Különböző licencelési programokra tudnátok példákat írni?
Szóbeli érettséginél kéne ilyeneket tudni, írnék fejből is, de sajnos semmibe sem vagyok biztos, mert szinte minden programot több csoportba is be tudnék sorolni.
Ezek a licencek vannak:
- kereskedelmi program
- freeware
- shareware
- szabad
- félszabad
Ha nagyon ki szeretném sarkítani, két csoportosítási lehetőség van:
* az egyik a forráskód hozzáférhetősége szerinti, itt beszélhetünk :
- zárt forráskódú (mondjuk ilyen a Microsoft Office irodai programcsomag, az Irfanview képnézegető), illetve
- nyílt forráskódú (ilyen a Libreoffice irodai programcsomag vagy a Gimp képszerkesztő)
programról (persze átmenetek vannak, illetve a forráskód felhasználhatóságát adott keretek között szabályozhatják).
* a másik a program ingyenessége és használatának korlátozottsága szerint - itt vannak többek között az alábbi kategóriák:
- freeware: teljesen ingyenes, korlátozások nélkül használható (ilyen például az Irfanview)
- donationware: teljesen ingyenes, korlátozások nélkül használható, de támogathatod a szoftver készítőjét (erre letöltéskor/telepítéskor/néha fel is szólít)
- adware: teljesen ingyenes, korlátozások nélkül használható, de reklámokat jelenít meg magában a programban, vagy a hozzá csatolt, 3. féltől származó böngésző-eszköztáron keresztül
- shareware: ingyenesen hozzáférhető - de bizonyos korlátozások mellett használható: például magánszemélyeknek ingyenes, de cégeknek nem; bizonyos ideig teljes funkcionalitással használható - utána csak korlátozottan; időnként felszólító üzenetet ad a program megvételére - mindezekkel elérve, hogy megvedd a program teljes verzióját (ilyesmi program például a Total Commander)
- trialware, demo: ingyenesen hozzáférhető (esetleg ingyenes regisztráció után), és csak korlátozott ideig használható, utána meg kell venni (ilyen például a Microsoft Office)
- kereskedelmi szoftver: kipróbálásra nincs lehetőség, meg kell venni a programot
A forráskód hozzáférhetősége és a program ingyenessége között nincs egyenes arányosság: tehát egy fizetős szoftver lehet nyílt forrású (például cégeknek egyedileg készült szoftverek), de egy ingyenes szoftver is lehet zárt forráskódú.
Kedves Tom,
ezek mind szabad szoftveres licencek, tehát "a forráskód hozzáférhetősége szerinti csoportosítás" szerint nyílt forráskódú csoportba sorolandóak.
A BSD licenc ebből a szempontból megengedő, mert zárt forráskódú/bináris terjesztést/kereskedelmi forgalmazást - a GPL viszont szigorúbb - megköveteli a szabad forrás megtartását.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!