Ha egy program van Linux alá, akkor az azt jelenti, hogy kompatibilis az összes létező Linux verzióval? Azokkal is, amiket már nem fejlesztenek?
Nem. A linuxban is vannak mindenféle rutinkönyvtárak (a Windows DLL-jeihez hasonlók) meg egyéb szükséges segédfájlok, amelyek végsősoron a rendszermaghoz igazodnak. Mindezeket folyamatosan fejlesztik, tehát egy program mindig egy adott fejlettségű (illetve általában: olyan vagy későbbi) rendszerkörnyezetet igényel. Nem is egészen értem, hogy gondoltad: Egyszer s mindenkorra megírták a tökéletes rendszert, már csak programok készülnek rá? A legtöbb linux-programnak terjedelmes függőséglistája van, olyan fájlok, amelyek szükségesek ahhoz, hogy fusson. Ha ez a környezet nem hozzáférhető, a program működésképtelen.
Amúgy nem helyénvaló, hogy a Windows lineáris fejlődését képzeled a linux mögé. A linux egyszerre sok szálon fejlődik, tehát nemcsak az időben eltérő verziók, hanem a különféle -- akár egyidejű -- disztribúciók között is adódhatnak illeszkedési problémák.
Nem igaz, mert kompatibilis.
Persze csak akkor, ha a forráskódját töltöd le.
Természetesen egy dpkg csomagkezelőn alapuló disztróra (pl Debian, Ubuntu, Linux Mint) nem tudsz feltenni olyan rpm csomagot, ami az rpm csomagkezelőre épül (bár ez is megoldható) vagy olyan ami a pacman-re épül (Arch Linux), de ha a forráskódból fordítod le a programot binárisra, akkor futni fog akkor is, ha kisnyuszi linuxot használsz, vagy olyat amit mondjuk te írtál.
Ami a tárolójában (csomagkezelőben) avn, az a biztos. Ezen kívül is rakhatsz fel csomagokat, de még egy ilyen forráskódja is hivatkozhat olyan külső függvényekre, amik nem léteznek, vagy eleve máshogy van megoldva azon a disztrón.
Milyen Linux disztród van?
Válassz egy LTS verziót, és azt tedd fel.
Szerintem a 10.04 LTS-t akarja használni, mert azon még a régi GNOME van, és nem tetszik neki a Unity vagy nem elég erős hozzá a gépe.
Kedves kérdező, sajnos messze nem biztos, hogy örökké elérhetők lesznek a most elérhető programkönyvtárak a régi linuxverziókhoz. A 8.04-hez már most sem elérhető semmi (ha jól emlékszem). Ha gyengébb a géped vagy nem tetszik az új felület, próbáld ki a Linux Mint-et, vagy az XFCE (Xubuntu) ablakkezelőt, vagy a Gnome3-mat (az sem gnome2, de nem is Unity).
@Csxeba, 10:01:
Van rá jó okom, hogy a hozzáértésedet többre tartsam a magaménál, de szerintem a forráskódból való fordítás csak a közel egyidejű disztrók között oldja meg a kompatibilitást. Egy régi linuxon hiába telepíted egy modern program függőségeit, mert azoknak is megvannak a maguk függőségei, és ez továbbgöröghet a kernelig -- vagyis, ha egyáltalán lehetséges, az egész rendszert át kell építeni, hogy a program fusson rajta. Ezt nemigen lehet úgy értelmezni, hogy a progi kompatibilis volna az adott linuxszal.
"Juan Gris, a spanyol kubista rávette Alice Toklast, üljön neki modellt egy csendélethez, és a tárgyakról alkotott absztrakt koncepciójára jellemzően, elkezdte Alice arcát és testét elemi geometriai formákká tördelni, mígnem megjelent a rendőrség, és leráncigálta róla."
(Woody Allen: Emlék a húszas évekből)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!