Hogyan kell Linux operációs rendszert telepíteni egy teljesen új laptopra? Illetve milyen kapcsolat van a két rendszernek, ha teszek még fel egy Xp-t? Nem e zavarja be a két rendszer egymást?
Új gépem van,most vettem.Első gép és eddig még soha nem raktam fel operációs rendszert.
Arra gondoltam hogy valakivel tetetem,de nincs a közelben megbízható ember,a szervizek meg tele vannak.
Köszönöm a válaszokat.
Kész is!
A Linuxnak több fajtája van, ebből az egyik az Ubuntu, ami talán a legelterjedtebb. Évente két új verziója jelenik meg: áprilisban és októberen. A verziószámból lehet következtetni a kiadási dátumra: 10.04 azt jelenti, hogy 2010 áprilisában adták ki.
Az Ubuntu verzióknak két változata van: az LTS (vagyis a hosszú ideig támogatott), amit két évig nem is kell hozzányúlnod, csak frissíteni. Az LTS verzió minden páros év áprilisában, a "sima" pedig félévente jelenik meg. Elvileg a verziófrissítés során megőrzi a régi beállításokat, adatokat, de előfordulhatnak hibák, balesetek, ezért főleg ilyenkor fontos, hogy MINDENKÉPPEN KÉSZÍTS BIZTONSÁGI MÁSOLATOKAT A FÁJLJAIDRÓL – lehetőleg egy külön fizikai meghajtóra, legpraktikusabb és célszerűbb egy pendrivera, hogy ha ellopják, vagy fizikailag megy semmisül meg a géped, az adataid akkor is meglegyenek.)
A kiadás az új verzió telepítésével érdemes várni mindig pár hónapot, mert az első hónapokban még adódhatnak kisebb hibák, amiket folyamatosan javítanak. (ezért kell a rendszeres frissítést végrehajtani)
A videót, ha megnézted, nagyjából jó, de ízlések és pofonok, ahány ház, annyi szokás... Szerintem nem tért ki az átlagfelhasználók alapvető igényeire, mint pl. a DVD nézésére. Ez a program alapból nincs benne, mert vannak olyan országok, ahol illegális, de egyszerűen és (Magyarországon – mint a legtöbb országban általában) legálisan lehet ingyen telepíteni. Vannak továbbá olyan szoftverek, amik nem mindenkinek kellenek, és ezért nincs a csomagban eleve. Sajnos a fent lévő programokat nem célszerű akkor sem eltávolítani, ha nem használod, mert lehetnek rejtett függőségek, amik más programok működését akadályozzák.
Ennyit Bevezetőnek.
Első lépések (amik a filmből kimaradtak):
Letöltésnél mindig biztonságos és stabil internetet használj! (Lehetőleg kábeleset, vagy jelszóval védett wifiset.) Hálózati áramforrást használj, nehogy munka közben lemerülj.
Kell egy telepítő CD, DVD (vagy pendrive, ami talán bonyolultabb), amiről feltelepíted az egészet.
Vigyázat, Ubuntu10.04-nél fejlettebb verzióknál már kevés a 700MB-os CD, tehát ajánlott a 800 MB-os kell, vagy DVD.
[link] oldalon kiválaszthatod, hogy melyik változatot és melyik szerverről töltöd le.
- 32/64 bit?
Ez a kérdés sokakat foglalkoztat. A 64 bitest akkor szabad, ha a processzorod is 64 bites, és négy, vagy annál több GB RAM-od van. Akkor éri meg, ha nagyon igénybe veszed a géped processzorát pl. zene, filmfilmszerkesztés. Különben elhanyagolható gyorsulást okozhat. Több memóriát vesz igénybe, így könnyen lehet, hogy éppen, hogy lassabb lesz a géped. Másik hátránya, hogy a 64 bites fejlesztések lassabban jönnek ki, mint a 32 bitesek.
- Melyik szerverről?
A torrentet nem javaslom, inkább a BME-t, vagy bármelyik mást (csak letöltési sebesség különbségek vannak)
Lent ott a segítség, hogy hogyan készítheted el a telepítőlemezedet, pendriveodat.
Második lépés a telepítés, amit a videón is láttál.
Amikor ezzel már végeztél, máris rajta lesz egy halom program, amit általában használni szoktunk (pl. teljes irodai programcsomag, pár játék), de mivel egyes országokban szigorúbbak a törvények, és nem engedélyezett a Youtube meg ilyesmi, külön programokat kell letölteni természetesen szintén ingyen legálisan. A kiegészítés a következő lépésben lesz.
Harmadik lépés a „belakás”.
1. naprakészre tétel: RENDSZER -> ADMINISZTRÁCIÓ → SYNAPTIC-ban frissítés gomb (várni) minden frissítés kijelölése, aztán alkalmaz (első alkalommal ez egy kicsit sokáig tart, de később, ha rendszeresen frissítesz, akkor ez pillanatok alatt lefut). Indítsd újra a gépet.
2. nyelvi beállítás (ha kell a magyar): Adminisztráció → nyelvi támogatás (ennek nagy részét már lehet, hogy telepítés közben beállítottad, de a frissítés hozzáadása miatt kell, továbbá minden program hozzáadása után is érdemes lefuttatni, hátha le van fordítva.)
3. kiegészítés (új programok és beállítások hozzáadása): Az ALKALMAZÁSOK → SZOFTVERKÖZPONT alatt mustrálgathatod a rengeteg ingyenes programot, innen is lehet egyszerűen telepíteni, de célszerűbb megjegyezni az eredeti címet (amit általában ha kijelölsz egy szoftvert, a „további információk” alatt megtalálsz – gyakran sajna csak angol leírással) és a Synaptic által telepíteni. Látszólag áttekinthetetlen, de ha baloldalt a MIND-re kapcsolsz, majd a jobboldali keretre kattintasz, megnyomod a keresés gombot, és beírod a rendes címet, akkor könnyen megtalálhatod a programot. Több fájl is megjelenik, ami hasonló, de te a pontos címet válaszd ki lehetőleg. Kiválasztani úgy tudsz, hogy a jobb egérgombbal a négyzetre kattintasz, és a kijelölés telepítésre gombot megnyomod. Így felugrik egy ablak, hogy milyen fájlok kellenek még, te pedig megnyomod az „alkalmaz” gombot az ablakon. Egyszerre több programot is telepíthetsz, amivel időt spórolhatsz meg.
A legajánlottabb szoftverek:
GIMP – képszerkesztő
Ksnapshhot – képernyőkép készítő (teljes képernyőre, ablakra, vagy kijelölt területre értelmezve is választva)
Istanbul – képernyővideó készítő
Audacity – Hangszerkesztő
FF Multi Converter – mindenféle médiafájlokat konvertáló program
K3B – DVD-író
LiVes – videószerkesztő
VLC – médialejátszó
Érdemes végigböngészni az egész szoftverközpontot, hátha rejtett kincsre bukkansz. Sajna gyakori, hogy tévedésből más tematikájú csoportba soroltak be programokat, vagy csoportot nézve több ki is marad, tehát az összeset fusd végig. Egy funkcióra gyakran több program is van, bátran hasonlítsad össze, hogy számodra melyik válik be a leginkább.
Mozilla Firefoxnál (Ubuntu 10.04 alatt) nekem az alábbi kiterjesztések és bővítmények váltak be:
- Adblock Plus (reklámokat letiltja, akár soutube-os filmbe van ágyazva, akár szövegben van ágyazva boksz formájában.) Beállításnál a külső szűrők fülön a néhány nem tolakodó hirdetés megjelenítésének pipáját szedd ki, ha akarod
- Flash Video Downloader YouTube Downloader (filmletöltő választható formátumban NEM csak youtubenál hasznos
-DivX Webplayer
-IcedTea Web Plugin
-LibreOffice Web plug-in
-QuickTime Plug-in
-Shockwave Flash
-VLC Multimedia Plugin
-Windows mediaplayer plugin
(túl sokat ne rakj fel belőle, mert üthetik egymást, és le is lassulhat, akadozhat tőle a Firefox)
Az is hasznos, ha egy naplót vezetsz a lényegesebb változtatásokról, jelszavakról, stb.
Alapesetben a Szoftverközpontban és a Synapticban csak az Ubuntu által jóváhagyott források jelennek meg. Ez elég erős garancia, de azért vannak még ezen kívül is biztonságos források, amik egyéb okok miatt (pl. megállapodás hiányában) nem kerültek be.
Ha szeretnéd az Opera nevű böngészőt is használni, akkor a RENDSZER → ADMINISZTRÁCIÓ → SZOFTVERFORRÁSOK-at megnyitva az „egyéb szoftver” fülnél nyomd meg a „hozzáadás” gombot, és írd be a [link]
Eztán a Synapticban frissítés után keress rá (hogy bekerüljön a telepíthető programok listájába a cím, és máris telepítheted a már ismert módon.
végső lépés (biztonság): Készíts egy pendriveon, vagy DVD-n egy lemezképet, (RENDSZER -> ADMINISZTRÁCIÓ -> INDÍTÓ LEMEZ KÉSZÍTŐ), erre akkor lehet szükség, ha valami fájlhiba miatt nem indul az Ubuntu, akkor mégis tudj dolgozni. Külső meghajtóról is teljes mértékben el tudod érni a vinyót, tudsz kábelen netezni, vagy ha ismered a wifi-jelszót, akkor úgy is.
Aki hasznosnak találja az írásomat, adjon egy zöld pacsit! :)
Az előzőnek is! :D
Jaj, a Midnight Commander (mc) -t kifelejtettem a felsorolásból. Ez is jól jöhet.
A sok program telepítése után ne felejtsd el a frissítést, és a nyelvi frissítést
Az is hasznos, ha két felhasználói nevet készítesz, az egyiknek adminisztrátori jogot adsz, a másiknak nem. Az adminisztrátori felhasználóként csak a rendszerműveletekkel (frissítés, stb) foglalkozz, a másikon pedig azt csinálhatsz, amit akarsz. Ezzel nagyobb biztonságot teremtesz az amúgy is biztonságos gépeden.
Létezik vírusirtó is, de Ubuntura nem jellemző, hogy ártanának a vírusok, más kérdés, hogy fertőzötten kapott fájlt, ha továbbküldesz Windowsra, azt benyalhatják.
Ha még nem telepítetted, ill. minden hasonló cipőben járónak itt a legmegbízhatóbb infó az Ubuntu hivatalos oldaláról:
Ez részletesebb leírás, természetesen a verzió változott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!