Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Mit jelent a Composite CMYK,...

Mit jelent a Composite CMYK, és a font beágyazás? (pdf)

Figyelt kérdés
Milyen programmal, és hogyan lehet beállítani pdf formátumnál hogy a végeredmény egy composite cmyk pdf legyen beágyazva a fontokkal?
2012. márc. 7. 13:27
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Composit CMYK:

a dokumentum színterére utal, lényege, hogy a pdf file-ban található képek, szövegek, grafikák mind cmykre bontva legyenek. (A nyomtatóknak így nem kell a szétbontással törődni)

Font beágyazás:

Amennyiben szerkesztő gépen megvan egy font file és a nyomtató gépen nincs, úgy azt a gép automatikusan helyettesíteni fogja egy másik betűtípussal, ebben az esetben a tervező nem azt a végeredményt kapja, amit Ő megtervezett. Ezt elkerülendő szokás a fileba, vagy csomagba beágyazni a használt fontokat, így ha azok hiányoznak a nyomtató gépről, akkor is elérhetőek lesznek hiszen beágyaztuk őket a dokumentumba.


Ezt több programmal is meg lehet tenni.

Miről van szó konkrétan? Mit szeretnél nyomtatni, miben szerkeszted, mik az elvárások?

2012. márc. 7. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszi az infót! Egy A5 méretű kiadványt készítek, a szerkesztő program Photoshop, és inDesign. A nyomda kérésére kell, hogy ezek be legyenek állítva. Minden mást már megoldottam, de erre a kettőre nem jöttem rá hogy lehetne megoldani.
2012. márc. 7. 14:44
 3/11 anonim ***** válasza:

Gondolom akkor a képek szerkesztését csinálod PS-ben és a kiadványt meg ID-ben.

A bleed értéket a nyomda adta!?

Érdemes figyelned a színterekre, mivel PS-ben gondolom RGB-ben dolgozol, míg a nyomdába majd CMYK-ben kell. Exportnál érdemes a színprofilt is integrálnod, hogy pontos színvisszaadást kapj, mondjuk itt azért el szoktak mászni a dolgok sok esetben (kisebb magát digitális nyomdának nevező fénymásoló szalon esetén, de offszetnél is láttam már rá sajna példát.)

2012. márc. 7. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Így van, a PS-ben készül a megjelenés, az ID-t pedig arra használom hogy pdf-be exportáljam. A bleedet megadta a nyomda 5mm-re, szintén ID-ban exportnál adtam hozzá. A 2 dolgot melyik proginál állítsam akkor be, és hogyan?
2012. márc. 7. 15:04
 5/11 A kérdező kommentje:
Esetleg tudnál küldeni egy nyomdai előkészítésről szóló cikket/anyagot/linket azt megköszönném :)
2012. márc. 7. 16:19
 6/11 anonim ***** válasza:

Kis kavart érzek a levegőben...

ID-nél amikor új dokumentumot adsz meg, akkor kell a bleedet is megadni, és annak megfelelően kell a tervet előkészíteni. (Vagy netalán Te az egész oldalt PS-ben tervezed meg és azt helyezed el ID-ben?)

Exportnál, meg csak azt kell megadnod, hogy vágójeleket nyomtasson vagy ne nyomtasson, ott a bleed értékét már nem tudod változtatni, mivel az már a tervezési fázisban megadtad.


Cikket sajnos nem tudok, és mindig egy helyen nyomatok az ottani beállításokat ismerem, de ez mindig függhet az adott nyomdától.

2012. márc. 7. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Eltaláltad, koppra ps-ben csinálom az anyagot, ID-ben csak place, és export, a bleedet pedig az exportnál állítottam be. Mivel még nem csináltam ilyet, és segítség is csak a google volt, ezért lehet hogy nem mindent csináltam jól. Lehet valami gond belőle ha ezzel a módszerrel szerkesztem?
2012. márc. 8. 11:25
 8/11 anonim ***** válasza:

Ezzel a módszerre tök felesleges az ID használata, PS-ből is tudsz menteni pdf-be (Save as/Photoshop PDF).

A következőket gondolom (de javíts ki ha tévedek...)

PS-ben megcsináltad a 210x148 mm-es oldalakat egyesével. Majd létrehoztál egy ID dokumentumot ami színtén 210x148 mm-es. Ráhelyezted a Place paranccsalpontosan oldal(aka)t, majd exportnál állítod be a bleedet. Ha így csináltad akkor még nagyon sok munkád lesz...

A bleedet nem az exportnál kell beállítani, mert az nem ér semmit. Ha az exportnál állítasz be 5 mm-es bleedet akkor csak egy 5 mm-es fehér keretet fog hozzáadni... A bleed jelentése kifutó, tehát ha olyan kiadványt akarsz szerkeszteni aminek a lap széléig kiérnek a képek, akkor kifutót kell alkalmaznod, hogy a kép a nyomás során túlnyúljon és a vágásnál (mivel ugye nyomdában ív-re nyomnak és utána darabolnak) legyen egy kis játék.


Három lehetőséged van:

1. PS-ben szerkesztesz

Ekkor eleve bleed értékével növelt (jelen esetben 220x158 mm) dokumentumokat kell szerkesztened. Ezzel viszont akkor lesz baj ha irkafűzött (füzet) kiadványról beszélünk, mivel ebben az esetben ugye csak három oldalon kell kifutó (a gerincnél értelemszerűen nem). Vagy változtathatsz mindig a beállításokon, vagy használhatsz oldalpárokat. Ez viszont megint megbonyolítja a dolgot, mert Neked kell egyesével összepárosítani és elhelyezni a kiadvány oldalait, amibe gyakran szokott hiba csúszni.

Szóval miután megszerkesztetted az oldalakat és mentetted pdf-be, már csak össze kell fűznöd őket egy pdf-é Acrobat Proval. Viszont az előre leválogatott oldalakat a nyomdában lehet, hogy nem fogják szeretni, mivel abban az esetben, ha egy ívre több lapot nyomnak akkor nekik kell majd a sorrenddel/elhelyezéssel játszani.


2. PS és ID vegyesen

PS-ben megszerkeszted az oldalakat, mint a négy oldalon kifutóval. ID-ben csinálsz egy dokumentumot (a szükséges oldalszámmal és eleve bleedel (More options-nál tudod a bleedet beállítani és nem a dokumentum méretét kell növelni!!!)) és ebbe helyezed el az oldalakat. A selection Toolal(V) pedig eltünteted a gerincnél a kifutót. Majd az egészet exportálod pdf-be. Igény esetén rakhatsz rá vágójelet is.


3. ID-ben szerkesztesz

Ez lenne a megfelelő megoldás, mivel az ID a kiadványszerkesztő.

- PS-ben végzed el a képek szerkesztését

- AI-ban a grafikák (vektoros) szerkesztését

- Wordben megírod a szöveget

Majd az egészet ID-ben összegyúrod. Én ezt javasolnám, mivel ez a megfelelő módja a dolognak.


Szóval ha az oldalaidon nincsenek kifutó kép (háttér is annak számít) akkor nem olyan gáz, de ha vannak akkor szerintem a 3. módszert válaszd.

2012. márc. 8. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Látom otthon vagy a témában :D Igen amúgy jól mondtad, köszi szépen a segítséget! Tényleg sokat segítettél. Már csak annyi van hátra hogy a font beágyazást hogy tudom megoldani? :)
2012. márc. 8. 15:13
 10/11 anonim ***** válasza:
Ha úgy csináltad ahogy mondtam (és ahogy nem illik! :)), akkor a font beágyazássál nem kell törődnöd, mert nincs mit...
2012. márc. 8. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!