Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Excelben segítene valaki?...

Excelben segítene valaki? Példa alapján tudom csak leírni, hogy mit szeretnék. Vagy esetleg más program?

Figyelt kérdés

Példa

Adva vannak számok 0,00-tól 6,00-ig. Egy szám többször is előfordul. Most ezeket a számokat szeretném úgy összepárosítani, hogy minél kevesebb maradék keletkezzen. Tehát van 3 db 1,75+ 1 db 0,75 az kiadja a 6-ot. Nem feltétlen kell 6,00-nak lennie az eredménynek. A minimum végeredménynek 5,7-nek kellene lenni.

vagy

4,00+2,00

1+2+3 is jó lehet.

0,61*8+1,00 is jó mondjuk.


Remélem érthető, hogy mit szeretnék.

:)


2014. febr. 26. 13:47
 1/8 Tengor ***** válasza:
Ez Excelben? VB nélkül nem nagyon fog menni.
2014. febr. 26. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Attól is függ, hogy mennyi szám van, és milyen az eloszlásuk. Meg hogy minden számot fel kell e használni.

Ha egyenletes az eloszlásuk és sok van belőlük akkor a médián mentén két oszlopra bontod és egymás mellé tolod. (ekkor 2-es párok keletkeznek).

De ha nem jó ilyen egyszerű megoldás és egyéb feltételek is vannak. (pl. nem kell minden számot használni, nem egyenletes eloszlású a minta, valami konkrét szabály arra vonatkozóan, hogy hány számot kell összepárosítani), akkor sajna programot kell írni, ami leiterálja. Ahogy az előttem levő is írta erre az excelben VBScript a járható út.

2014. febr. 26. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Ja igen, annyiban javítanám, hogy nem az a feltétel, hogy egyenletes eloszlású legyen, hanem 3-as értékre szimmetrikus legyen.
2014. febr. 26. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Igazából van olyan szám hogy pl 57 van belőle van amiből csak 8. Nem kell mindenhez pár, de jobb lenne ha a lehető legkevesebb maradna a páratlan (amihez nincs pár) nélküliekből. Az hogy hány tagból áll össze a megközelítőleg 6,00 eredmény az lényegtelen. tehát akár 6 db 1,00-ból is kijöhet.
2014. febr. 26. 14:20
 5/8 anonim ***** válasza:

Még mindig nem határoztad elég jól meg a feladatot. Nem írtad, hogy összesen hány szám van. Nem írtad az eloszlásukat. Meg most a pontos célfüggvény se tiszta, mit akarsz elérni. Ha 5,7 és 6,0 között van az jó? És azon belül tök mindegy, vagy jobb ha nagyon közel van 6,0-hoz?

És ehhez képest mennyire fontos, hogy mind párosítva legyen?

Legjobb lenne ha leírnád mihez kell, vagy honnan jött az ötlet.

2014. febr. 26. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

[link]


van egy ilyen táblázat. Ezekből az adatokból kellene nekem a lehető legkisebb maradékkal megkapnom azoknak a hosszaknak az eredményét ami kiadja a 6,00 m-t

Van egy 6 méteres valami amiből le kell vágni darabokat. Az a lényeg, hogy a lehető legkevesebb hulladék keletkezzen. És azt szeretném, hogy ezeket a párokat amiket ebből a táblázatból ki lehet hozni azokat mutassa meg!

De úgy érzem, hogy bonyolult excellel lehetne csak megcsinálni.

pl van 5,15m hosszú valami (táblázatban) ahhoz szemmel láthatóan nincs pár. De a 4,16+1,71 az lehet egy pár.

2014. febr. 26. 15:13
 7/8 anonim ***** válasza:

Szóval úgy néz ki a helyzet, hogy a listában levő különböző hosszúságú dolgokat kell leszelni, és 6 méteres az alapanyag? És a célfüggvény pedig, hogy minél kevesebb 6m-es cuccot kelljen rendelni hozzá?

De vannak azonos méretű darabok külön csoportosítva. Ezeket akkor össze lehet adni? És akkor ha jól értem a 435db 6 méteres kimenettel már nem is kell foglalkozni, azt ki is lehet húzni, mert nem kell tovább szelni?

2014. febr. 26. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Hát látom nem nagyon reagáltál a viszontkérdésre, mindenesetre csak szórakozásból (mert jópofa feladatnak tűnt) kiszámoltam ha jól értelmeztem a feladatot:


[link]


A jobb oldalon van, hogy összesen 262 darab 6m-es darab rendelése az optimális. Persze kell még (435 + 2) darab az 6,0m es és 5,15 ös végterméknek, de azokkal már nem is számoltam, mert nem lehet tovább szelni.


Ott meg a bal oldali mátrixban vannak az optimális szelési kombinációk (18 felosztás) és ugye külön külön mennyi ilyen szeletelés kell a jobb szélső oszlopban az összeg felett kibontva. A jobb mátrixal nem kell foglalkozni, az csak az optimalizáláshoz kellett, hogy a megfelelő darabszám összejöjjön a végső méretekből (fent van az összeg, amit az általad megadott számokból képződőtt, összeadva azt a pár ismétlést)

2014. febr. 27. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!