Milyen Linuxot ajánlotok és mik a legjobb alternatívák az alábbi, Windows alatt futó programokra?
Most lett véglegesen elegem a Windows "hangulatingadozásaiból", úgyhogy úgy döntöttem, felteszem a sokak által az egekbe magasztalt Linuxot. Mivel azonban abszolút kezdőnek számítok e téren, jól jönne egy kis segítség (a Google-találatok mellett). Leírtam a gépem jellemzőit és a programokat, amik beváltak windóz alatt, és nehezen mondanék le róluk.
A szoftverek, amiket rendszeresen használok (fontossági sorrendben):
- Google Chrome
- foobar2000
- Office 2010 csomag
- BS Player
- uTorrent
- SPSS Statistics
A notebook paraméterei:
- DualCore AMD Turion 64 X2 1800 MHz processzor
- 4 Gb DDR2 RAM memóra
- ATI Radeon X1200 192 Mb videókártya
- Samsung HM500JI 500 Gb merevlemez
Előre is köszi a válaszokat.
Ubuntu, esetleg Xubuntu v. Linux Mint 13 (ez is ubi) (kisebb a gépigényük, jobban hasít - nekem ez mániám)
Chrome helyett van Chromium, ami kb ugyan az csak pepitában
foobar2k-t használtam én is, a Banshee mellett tettem le a voksom a linux világban, bár wine-al fut a foobar is
Office helyett van LibreOffice, ami azért nem közelíti meg tudásában a 2010-et, de ha csak nincsenek speciális igényeid akkor tökéletesen megfelel. Wine-al megy az Office szintén
BS helyett én már Win alatt átszoktam a VLC-re, linuxon is azt használom
uTorrent helyett van Transmission. Nem egy csicsás valami, de tölteni (amire való) tökéletesen megfelel (akár távolról is managelhető)
SPSS-t passzlom, wine-en talán megy a win verzió, de ha jól olvasom, akkor van linuxos is.
A linux-szal együtt egy nagyon kellemes kis társaságot is kapsz, akik nagyon segítőkészek, mert az egésznek ez a mozgató rugója.
Ha nem vagy biztos benne, hogy váltani akarsz, akkor a népszerűbb ubi verziók működnek live módban is. Felteszed egy pen drive-ra, ki tudod próbálni, bármit csinálhatsz vele, és ha nem tetszik csak újra indítod és a géped nem tud semmit az egészből, megy tovább a win.
Utolsó jól összefoglalta, az egyik Ubuntu variáns tökéletes kezdésnek a támogatottság miatt.
Illetve a legtöbb programra megvan a linuxos alternatíva is, csak meg kell találni. (Ahogy a legutóbbi válaszoló összefoglalta.)
A live jó dolog, csak kicsit lassú, első lépésben próbáld ki a dual boot-ot. Vagyis a Windows mellé csinálj egy partíciót és oda tedd fel a linuxot. Akkor ha nagyon nem jön be, könnyű cserélgetni akár.
"A szoftverek, amiket rendszeresen használok (fontossági sorrendben):"
nézzük.
"- Google Chrome" - van
"- foobar2000" - DeadBeef
"- Office 2010 csomag" - LibreOffice
"- BS Player" - VLC Player
"- uTorrent" - van
"- SPSS Statistics " - PSPP
VirtualBox-szal tudsz csinálni virtuális gépeket. Lassabb lesz mint egy igazi, de az egyik legjobb módja, hogy kedvedre próbálgass ki operációs rendszereket, anélkül, hogy neki kéne esned a partíciós táblának.
Ha van időd és kedved szerintem próbálj ki legalább egy-egy olyan disztribúciót ami Gnomme-al, illetve KDE-vel települ, de van egy csomó más ablakkezelő is, és tulajdonképpen ez határozza meg a "look n' feel"-t.
Mindenre van Linux alatt megfelelő szoftver, és sokkal könnyebb is megtalálni. Példát mondok, ha szükségem van egy pdf-printerre windowshoz, beírom a keresőbe, hogy free pdf printer. Előjön 50 találat, a fele olyan, hogy ingyenes ugyan, de minden oldalra odatesz valami ronda logót, amitől az egész használhatatlan lesz, a másik fele felesleges addonokat (rosszabb esetben kémprogramokat) akar a böngészőbe belepakolni. Ez az a fajta szívás (többek között) amire Linux-szal nem kell számítanod.
Itt körülnézhetsz az Ubuntu Software Centerben:
Ezek Ubuntun és annak legtöbb variánsán futnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!