Mi a különbség a Linux Debian és a Linux Ubuntu operációs rendszer között? Melyik újabb?
A Linux Debian terméktámogatása még hány évig tart? Megéri felrakni, vagy már régi?
Említetted a Linux Mintet, az most a legújabb Linux ami kapható?
Magyarul: Debian Linux és Ubuntu Linux.
A Debian régebbi (de nem a legrégibb azért) disztró, az Ubuntu a Debianból lett, viszonylag új. A Debian mögött egy közösség áll "csak", az Ubuntu mögött van egy nagy cég.
A Debian mindig régebbi, ezért stabil. Persze lehet tenni kurrens verziókat rá, de a csomagkezelő mindig kicsit régebbi verziókat hoz majd. Az mindig Ubuntu újabb, pont ezért nagyobb a hibalehetőség.
Alapvetően mindegy, hogy mit választasz, mindegyikből ki lehet hozni ugyan azt.
A "kapható"-t nem értem. Te pénzért akarsz venni supportált Linuxot? Akkor vagy külön cégtől vedd meg a supportot, vagy olyat vegyél, amihez van. Nem tudom, hogy van-e ilyen, de az Ubuntu és a RedHat meg a SuSe esélyes, hogy ad némi támogatást, magánembernek is megfizethető áron.
A legfrissebb egyébként valami rolling-release lehet, nézd meg az Arch-ot esetleg. Vagy a fenti kettő közül a Debian Sid :)
A Linux csak a kernelt jelenti, ha pontosan akarunk fogalmazni. Az koordinálja a hardvert, tehát konyhanyelven és leegyszerűsítve: az olvas a diszkről meg jeleníti meg a képet meg ilyenek. Szigorúan véve ez maga az operációs rendszer és semmi más. Persze ez Windowsnál is így van, csak az egy zárt kereskedelmi termék, fekete doboz.
A disztribúció meg az, hogy összeraknak egy kalap programot, amikkel lehet dolgozni. Pl xservert, ablakkezelőt, de web browsert is meg képnézegetőt is és lesz belőle egy kerek, használható egész, mint a Windows, de kicsit máshogy.
És igen, általában úgy megy, hogy kiadnak egy verziót, támogatják (= van biztonsági frissítés), majd kijön egy új és az előzőt már nem támogatják. :) Ez is olyan, mint a Windowsnál, kivéve az, hogy itt a váltás ingyenes, a Windowst meg újra meg kell vásárolnod ilyenkor.
A Debian 6 és a 7 ugyan olyan "külön" OS, mint a Windows XP vagy 7, illetve ugyan annyira nem az. A Windows egy oprendszer meg a Linux is, ennek a különböző verziói nem igazán külön oprendszerek, csak más verziók.
A disztrók egyes verzióit úgy képzeld el, mint a Win 7 átállást Win 8-ra. Valamicskét változtatnak, de az alap ugyanaz. A Különböző disztrók folyamatosan frissülnek, az Ubit meg a L Mintet kb félévente frissítik. Ekkor kijön egy új verzió, és a régit asszem 1,5 évig támogatják még.
Valahogy úgy néz ki a dolog, hogy azt mondja xy: fasza ez a Debian, de lehetne kicsit felhasználóbarátabb. Ráírok a fejlesztőkre, hogy A és B progit vegyék be a következő verzióba. A fejlesztők persze beintenek neki, xy pedig azt mondja: ti hülyék vagytok, majd csinálok én egy jobb disztrót. És fogja a Debiant, felturbózza pár driverrel, progikkal meg előre konfigurált beállításokkal és kész az Ubuntu. :D
Én azt mondom, nem a disztró számít. Erőforrásigény szempontjából az ablakkezelő az ami fontos, ezek közül a legnagyobbak a KDE, a GNOME, az Xfce és az LXDE amiket én ismerek (erőforrás szempontjából csökkenő sorrend).
Az elérhető programok szempontjából pedig a csomagkezelő, vagy package manager, amit használnak. Ez Debian alapúaknál a dpkg/apt/apt-get, ami talán a legszélesebb körben támogatott.
Amúgy kb 3 nagy irányvonal van Linuxéknál, egyik a Debian-féle (Ubuntu, Linux Mint), egy másik a Red Hat féle (Fedora, asszem yum package managerrel) és a Slackware (openSUSE).
Itt egy jó kép, ha érdekelnek ezek a dolgok: [link]
Nagyon egyszerűen megfogalmazva a debian egy stabil linux fajta. Az Ubuntu pedig a Debian egy modósított változata. A Debian nem "régebbi", hanem régóta folyamatosan fejlődő linux. Ha azt akarod, hogy a rendszer jól máködjön, stabilan, esetleg gyorsabban, akkor a Debian rendszert javasolható. Ha szeretnél ennek egy picit kényelmesebb változatával megismerkedik, amelyik picit hamarabb frissül a programokkal együtt, akkor az Ubuntu lehet a jó megoldás.
Míg a Debian legfrisebb verzióját mindig bátran felrakhatod, frissíthetsz rá, addig az ubuntu esetén a sok bug miatt mindig az utolsó előtti verzióját érdemes használni.
"Csak azt hittem úgy megy, mint a Windowsnál, kiadják az XP-t támogatják egy ideig, majd már többé nem. Szóval ezek a Debian és Ubuntu rendszerek nem külön operációs rendszerek mint pl a Vista és a 7?"
A Windows-t egyetlen cég csinálja, a Microsoft, és a felsorolt verziók (XP,Vista,7,8) egymást váltják. Tehát ahogy az egyik kezd elavulni (vagy nem hoz elég pénzt), kiadnak helyette egy újat.
A Linux alapú disztrók viszont egymástól szinte függetlenül működnek. Gyakran egymásra épülnek, de nem úgy, hogy egy elhanyagolt op.rendszert valaki átalakít, hanem párhuzamosan futnak, külön cégek vagy közösségek fejlesztik őket.
Amikor azt mondjuk, hogy a Debian egy öreg rendszer, az Ubuntu meg fiatalabb, az nem azt jelenti, hogy a Debiant felváltotta az Ubuntu, hanem hogy a Debiant jóval korábban kezdték fejleszteni (és a mai napig fejlesztik), az Ubuntu meg később született egy teljesen külön cég által, de ugyanúgy a mai napig fejlesztik. Mindkettő élő projekt, nem "járnak le", vagy ilyesmi. Persze mindkettőnek vannak verziói, de azok nem "A Linux Rendszer" verziói, hanem a saját kiadásaik. (pl. Ubuntu 12.04, 14.04, stb.)
És a nevükben a Linux nem azt jelenti, hogy egy Linux nevű operációs rendszer tagjai (mint a Win XP, Win Vista, Win 7), hanem hogy a GNU/Linux kernelre (rendszermagra) épülnek, és ezen kívül még egymásra is. Tehát a Debian (Ian Murdock) annak idején fogta a Linux kernelt és a GNU alaprendszerét, és elkezdett egy komplett operációs rendszert kanyarítani köréjük. Aztán az Ubuntu (Canonical) fogta a Debiant, és átalakította (kiegészítette?), hogy másfajta igényeket elégítsen ki.
Ha megnézed, a Debian vonala nem állt meg az Ubuntu leágazásnál.
De ennél persze kicsit több rendszer épül a Debianra. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!