Mi a különbség a videóknál a pal és az ntsc között illetve melyiket érdemes választani?
1. A Blue-ray az se nem NTSC, se nem PAL.
2. A különbség az, hogy PAL-t EU-ban használják, NTSC-t meg Amerikában. Amm NTSC=60Hz PAL=50Hz. Ez a különbség.
Gondolom már nem aktuális a kérdés, de azért válaszolnék rá mert az egyetlen eddigi válasz erősen hiányos és téves információkat tartalmaz.
A PAL és az NTSC a legelterjedtebb analóg színes televíziós rendszerek. A harmadik viszonylag elterjedt rendszer a SECAM volt. Ezeknek a szabványoknak több fajtája is létezik pl.: PAL-B, PAL-D, SECAM D/K, SECAM L/L stb.
Különbség nemcsak a képfrissítési frekvenciában van, ennél azért bonyolultabb a dolog. Ráadásul ez előző válaszban téves adatok vannak, ugyanis az NTSC képfrissítése csupán 30Hz a PAL és SECAM rendszerek többnyire 25Hz-el dolgoznak, de ez alól is van kivétel ugyanis pl a PAL-M képfrissítési frekvenciája az NTSC-hez hasonlóan 30Hz.
Különbség van többek közt a képfelbontásban és a színkezelésben is a rendszerek között. Sőt azt lehet mondani hogy a lényegi különbség a színkezelésben van, ennek technológiája határozza ugyanis meg, hogy egy rendszert PAl-nak, SECAM-nak vagy NTSC-nek hívunk-e.
Az NTSC az USA-ban használt fekete-fehér televíziós rendszerből fejlesztették tovább 525 képsort használ. Főleg Észak- és Közép-Amerikában, néhány Dél-Amerikai és Ázsiai (pl.: Japán) országban alkalmazták.
A SECAM francia rendszer, különböző fajtái 625 illetve 819 képsort használnak,Franciaország, Luxemburg Oroszország, néhány Kelet-Európai, Afrikai és Közel-keleti ország alkalmazta. 1996-ig az MTV is sugárzott ebben a rendszerben. 1996 után álltak át a PAL rendszerre.
A PAL német rendszer, 625 képsorból áll a sugárzott kép, azonban ebből csak 575 sor alkotja a tényleges képet. Ezt a rendszert használták Európa, Afrika és Ázsia jelentős részén. (Ezek a rendszerek az EU előtt jöttek létre, semmi közük az Európai-Unióhoz.)
Ahogy korábban már említettem a fő különbség a rendszerek között a színinformációt hordozó jelekben van, erre azonban itt helyszűke miatt nem szeretnék kitérni. (Ezért nem lehet például az európai piacra gyártott videojáték konzolokban /ezek tudják a PAL-t és a Secamot is/ használni a Japán vagy USA piacra kiadott játékkazettákat.) Ha valakit érdekel a téma, lehet jó írásokat találni a neten.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!