nem gond?


Egyébként a gépről annyit, hogy szintetizátor és szólógitár mellett WAV formátumú digitális felvételek készítéséhez szeretném használni Line-In bemenetről (jack-jack csatlakozóval), és a lehető legtöbb erőforrást (RAM, processzor) a felvételre, a felvevő programra szeretném hagyni, azaz elérni, hogy minél kevesebbet használjon el az operációs rendszer és annak folyamatai, és minél több maradjon a felvevőprogramnak. Utóbbinak egyébként az audacity valamelyik régebbi verzióját (pl. az 1.2-es) használnám.

Csak azért mégis legyenek alternatív OS-ek, hogy egyikben ez áll jobban kézre (pl. Linuxban tudna futni egy frissebb Audacity verzió), Win95/98-ban meg könnyebb lenne a kezelés, ismerősebb lenne az ablakos környezet.


De ha valaki éppen tud/ismer valami szuperkönnyű, nagyon kis rendszerkövetelményű OS-t, ami felismerné a hangkártyát, és lenne belőle lehetőség hangot felvenni, annak is örülnék!



2014. júl. 22. 00:20
 1/10 anonim ***** válasza:
81%

A 95 és 98 nem tud maguk mellett másik rendszert tartani. Úgy értem mind a 2 csak első partíción tud elindulni, de az első partíción nem lehet másik.

Tehát egy 98 egy xp és egy linux elférnek, mert xp lehet C-n és D-n is. 98 viszont csak C-n és mellette nem lehet más.

2014. júl. 22. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszi az infót.


Kár érte! :/ Ha ezt tudom, akkor a Win98-at teszem fel inkább.... de már úgyis mindegy.


Esetleg 2 állandó merevlemezzel nem megoldható? Vagy mindenképpen C-nek kell lennie az induló partíciónak?


Amúgy ez miért jó, hogy így van?

2014. júl. 22. 02:08
 3/10 A kérdező kommentje:

De itt pl. akkor hogyan csinálták meg? : [link]


Vagy ez csak egy kamu illusztráció?

2014. júl. 22. 02:11
 4/10 P.O.C. ***** válasza:
100%

Nem kamu, vannak külső gyártótól származó boot menedzser programok. Ezzel meg lehet csinálni, hogy egymással nem kompatibilis operációs rendszerek is elférjenek egymás mellett. Pl partíciókat rejthetsz el a másik elől, stb. Viszonylag komplikált bekonfigurálni őket, de gyakorlatilag akárhány fajta rendszert feltelepíthetsz vele.


Részemről én sosem használtam őket, mert nem volt szükségem rá hogy ennyi operációs rendszer legyen a gépemen. Általában mindig egy Windows és néha egy Linux volt egymás mellett, az meg meg lehetett oldani "házon belül" a Linux saját boot menedzserével.


Itt van egy ingyenes boot menedzser program pl.: [link]

2014. júl. 22. 03:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Tom Benko ***** válasza:
100%
Linux IceWM-mel teljesen ismerős "ablakos környezet" lesz, nem lesz szükséged win9x-re.
2014. júl. 22. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

"Linux IceWM-mel teljesen ismerős "ablakos környezet" lesz, nem lesz szükséged win9x-re."


Csak tudod, én pl. még a linux fájlrendszerén (hogy mindent egybe pakol, meg külön kell mountolni-unmountolni az USB-ket, vagy mi a franc) sem ismerem még ki magam.

Tudod, mi Windows-osok, annyira a Windowys befolyása alatt vagyunk, hogyha már a felugró menü is kicsikét más, vagy egy tulajdonság-ablak, akkor már nem ismerjük ki magunkat.


Tudom, hogy ez nagyon rossz, meg a Windows mennyire béna meg minden, de én egy ősdínó vagyok, és csak nagyon minimál szinten értek a számítógépekhez.


Amúgy a Smart Boot Manager 3-at feltettem, annak a telepítése (és konfigurálása) pont az én szintemhez van lealacsonyodva =D

De most meg kiderült, hogy a telepítő-CD is egy f¤s.... egyből hibás *.CAB fájlokra hivatkozik, és kidob a francba soremelés nélkül >(


Utálom! Miért nem tudnak a dolgok úgy rendjén működni? anélkül, hogy felhúznák az ember agyát?

2014. júl. 22. 15:36
 7/10 Tom Benko ***** válasza:

A legtöbb külső tárolót már automatikusan csatolják a Linuxok (bár szerintem biztonságosabb kézzel csinálni), leválasztani meg mindig is szerencsésebb volt lecsatolással, még a wines programok is ezt javasolják.

A felugró menük és egyebek mássága pedig mindössze megszokás kérdése.

2014. júl. 23. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Minek 95 és 98 is??? Elég a 98SE és mellé egy Linux szerintem. Én XP-t használok 2GB rammal és Soundforge 10. Szoktam hangot editálni, soha nem ütköztem memóriakorlátba, mivel az XP működne amúgy 256MB rammal is. Főleg, ha classic (98-as) felületre állítod be.
2014. szept. 7. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Windows 95???

2014 van ember, az egy 20 éves rendszer.

Ne vicceljünk már.

2014. szept. 7. 02:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

"Windows 95???

2014 van ember, az egy 20 éves rendszer.

Ne vicceljünk már."


Nem viccelek, de Te is hagyhatnád ezt a közhelyes X éves, mennyire elavult dumát, MERT ITT NEM EZ A KÉRDÉS!

Te sem tudod megválaszolni a kérdést, megpróbálkoznál vele, kezemet tenném rá, egyből Te is felsülnél, hogy jaaaa, ez mégsem olyan egyszerű, mint gondoltam.

Viszont mivel írási kényszered van, és hogy nagynak tűnjél, belekezdesz közhelyes oltásokba.


"Processzor meg memória az meg éppen elegendő ezekhez."

És akkor számszerűsítsünk:

350 MHz Pentium 2-es, 100 MHz-es FrontSide busszal; (max. Pentium 3-ig és 500 MHz-ig bővíthető [lenne])

Eredendően 128 MB SD-RAM memória; Az viszont igaz, van kéznél annyi SD memóriám, hogy tudnám 576 MB-ra is bővíteni, ami igaz, ilyen processzor mellett több, mint elég.


Szóval igen, ezen még elfut az XP, vagy a 98, de ha az erőforrásokat zenélésre akarom kihasználni, gondoltam, miért ne legyen rajta a biztonság kedvéért egy 95 is.


Amúgy meg - a magyar mentalitással ellenében - nekem még Win95, és a Win98 telepítő CD-je is gyári, kifizetett, eredeti formában van meg, úgyhogy szerintem JOGOSAN VÁRNÁM EL, hogy ha anno fizettem értük, és kb. egyidős rendszerek is - tehát akkora kompatibilitási szakadék csak nem lehetne a kettő között, gondolnám -, akkor TUDJAM IS ŐKET HASZNÁLNI. Nemde?


Nos, a kérdésre visszatérve : Habár Ti csak nem tudtátok megválaszolni, hogy hogyan tudnám mégis egymás mellé tenni ezt a két, időben közvetlenül egymást követő OS-t, nekem a nyár végére sikerült végülis megoldanom a problémát.

Egy kínszenvedés volt, talán a két kezemen nem tudnám megszámolni, hányféle próbálkozásom volt rá, hogy az egyik ne írtsa ki a másik particíóját, stb..... de sikerült.

És szintén a kezemet merném rá tenni, hogy másnak is, aki ezzel megpróbálkozott, min. az első próbálkozásoknál beletörött a bicskája.


És végül azoknak, akik hozzám hasonlóan ebbe a kérdésbe belefutnának, üzenem, hogy ha sokadik próbálkozásra sem megy, szóljanak privátban, ott megpróbálhatom leírni/segíteni a dologban, de egyrészt mivel nálam is macerás, hosszadalmas volt a dolog, másrészt nem jegyeztem fel magamnak a menetét, nem 100%-ék, hogy le tudnám írni a dolgot.


Ennyi, részemről a téma lezárva, max. az, akit érdekel a megoldást - és beismeri, hogy neki se menne olyan könnyen -, az itt, vagy privátban jelezze.


Sziasztok.

2014. szept. 7. 14:08

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!