Szerintetek melyik Linux? Miért?!
Sziasztok!
Nem tudom, melyik Linux-al kezdjem mivel mindenki mást mond, ezért lenne pár kérdésem a Linuxokkal kapcsolatban.
-Mindegyiken ugyanazt lehet csinálni, csak az egyik stabilabb a másik nem?
- Mindegyiken ugyanazok a parancsok vannak terminálba, vagy eltérhetnék?
-Konkrét példát tudtok rá, mondani, hogy szerver futtatáson, és "feltöréseken" kívül mire jó még?
Ezek a kérdések vannak, és még +1, hogy szerintetek melyik a legjobb.
Én a Fedora, Ubuntu, Mint, Kali, Black Track Linuxokat nézegettem. Ezek közül szeretnék válogatni. Légyszi ha ezzel kapcsolatba írtok, akkor érvékkel/ellenérvekkel tegyétek.
Előre is köszönök mindent, mindenkinek kellemes reggelt/napot/estét. :)
Ubuntuval nekem semmi problémám nem volt, netezni, irodázni, programozgatni használtam. Instabilitással nem találkoztam.
Viszont ha felmerült a Kali Linux, akkor gondolom másodlagos rendszert szeretnél, buherálkodni. Arra az lesz a legjobb.
(Viszont hamár a BackTrack szó sem volt ismerős akkor ne keseredj el az elején:)
"-Mindegyiken ugyanazt lehet csinálni, csak az egyik stabilabb a másik nem?"
Viccelsz? Az egyik elfér egy floppin, és az elindításához is gurunak kell lenned, a másik meg sok gigás égigérő vascsicsergő, amelyiket egy ovis is elkezelget. Nyilvánvaló, hogy közel sem ugyanazt tudják.
"- Mindegyiken ugyanazok a parancsok vannak terminálba, vagy eltérhetnék?"
Ez attól függ, hogy melyik parancsértelmező van telepítve. Ha azonos, akkor azonos. Az nem világos ugyan a számomra, hogy jóformán még linuxot se láttál, hogyhogy máris a terminálon jár az eszed, de igaz, jól jársz, ha barátságos viszonyban vagy vele.
"-Konkrét példát tudtok rá, mondani, hogy szerver futtatáson, és "feltöréseken" kívül mire jó még?"
Konkrétan mindenre. Vagy hogy érted? A Windows pl. mire jó, konkrét példákkal ismertetve? Hát, kábé arra.
A magam részéről ajánlom a Linux Mintet, az Ubuntut, nálam mindkettő jól bevált, kényelmes és csinos is. Továbbá vedd hozzá a listádhoz a Manjaro Linuxot, ez egy Arch-ra épülő disztró. Nem igazán vannak vele tapasztalataim, de ígéretes.
Az, hogy milyen disztrót érdemes kipróbálnod az egy csomó mindentől függ. Mennyire vagy tapasztalt Linux felhasználó? Mit bír el a géped? Mire akarod használni? De a legfontosabb szempont talán az, hogy neked melyik tetszik jobban.
A legfontosabb különbség az egyes disztrók között az (1) ablakkezelő és a (2) csomagkezelő, illetve a hivatalos repository tartalma. Fontos lehet még, hogy (3) milyen időközönként jön ki új verzió, illetve egyre népszerűbb a rolling release megoldás.
(1) Ablakkezelő tekintetében vannak akik esküsznek a KDE-re, mások jobban szeretik a Gnome-ot. Én mostanában az XFCE-vel barátkozom. És van egy csomó, amit az egyes disztrók saját műhelyeiben fejlesztenek, pl. Unity (Ubuntu) Cinnamon és MATE (Mint). A legtöbb disztrót ugyanakkor többféle ablakkezelővel is telepítheted.
(2) Mostanában egyértelműen a Debian és az arra épülő disztrók a legnépszerűbbek. Szerintem ez jórészt annak tudható be, hogy az apt-get egy parancssorból is könnyen használható eszköz, a Canonical (Ubuntu-ék) meg csinált hozzá egy csicsás grafikus frontendet, amit a hülye is tud használni. Az ún. stable repositoryban (ahogy a neve is sugallja) alaposan tesztelt, stabil alkalmazások találhatók.
Az Arch csomagkezelője a pacman. Hozzá is van grafikus felület, de jóval fapadosabb. Az Archnál van még egy fura jószág, az AUR (Arch User Repository) Ebben a felhasználók által portolt vagy fejlesztett alkalmazások vannak. Csak csomag-leírások vannak benne, magát a telepíthető csomagot magadnak kell létrehozni (ami kevésbé ijesztő, mint amilyennek hangzik)
(3) Az Ubuntu - Mint páros fél évente ad ki egy új kiadást, 2 évente pedig ún. hosszú távon támogatott LTS verziót. Az Arch és a Manjaro pl. rolling release. Mindkettőnek megvannak a veszélyei. Ubuntu verzióváltásnál én még szinte mindig megszívtam. Nem nagyon, de bütykölni kellett vele. viszont rolling release-nél is érdemes egy backupot csinálni frissítés előtt. Az első RR disztró amit kipróbáltam az LMDE, egy frissítés után egyszer csak nem indult el a gép.
Egyet kell értsek az előzővel, hogy a jelöltjeid közé vedd fel a Manjaro-t. Arch-ra épül, 2 hete a kedvenc disztróm :)
Első disztrónak viszont egy Mint - Cinnamon párost javasolnék. Lassabb lesz, mint a Manjaro, de ha nincsenek vele kompatibilitási bajaid, akkor igazi kezesbárányként viselkedik. És szép. Szerintem legalábbis a Cinnamon a legszebb linuxos felület manapság.
Ja, és:
Személy szerint kezdésnek nem ajánlanék semmilyen rolling release-t (mint pl az Arch, Manjaro, ilyesmik), de gyanítom, erről megoszlanak a vélemények :). Valami stabilabban gondolkodnék, mint Ubuntu LTS, Mint LTS (lehet, hogy a Mintnél nem így nevezik pont), Debian. Én az utóbbit preferálom, de megint csak: ízlés kérdése.
Backtrack-kel szerintem ne foglalkozz, az lényegében egy Ubuntu, tele olyan hálózati alkalmazásokkal, amiket alapesetben semmire nem fogsz használni (<irony>Hacker OS</irony>).
Grafikus felület meg megint ízlés kérdése, rárakhatsz bármit bármire. Sokan esküsznek a KDE-re, ahogy írták fentebb, de szerintem lomha, a Unity/Gnome Shell agyrém (megint csak szubjektív), ha valami használhatót ám szépet szeretnél, akkor MATE/Cinnamon/XFCE, vagy esetleg LXDE. Az meg cask jó, ha már a terminál használatán gondolkodsz, minél hamarabb, annál jobb :). Sokkal hatékonyabb, mint a klikkolgatás, ha egyszer megszoktad.
De mondom, pont ezért jó, hogy ennyi féle disztró és GUI van, mindenki kiválaszthatja, ami a legjobb neki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!