Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Hogy működik a mintavételezés?

Zero666 kérdése:

Hogy működik a mintavételezés?

Figyelt kérdés

Ha jól tudom akkor pl. bármilyen hangnak a digitalizálása így működik:

Mivel egy általános audiójel több frekvíniát tartalmaz, ezért a mintavételezésnél meghatározott időközönként "mintát vesznek" a rögzítendő jelzből, ami azt jelenti, hogy meghatározott frekvenciaszinteken adott időközönként megméri a mintavevő berendezés a feszültséget, amit már digitális értékekben tárol le. Ezeket a feszültségértékeket a kiosztott frekvenciákon folyamatosan mérve már közelítőleg előáll a valódi hang digitális mása. A frekvenciatartományokat pedig kb 20 és 20000 Hz között határozzák meg, mert ezek közötti hangokat az emberi fül is érzékel.

Aztán pl. az MP3-má konvertálásának egy rész, hogy a túl halk frekvenciákat "kivágja" az adathalmazból, 20 Hz alatti és 20000Hz fölötti hangokat is kitörli...Tehát csak olyan módosításokat hajt végre a tárolt "mintán" ami az emberi fül számára nem okoz nagy mértékű változást az eredeti anyaghoz képest.



jól írtam le vagy ezen van valami javítanivaló?



2014. jan. 29. 00:49
 1/7 anonim ***** válasza:

Vannak a leírásodban pontatlanságok, de nagyjából így van.

A pontatlanságok:

1, Amit leírsz az a digitalizálás, ami két részből áll: mintavételezés (ez mérés része) és a kvantálás (ez a mért analóg érték diszrét értékké alakítása).

2, "Mivel egy általános audiójel több frekvíniát tartalmaz, ezért": nem ezért! Ugyaneze az eljárás akkor is ha csak egy frekvenciát tartalmaz a jel.

3, "Ezeket a feszültségértékeket a kiosztott frekvenciákon folyamatosan mérve már közelítőleg előáll a valódi hang digitális mása." Hmmm. A mintavételezés egyetlen frekvencián történik. Ez a frekvencia a maximális jelfrekvencia kétszerese, tehát ha 20000 Hz-ig kell jelet digitalizálni, akkor 40000 Hz. Digitalizálás előtt a maximális frekvencia feletti összetevőket ki is kell szűrni, illetve visszaalakítás után is.

2014. jan. 29. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
igen én is úgy értettem, hogy a mintavételezés egy frekvencián történik. De visszaalakítás után miért kell kiszűrni a maximális frekvencia feletti összetevőket illetve ha már digitalizáláskor nem rögzítjük ezeket az összetevőket, akkor a lejátszásnál ezek miért jelennek meg?
2014. febr. 1. 19:13
 3/7 anonim ***** válasza:
Azért kell szűrni, mert visszaalakításkor egy "sarkos", lépcsős jelet kapsz. Ezek a sarkok tulajdonképpen nagyfrekvenciás összetevők (hirtelen jelváltozások), ha ezeket kiszűröd, akkor kisimul a jel és sokkal jobban közelít az eredetihez.
2014. febr. 2. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Így néz ki szűrés nélkül a D-A átalakító kimenete:

[link]

2014. febr. 3. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Okés, kösz a választ, kérdésem még az lenne, hogy akkor egy digitális jelnek a lejátszása pedig így történik?


Azokon a frekvenciaösszetevőkön ahol a mintavételezés történt jelgenerátorok működnek egy adott amplitudóval, azután a frekvenciák amplitudója is a tárolt digitális jelnek megfelelő lesz és ez az "összetett" jel fog a hangkártya kimenetére kerülni.

2014. febr. 4. 18:49
 6/7 anonim ***** válasza:

"Azokon a frekvenciaösszetevőkön ahol a mintavételezés történt": nem, csak egy mintavételezési frekvencia van.

"jelgenerátorok működnek ": nem, csak egyetlen jelgenerátor van.

"frekvenciák amplitudója": ennek nincs értelme. a frekvenciáknka nincs amplitúdója

stb. stb.

Szerintem összekevered a digitalizálást a frekvencispektrumon történő ábrázolással és ezért írsz ilyen zavaros dolgokat mindenféle frekvenciákról.

2014. febr. 6. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Olvasd el innen az átalakítás elvi lépései szakaszt.

[link]

2014. febr. 6. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!