Miért jobb a Linux mint a Windows?
Ez marhaság...
Illetve annyi igazság van benne, hogy nem lehet így kategorikusan kijelenteni, hogy "jobb". Teljesen más.
Egy almát sem tudsz egy körtével összehasonlítani nagyon.
Sok előnye van, mint például a stabilitás, a lehetőség, hogy teljesen a végletekig minden összehangolj, valamint sokkal biztonságosabb. (Bár a Win7 már sokat fejlődött, de még mindig elmarad.)
Na meg mivel kevésbé elterjedt, kevesebb a vírus is rá.
De hátránya is van, például a megszokott Win-es játékoknak nem mindnek van meg az alternatívája, illetve sokuk nem fut linuxon.
Bár virtualizációval megoldható, de az pedig sokkal erőforrás igényesebb.
Azt kijelenteni, hogy a "Windows tökéletes, hisz nincsenek benne hibák" viszont orbitális marhaság!
VAN elég sok hibája annak is. Például elég instabil tud lenni a rendszer (fagyások, kékhalál), na meg ott vannak a biztonsági gondok is.
Bár ezeken egy jó tűzfal és vírusirtó rengeteget tud javítani és a Win7 is mint már írtam sokat fejlődött, de még koránt sem tökéletes.
Na meg a jogosultság kezelések is messze elmaradnak bármilyen unix alapú rendszerétől.
Azért a Windowsban bőven vannak hibák... (félreértés ne essék, Linuxban is) Pl. Bluetooth driverem egyik napról a másikra elszállt, újratelepíteni sem lehetett, csak a Windows-zal együtt. A laptopom hardverösszeállításának feléhez a Win7-nek nem volt drivere, jópár még a telepítő CD-re sem került föl, beleértve a hálózati drivereket... Fedora 16 esetén telepítés után futott minden. A Win7 wifijét sem igazán értem, próbáltunk wifi hálózatba kötni 3 gépet, ennek eredményeképp teljes káoszt kaptunk... Volt olyan gép, ami mindkét másikat látta, de őt egyik sem, volt, amelyik csak egyet látott, de őt senki, a harmadikat mindenki látta, de ő a másik kettőt nem, ráadásul alkalmazástól függően változik, hogy ki mit lát... (XP alatt ilyen gondom sosem volt, igaz, az meg már nagyon elavult rendszer...) Programozás terén meg mire az ember végigolvassa a Windowsos parancsok tíz paraméterét, meg a hozzá tartozó rengeteg osztályt, csak hogy rájöjjön, hogy még 5 dll-t be kell linkelni, és az ő Windows verziójában ez amúgy se működik... Hát, kissé őrjítő, Linux alatt valahogy letisztultabb a programozás. Meg Linuxban bármit átszerkeszthetsz, ha nem tetszik, Windows alatt meg szinte csak a vírusoknak van erre joga.
Ettől függetlenül azt mondom, hogy kezdőknek, ill. otthoni netezős-filmezős felhasználóknak kényelmesebb a Windows (bár utóbbira is vannak már jó Linuxok). De ha nem félsz egy kis beállítgatástól meg kézikönyvolvasástól, akkor szerintem a Linux is legalább olyan jó tud lenni.
Nane...
Nincs tökéletes OP.rendszer!
Valaki másnak a MAC a tökély és semmi más!
Linux is jó, de ha játékokról van szó, akkor inkább Windows.
De ezt mondom, embertől függ. Van aki, szinte gyerek kora óta Linuxos, mindent megold benne, mert annyira penge benne. Nem akar licenc problémákkal küszködni (tudom, van olyan disztro, aminél ugyanúgy vannak megkötések).
De hogy legyen csavar: MS is szokott Linuxot használni, de van fizetős Linux disztró is.
Hogy miért jobb vagy rosszabb, arra nem tudok válaszolni, de azt elmondhatom, hogy én miért szeretem jobban a Linuxot.
1. Ingyen van.
2. Ha a hivatalos repositoryból töltök le programokat, biztos lehetek benne, hogy valóban ingyenes (nem zaklat se reklámokkal se böngészőbe épülő szemetekkel) és ártalmatlan.
3. Új hardver, nyomtató telepítése összehasonlíthatatlanul egyszerűbb linux-szal.
4. Ha a /home könyvtárat külön partícióra teszed, újrainstallálhatod úgy a rendszert, hogy az ÖSSZES
Hogy miért jobb vagy rosszabb, arra nem tudok válaszolni, de azt elmondhatom, hogy én miért szeretem jobban a Linuxot.
1. Ingyen van.
2. Ha a hivatalos repositoryból töltök le programokat, biztos lehetek benne, hogy valóban ingyenes (nem zaklat se reklámokkal se böngészőbe épülő szemetekkel) és ártalmatlan.
3. Új hardver, nyomtató telepítése összehasonlíthatatlanul egyszerűbb linux-szal.
4. Ha a /home könyvtárat külön partícióra teszed, újrainstallálhatod úgy a rendszert, hogy az ÖSSZES beállításod megmarad. Ez még akkor is igaz, ha kicsit más disztribúciót teszel fel.
5. Olyan ablakkezelőt választasz, amilyet csak szeretnél, az egyszerűtől a csicsásig. (fejből fel tudok sorolni vagy ötöt) A GNOME 3 szerintem zseniális, és baromi jól néz ki. (Egyébként Cinnamont használok)
6. Alapból van benne pdf printer, VNC szerver, ssh szervert is pár kattintás (vagy inkább 2 sor a terminálba) felrakni.
7. Nem egyenként buzerálnak a programok, hogy frissülni szeretnének, hanem a frissítéskezelő elintézi az egészet egyszerre a rendszer frissítésével együtt. (Lehet, hogy a legfrissebb Firefox pár nappal később jön ki, mint windowsra, de ez engem egyáltalán nem zavar) Frissítés után csak akkor kér újraindítást, ha a linux-kernel is frissült.
8. Nem használok se vírusirtót, se szoftveres tűzfalat több mint 2 éve.
Ennyi jutott hirtelen eszembe. Ha valaki sokat akar játszani, akkor sajnos továbbra is a Windows a jó választás. Minden más esetre tökéletes a Linux.
Jókat írtak előttem a többiek, még annyival egészíteném ki, hogy a totális kezdők számára (pl nagymama, technikai analfabéták...) célravezetőbb inkább egy Linux, mert némelyik disztró felhasználóbarátabb, mint a Windows. Például a telepítés sokkal egyszerűbb: csak kiválasztod a kívánt programot, rákattintasz a szoftverközpontban és semmit sem kell csinálnod, fölrakja neked anélkül, hogy telepítőt kéne a neten keresni, letölteni, (esetleg mountolni) futtatni és licenszeket elfogadin. A drivereket, kodeket észreveszi, hogy ha hiányoznak, és csak rá kell bólintani, hogy föltegye őket.
A totál kezdőknek és a profikank való, a közepesen tapasztalt és Windowshoz szokott felhasználóknak sok-sok nehézséggel kell szembe nézni, amikben viszont a linuxosok mintaközössége szíves-örömest segít.
:) Csak azt se felejtsük el, hogy lényegesen kevesebb eszközt ismer fel mint egy windows.
Mert linux alá sok gyártó elfeledkezik a linuxos driverek gyártásáról.
Rengeteg program, amit szeretnénk használni, ha tervezés, programozás, vagy egyéb más munka a cél, nincs Linux alá, azon egyszerű oknál fogva, hogy nem éri meg legyártani a nagy cégeknek az 1% júzerre a programokat.
Azt is érdemes megjegyezni, hogy az új játékok nem jelenek meg Linuxra és nem is fognak.
John Carmac egy időben még írt rá, majd közölte, hogy bocsi srácok, de ráfizetéses a buli és nem foglalkozik a Linuxxal.
Szóval a helyzet nem annyira szívmelengető, mint ahogy itt páran leírták, sajnos félinformációk alapján.
A linux olyan irodába jó, ahol tudjuk, hogy Mancika csak és kizárólag szöveget szerkeszt, és netezget.
Ha már valami komolyabb kihívás a cél, pl Adobe termékeinek a használata, vagy Autocad...ott a Linuxot el kell felejteni.
A linux nem rossz rendszer, Open projektes szervereknek kiváló és ingfyenes, de a desktop verziójával vannak erős gondok. Nem úgy kell érteni, hogy nem működik, hanem úgy, hogy mindíg át kell gondolni, hogy mire akarod használni, mert gyorsan bele lehet abba futni, hogy közlik...bocsi,erre nem tudod használni a rendszered.
Tehát szerintem a Windows sokáig fog még a piacon maradni, de az OSX is erősít, mert OSX-re viszont a programok jelentős része elérhető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!