Kép nagyítása Photoshop CS3-ban?
Sehogy, erre egyik program sem lesz képes, akármennyire profi.
Van egy 2500px széles képed, amiből csak 407 képpontnyi adat van meg, a 75%-a üres. A szélességnek szintén ekkora területe ismeretlen. Ahhoz hogy kitöltse a helyet a kép tartalommal, a meglévő ~16%-nyi képet növeli meg, és pótolja ki belőle a hasonló kinézetű szomszédos képpontok alapján.
Ez minden egyes képpontból álló képnél így történik, és minden nagyítás ront a minőségen, elveszti a kép a vonalélességét, mert szétesik, minél nagyobb a nagyítás mértéke és ahhoz képest minél kisebb felbontású a kép, annál nagyobb lesz a minőségromlás mértéke. Főleg ha egy jpg képről van szó, ami még veszteségesen is lett tömörítve.
> De akkor hogy csinálják azokat a nagy méretű éles képeket?
Mit jelent az, hogy „azokat”?
> nem hiszem, hogy eleve akkorába csinálták volna meg
Pedig de. Egy 12 megapixeles fényképezőgép 4000 x 3000 méretű képet készít. Ezért 12 megapixeles.
Minőségomlás nélkül az alábbi típust lehet nagyítani: vektoros kép, mivel a vektor (vonal, görbe, alakzat) iránya bármekkora nagyítás (hosszúságváltoztatás) mellett is ugyanaz lesz. Létezik is vektorgrafikus program, például Adobe Illustrator, a programcsomagnál maradva. Mivel vektoros képet semmilyen eszköz nem hoz létre, egy fotó, videó, vagy egy alap rajzprogram által elkészített kép az mindig képpont alapú, rasztergrafikus lesz. Előnye a szerkeszthetőségek széles lehetősége, hátránya a minőségromlással járó nagyítás. Mindnél, akár veszteségesen van tömörítve (jpg, gif, png), akár nyers (tiff, bmp, raw, orf).
Ha egy kép a nulláról van felépítve, még rasztergrafikusan sem lehetetlen többezer pixeles méretben létrehozni. A végtermék pedig azért lesz akkora felbontású, mert arányait tekintve akkor munkaasztalon lett létrehozva (hiszen a felület nagyítható és átlátható, akár egy 10,000 pixeles képet is lehet egy 10 centis ablakban szerkeszteni, ha akkora a nagyítás mértéke, természetesen a munkaterület nagyításának és nem a kép nagyításának mértéke). Biztos hogy nem kicsiben készül amit felnagyítanak, mert nem lehetséges.
Ha mégsem raszteres, még lehet vektoros képet is a nulláról felépíteni, de az csakis alakzat és grafika lehet, fotó már nem. Egy vektoros képnek pedig annyira tipikus kinézete van, hogy azt összetéveszteni sem lehet.
> nem hiszem, hogy tudtak volna dolgozni ekkora képméretben
Miért ne? Photoshopban dolgoztam én ennél nagyobb képpel is.
Képzeld el, hogy van egy 2x1 pixeles képed. Az egyik pixel fekete, a másik fehér. Ha ezt felnagyítod mondjuk 20x10-re akkor honnan venné a PS, hogy milyen színűek legyenek a pixelek? Egyedüli támpontja a két pixel. A köztes pixeleket meg úgy oldja meg, hogy átmenetet képezzen a fekete és fehér között. Elmosódott? Igen. Van jobb módszer? Vannak persze más módszerek, de az eredmény ugyanaz. A köztes pixeleket csak a környező pixelek alapján lehet megállapítani.
A kép nagyítása arra jó, hogy mondjuk max. 10%-al növeld a kép méretét. De amit te akarsz csinálni, hogy 500%-al növeled, arra nem jó.
Ezt a két képet, ahogy azt már előttem is leírták nem fogod tudni megfelelő minőségben felnagyítani.
Törődj bele végre!!!
Két lehetősége van reprodukálod a képeket vagy egy rasztergrafikus vagy egy vektorgrafikus alkalmazással.
Ajánlom az Adobe Photoshop-t vagy az Adobe Illustrator-t a reprodukcióhoz.
Illustrator-ral (vektorgrafikus) körülményesebb a megszerkesztése, de nagy előnye, hogy utólag úgy méretezed, ahogy csak akarod.
Egyébként én reprodukálni tudom neked ezeket a képeket megfelelő minőségben, persze ilyen munkákat csak fizetség ellenében szoktam elvállalni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!