Itthoni átlagos felhasználásra melyik linuxot telepítsem, Ubuntu, SUSE Linux vagy KUbuntu?
Debian. Az ubuntu is a debian-t koppintja, de még debian-ban még mindig több a default csomag, és működik az upgrade.
Suse meg sose, az pfujj!
Igazából egyéni ízlés kérdése, én Debian-párti vagyok, de ha kezdő vagy, itt sokan azt fogják mondani, gyanítom, hogy tegyél fel Ubuntu-t, vagy Mintet. Pedig nincs sok különbség a kezelésben már. Persze hallgathatsz is rájuk, teljesen rendben vannak azok a disztrók is, bár az Ubuntu szerintem nem jó irányba fejlődik. A géptől is függ egyébként, de a Kubuntut nem ajánlom, a KDE nagyon zabálja az erőforrást tapasztalatom szerint.
A legtöbb disztró már tud magyarul is, szóval azzal sem lesz gond.
Itt nézz szét amúgy.
Attól függ, milyet szeretnél. Az Ubuntu, Linux Mint arra törekszenek, hogy minél inkább ilyen telepítem-és-megy rendszer legyenek. Emiatt viszonlyag lassabbak más rendszerekhez képest.
Egy másik irányelv a rolling-release disztribúciók elve, amikor nincs egy általános, szabályos időközönkénti frissítés, hanem ahogy fejlesztik a csomagokat a programozók, már töltik is fel az adott disztró repójába és onnan egyből frissül a gépedre a programod. Ezeknek az előnye, hogy mindig a legfrissebb, leginkább up-to-date programjaid vannak, de így elég instabil a rendszered. Ilyen disztró a SUSE, Arch Linux, Manjaro, Fedora, Mandriva.
Egy harmadik irány a Debian 7 (Wheezy, stable) féle atomstabilitási irány. A Debianon lévő programok nem up-to-date-ek, hanem az a verzió van fönt, ami tutira nem okoz galibát. Ellenben a programjaid régiek és bizonyos funkciók esetleg hiányozhatnak belőlük, ami mondjuk egy Ubuntus verzióban megvan.
Akkor vannak a brutál irányok :D Amik forráskódból éppítettik fel veled a rendszert, na ezek atomgyorsak, de iszonyatosan nehéz feltelepíteni és felkonfigurálni őket.
Én a Debiant ajánlom. Az az előnye, hogy mindig 3 verziója van kint:
Debian stable -> ez most a 7-es verzió, a Wheezy.
Debian testing -> ez lesz majd a követező stable, ez most a Jessie.
Debian unstable -> na ebben mindig a legfrissebb csomagok vannak, emiatt (mint a neve is mutatja), nem stabil, bármikor frissítesz és összeomolhat az egész és úgy is marad a következő frissítésig. Erre épül az Ubuntu, Linux Mint.
Tehát ha ósdinak találod a stable-t, akkor átállhatsz mondjuk a testing-re, az még viszonylag stabil (de ha elromlik, akkor elég sokáig tarthat míg kijavítják).
Kezdőnek én is inkább ubuntut ajálok. Viszont a stabilitás miatt csak az LTS verziót. Régebbiek a benne a programok, de megbízhatóbbak és öt évig karbantartottak. Ha az unity OSX nyaló felülete nem jön be vagy gyengébb a géped, akkor Gubuntu, Xubuntu, vagy Lubuntu. De bármelyik asztali környezettel telepíted telepítés után, ha nem tetszik le tudod cserélni.
Az openSuSe az tényleg elég borzalmas lett. Akkor inkább a mandriva utódja a mageia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!