Én ebben a kéredésben csak hülyeséget beszéltem?
Aki ért hozzá az fejtse ki nekem.
http://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__mobilte..
Minden amit rosszul írtam azt beidézgetnék és javítanátok?
Olvassátok már el részletesen.
Szeretnék okosodni ebből. :)
Linux,unix,unix szerű rendszerekkről lenne szó.
Valamint van amiben egyetértettek velem?
Azért tettem ebbe a kategóriákba mert a beszélgetés kicsit elkaranyodott a számítástechinka felé is ti bizonyára jobban értettek hozzá mint én.
Válászokat kiváncsian várom.
Csak kb. átfutottam, de leírom, én hogy tudom a UNIX-Linux dolgot.
A UNIX eleinte nyílt kódú volt, és egyetemek használhatták. Aztán kereskedelmi forgalomba került, zárt lett a kódja, ezért A.S.Tanenbaum professzor megírta a Minix nevű rendszert, ami nem UNIX volt, de kompatibilis volt vele, UNIX elvekre épült. Ez inspirálta később Linus Torvalds-ot, hogy elkezdje a Linux írását, de ő is nulláról kezdte írni, szóval az ő kernele sem UNIX, nem arra épül, csak UNIX-szerű, ill. megfelel a POSIX szabványnak.
De az OSX miért lett Unix?
Mikor elopott a nyílt freeBSD-ből?
Annak is csak unix szerűnek kellett volna lenni nem?
Mert ami BSD az már csak Unix szerű az OSX meg tartalmazta részlegesen.
Vagy fizeti a licensz díjat?
Végül is hátrány nem érheti a linux-ot működésben, hogy csak Unix-like?
OS X... "az Apple 2001-ben megjelent és azóta folyamatosan továbbfejlesztett operációs rendszerének tizedik (X.) főverziója. Szakítva a korábbi Mac OS-ek felépítésével, a tízes rendszert Unix alapokra helyezték és a forráskód nagy részét a Darwin Project keretein belül nyílttá tették."
Aztán hogy az mit jelent, hogy UNIX alapokra helyezték... :)
> "Mikor elopott a nyílt freeBSD-ből?"
Mondjuk úgy, hogy ihletet merített. :D
"Notably, Mac OS X Leopard (10.5),[5] Mac OS X Snow Leopard (10.6),[6] OS X Mountain Lion (10.8),[7] and OS X Mavericks (10.9),[8] running on Intel Macs are certified under the Single UNIX Specification."
Aztán hogy ez megintcsak mit jelent, én már nem tudom követni. :)
> "Végül is hátrány nem érheti a linux-ot működésben, hogy csak Unix-like?"
Sőt, manapság a Unix-like rendszereket legalább annyira elismerik, mint annak idején a UNIX-ot.
Szerintem egy Unix felé rendszert azzal lehet elbaltázni hogy zártá teszik. :D Az appleben is lehet volna annyi gerinc ha ennyire az öve akkor írhattak volna egy rendszert nullárol vagy nem ellopni fejlődés közben nyíltforrásuból :D
Mert csak a nyíltsággal lehet a zárt windows ellen küzdeni.
Programok téren hogy áll a helyzet mondjuk egy ubuntun?
Ami debiánnal kompatibilis program az ubuntuval is az igaz? Mert mind kettő gnu/linux.
Meg azt olvastam hogy a ubuntu végül is csak arra jó hogy fejlessze a debiánt rajta keresztül. Mert a frissítéseket a debianba teszik.
Meiket lenne érdemesebb használni?
Ha egy ubuntut akarok használni mondjuk egy LTS kiadást akkor azt igaz nem kell frissítgetnem 3 havonta? Mert asztali gépen net hiányba küzdködök :D
Ugyan úgy tudom majd használni ha pl telepítés után,közben hogy nem frissítgetem?
Vagy kompatibilitási problémám lesz ha az áruházban keresgélek programokat?
Nincs valami olyan iso amibe integrálva vannak a frissítések?
Külső forrádból tudok telepítni grub nélkül is mint androidon, van erre valami "grafikus" telepítés mint az apk fájlokat telepítem androidon?
Windows mellé tenném egy külön particióra csak ugye szeretnék nem töredezős fájl redszert. Ebből is sok van te meiket ajánlod?
Olyan kellene ami látja az ntfs fájlendszerű particiót is.
Ha egy linux partició pl egy ect fájlrendszerű particiót látja a windows? :/
Mert mi van ha ubival másolok át a ntfs particióra, utánna ha bebootoltatom a windowst amit rámásoltam fájlt azt látni fogja?
A compliz nagyon tetszik :D ahhoz milyen gép kell minimum?
Tényleg rossz a driverek helyzete linuxon? Mondjuk nvidiám van, fel fogja ismerni mert régi, de van nyílt meg zárt driver is.
Abból mi a különbség? Olvastam olyat ha minden igaz nyílt vga driver miatt elkezdet szemetelni a kép mert felfortak a memóriák :/
Bocsi a sok kéredésért! :D
Megpróbálok válaszolni, aztán majd valaki javít, ha hülyeséget írok. :)
"Ami debiánnal kompatibilis program az ubuntuval is az igaz? Mert mind kettő gnu/linux."
Nem azért kompatibilis, hanem mert az Ubuntu az Debian alapú, arra épül.
"Meiket lenne érdemesebb használni?"
Mármint Debian és Ubuntu közül? A Debian kevésbé kezdő-barát, az Ubuntu épp azt csinálja, hogy kényelmesebbé teszi a kezdő Linux-osok számára is. De ha szereted végletekig állítgatni, hangolgatni a rendszert, akkor Debian. (Vagy Arch, stb.)
"Ha egy ubuntut akarok használni mondjuk egy LTS kiadást akkor azt igaz nem kell frissítgetnem 3 havonta? Mert asztali gépen net hiányba küzdködök"
Az LTS kiadáshoz ugyanúgy készülnek folyamatosan javítások, fejlesztések. Tehát ha naprakész akarsz lenni, akkor hetente érdemes engedni, hogy ellenőrizze a frissítéseket. Az LTS-nél ezt kb. 5 évig megteheted, a többinél 2-3 évig. (Nem tudom pontosan meddig, csak fejből írtam az éveket.)
"Ugyan úgy tudom majd használni ha pl telepítés után,közben hogy nem frissítgetem?
Vagy kompatibilitási problémám lesz ha az áruházban keresgélek programokat?"
Ha az áruház alatt a gyári csomag tárolót érted, akkor neted is van, és akkor hagyni kell, hadd frissítse magát. Amúgy komoly hátrányban nem leszel, ha nem frissítesz, de azért érdemes néha.
"Nincs valami olyan iso amibe integrálva vannak a frissítések?"
Én úgy tudom, hogy kiadnak egy verziót, és az nem változik. Amit utána módosítanak benne, azt utólag kell felrakni, telepítés után.
(sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade)
"Külső forrádból tudok telepítni grub nélkül is mint androidon, van erre valami "grafikus" telepítés mint az apk fájlokat telepítem androidon?"
Na, ezt nem értem. A grub a bootloader. Az Ubuntun amúgy van szoftverközpont, progik telepítésére, de van másik is a máshonnan letöltött .deb csomagokhoz, csak annak nem ugrik be a neve. Ezenkívül van "synaptic" csomagkezelő, ahol az egyes csomagokat is lehet telepíteni/törölni. Ezek mind grafikusak.
"Windows mellé tenném egy külön particióra csak ugye szeretnék nem töredezős fájl redszert. Ebből is sok van te meiket ajánlod?"
Egy partíció kevés lesz, de ennek úgyis utánaolvasol telepítés előtt.
Javaslom az ext4 fájlrendszert, az a Linux sajátja, nem lesz vele gondod. (Kivéve a swap partíciót, annak nem kell fájlrendszert beállítani, csak azt, hogy "swap".
"Olyan kellene ami látja az ntfs fájlendszerű particiót is."
A Linux alapból látja, tudja mountolni.
"Ha egy linux partició pl egy ect fájlrendszerű particiót látja a windows?"
Ezt megint nem értem. Valszeg az ext fájlrendszerre gondolsz. A Windows nem látja, nem ismeri, de vannak segédprogik, amivel megoldható. Neten rá tudsz keresni, pl:
"Mert mi van ha ubival másolok át a ntfs particióra, utánna ha bebootoltatom a windowst amit rámásoltam fájlt azt látni fogja?"
Látni fogja, de azért ne sűrűn csináld, mert nem egészséges (szerintem). Legalábbis a Windows rendszerpartícióra ne, inkább egy külön ntfs partícióra, amit közösen használhat a két rendszer.
"Tényleg rossz a driverek helyzete linuxon?"
Egyáltalán nem rossz. A legfrissebb eszközöket talán nem ismeri, de itt a gyk-n is amennyire látom, általában nincs driver problémájuk az Ubuntu-s/Debian-os embereknek. Én Linux Mint-et használok (Ubuntu alapú), és minden megy, a 10 éves telefonomat és a DCU11-es kábelét kivéve. Nvidiával szerintem nem lesz gondod.
"Olvastam olyat ha minden igaz nyílt vga driver miatt elkezdet szemetelni a kép mert felfortak a memóriák"
Én ilyet még nem hallottam.
A grubra azt hittem, hogy így hívják a terminált :S
" Látni fogja, de azért ne sűrűn csináld, mert
nem egészséges (szerintem)."
Én is ezzen gondolkoztam :) Azért kérdeztem nehogy utánna ne bootoljon be egyik vagy egyik sem.
Igen az ext-re gondoltam.
" Ha az áruház alatt a gyári csomag tárolót
érted" A szoftver központra gondoltam,csak a playáruházhoz hasonlítgattam :D
A complizről nem beszéltél, lehet rosszul írom ezt is, most ezzen arra gondoltam hogy mikor az uiját lehet tuningolni pl esik az esső az asztalon :D
Ez a sawp ez valami gyorsítótár?
Hely közel milyen terjedelemnek kell lenni a két particiónak? Egy 40 gigás vinyóra tenném rá :D
Netem úgy lenne hogy az androidos telefonon megosztom usb-n.
Vírus van erre is (úgy tudom) de ez hogy viselkedik linuxon?
Ubuntura esett a választásom, tetszik a felülete is.
Ezt bárhonnan letőlthetem? Vagy az ubuntu oldaláról szedjem le inkább?
A többire válaszoltál köszönöm! :)
Remélem kenni vágni fogom egy idő után a terminált is :D
""Ami debiánnal kompatibilis program az ubuntuval is az igaz? Mert mind kettő gnu/linux."
Nem feltétlen kompatibilisek egymással. Sokszor tapasztaltam, hogy attól még, hogy deb csomag nem telepíthető, mert pl valami függősége hiányzik, vagy más verziót keres, mint ami elérhető. Sőt még akár rendszeren belül a verziószámától függően is lehetnek feltételei egy deb csomag telepítésének.
A többi kérdésbe most nem mennék bele.
Elolvasva az itt és a másik kérdésnél leírt válaszaidat. Maradjunk annyiban, hogy bőven van még mit tanulnod unix-linux-osx vonalon. Inkább ne írj ezekről semmit, mert vagy butaság lesz és azzal nem segítesz senkinek, aki erről kérdez, vagy ki fognak nevetni, hogyha hozzáértő olvassa.
Én használtam sokáig linuxot. A családban akinek csak lehet azt telepítek, fenntartva, hogy bármikor telepítek neki wint, de utána ne jöjjön reklamálni, hogy összeomlik. Senki nem kérte a cserét eddig. Viszont az én az OSX-et nem cserélném le arra. Ha azt nézzük, hogy melyiket egyszerűbb és jobb használni, akkor az OSX nálam toronymagsan vezet.
Pedig én nagyon "belebújtam" a linuxba jópár évig csak azt használtam, de közel sem voltam vele olyan produktív, mint OSX-szel. Márpedig nekem az idő pénz, sok pénz. A linuxszal pont az a baj, hogy mindenki fejleszti így leginkább senki nem fejleszti igazán és nincs egy átgondolt struktúrája a rengeteg disztribúció miatt. Persze 10 évvel ezelőtt még én is azt gondoltam, hogy mekkora királyság a nyílt forrás meg, hogy mindenki fejlesztheti, de akkor még nem kellett vele dolgoznom. Csak épp ezért nincs gazdája, így sajnos nem készülnek el rá az igazán produktív programok néhány kivételtől eltekintve. OSX-en is meg van ez a hiányosság, de egyre kevésbé.
Kicsit tényleg kezd sok lenni a kérdés. :))
"A szoftver központra gondoltam,csak a playáruházhoz hasonlítgattam"
A progik csomagokból állnak. Ezek olyanok, mint pl. a Windows-on a dll-ek, csak teljesen más. :) Szóval a szoftverközpontból tudsz progikat feltenni, ami valójában a szükséges csomagokat telepíti, amik még nincsenek feltéve. A Synaptic-kal meg közvetlenül a csomagokat látod, szóval azt ritkábban kell használni.
"A complizről nem beszéltél"
Igen, mert nem akarok butaságot írni. Amennyire tudom, vannak asztali környezetek (Gnome, MATE, KDE, XFCE, stb.), amik használnak ablakkezelőt és ablakdekorátort. Most nem tudom, hogy a compiz ablakkezelő vagy -dekorátor, elvileg "compositing manager", szóval az ablakos megjelenést turbózza fel. Nálam is fel lehet tenni MATE alá, de a gépem nem igazán bírja, mert egy öreg vasam van.
"Ez a sawp ez valami gyorsítótár?"
A swap a cserehely, amit akkor használ a rendszer, ha a memóriába nem fér be minden. A virtuális memóriához kell. Win alatt a gyökérkönyvtárban van, talán pagefile.sys néven (?), de Linux alatt külön partíciója van. A mérete általában a RAM mérete, de 2 GB-nál több nem kell. Szóval egy aránylag kis partíció. Telepítés előtt olvass utána ezeknek.
"Hely közel milyen terjedelemnek kell lenni a két particiónak? Egy 40 gigás vinyóra tenném rá "
Van sok jó leírás ehhez. Nálam úgy van, hogy a root (/) 32 GB, ami bőven sok (fele is elég), a home (/home) 200 GB körül van (asszem), a swap meg 2 GB. Ezt olvasd át.
"Vírus van erre is (úgy tudom) de ez hogy viselkedik linuxon?"
Van vírus, de nagyon kevés, és a Linux-on még nem volt világméretű "járvány", ahogy Windows-on már többször is. Nálam pl. nincs semmilyen vírusvédelem.
"Vagy az ubuntu oldaláról szedjem le inkább?"
Innen érdemes, van torrent lehetőség is, villámgyorsan le fog jönni.
Most jött ki a legújabb LTS, bár nem sokat tudok róla.
Ubuntu fórumon segítenek szívesen, ha gond van.
Ja, a terminál meg csak egyszerűen terminál, vagy parancssor. Esetleg konzol. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!