Fedora Linuxot hogyan lehet új release-re frissíteni?
Fedora 39-et szeretnék 40-re frissíteni.
Elvileg így kell:
sudo dnf system-upgrade download --releasever=40
Csakhogy ez ezt a hibát dobja:
Error:
Problem: package kf5-baloo-file-5.116.0-1.fc39.x86_64 from @System requires kf5-baloo-libs(x86-64) = 5.116.0-1.fc39, but none of the providers can be installed
- kf5-baloo-libs-5.116.0-1.fc39.x86_64 from @System does not belong to a distupgrade repository
- problem with installed package kf5-baloo-file-5.116.0-1.fc39.x86_64
(try to add '--skip-broken' to skip uninstallable packages)
Ez a --skip-broken nem ér semmit, nem lehet csak simán ezt eltávolítani, csak úgy, ha viszi magával az egész asztali környezetet, nos én ezt nem szeretném.
Újratelepíteni szintén nem szeretném, esetleg akkor, ha van mód az összes telepített cucc és konfig megtartására (a rendszerfájlokban is vannak buherálmányaim), tehát ne kellejen újra "belakni" a rendszert.
Azóta már megoldottam, hogy hogyan sikerült, az jó kérdés, de sikerült. Ezúttal nem ment tönkre, mint mikor 37-ről akartam frissíteni 39-re.
Aki azt kérdezi, hogy miért nem jó az Ubuntu, Mint és Debian, nos hát...
Linux alatt eleve lassan fejlődik 1-2 dolog (főleg a grafikával kapcsolatos dolgok), a Debian alapúaknál meg még lassabban.
Például a plasma-desktop csomag verziója a Fedoránál már 6.0.3-nál jár, miközben a Debian-nél még mindig csak 5.27.5, az Ubuntunál se sokkal újabb. Tehát ahhoz, hogy a legfrissebb verziókat megkapjam, ahhoz PPA-kkal kellene szórakozni (már, ha egyáltalán van PPA mindenhez, amiből frisset akarok...), miközben a Fedorában alapból frissebb minden.
Plusz, a Fedora már dobta is az elavult X11-et és a PulseAudiót, itt már Wayland és PipeWire van! A Linux Mint az még Wayland-et se támogat normálisan, nemhogy túllépett volna az elavult technológiákon... Nemrég megpróbáltam a Mintet KDE Plasmával, Wayland-del szörnyen akadozott, ráadásul nagyon régi volt a Plasma verziója is. Egy ideig bírtam a régi Plasmát X11-en, utána visszamentem Fedorára, sokkal jobb!
A Fedora előtt Arch alapúakat (pl. Manjaro) is próbáltam pár hónapig, de az AUR csomagok (pont, ami miatt vonzónak találtam az Arch vonalat) legalább fele nem települt a YAY helperrel, gondolom a maintainerek hibájából, ráadásul nagyon könnyen tönkrementek akár egy frissítéstől.
Utána jött a Fedora, ezt használom a leghosszabb ideje, nem is véletlenül. Ez a kompromisszum a gyorsabb fejlődés (gyakran frissül) és a stabilitás között. Nem tökéletes, de jobb a Debian és az Arch vonalnál is.
Egyébként az Ubuntu 20.04 volt az első Linux distróm, nem sokkal a megjelenése után feltelepítettem, egy megváltás volt az idegesítő Windows 10 után, persze azóta rájöttem, hogy a Linux se tökéletes, de legalább nem nyomja le a torkomon erőszakkal azt, amit nem akarok (a Windows viszont igen).
#11
"Ezúttal nem ment tönkre, mint mikor 37-ről akartam frissíteni 39-re."
Ott az lehetett a baj, hogy kihagytál egy verziót. Nem lehet átugrani.
Látod-látod. Meg akartál spórolni egy lépést. Szerintem rohadtul zavaró, hogy félévente el kell ezt játszani.
#11
"Például a plasma-desktop csomag verziója a Fedoránál már 6.0.3-nál jár, miközben a Debian-nél még mindig csak 5.27.5,"
Ezek csak verziószámok. Tényleg ennyíre számít, hogy minden a lehető legfrissebb legyen?
Irjál konkrét példát miben nyilvánul meg Nálad. Miben korlátoz az, ha valamelyik program régebbi?
"Plusz, a Fedora már dobta is az elavult X11-et és a PulseAudiót, itt már Wayland és PipeWire van!"
Áruld már el milyen előnyeit látod a pipewire-nek a pulseaudióval szemben, továbbá milyen előnyét látod a Wayland protokollnak a régi xorg-gal szemben azon kívül, hogy régi?
Emlékszem, amikor Lennart Poetteringék előálltak a pulseaudióval mennyien fujjogták, pedig annak volt értelme leváltani ALSA-t. Alsa alapvető dolgokat nem tudott, amik nélkülözhetetlenek az asztali pckhez. Pl: egyszerre nem mehetett egynél több alkalmazás, ami hangot produkált. Értem én, hogy senki nem hallgat egyszerre youtubeot spotify-t vagy néz filmet, de azért az zavaró lenne ha megy zene a háttérben és közben fogadsz egy vbideochates hívást, az meg nem tud elindulni a háttérben szóló zene miatt.
A pipewire nem akkora előrelépés pulseaudiohoz képest, mint pulseaudio volt ALSA-hoz képest.
"Nemrég megpróbáltam a Mintet KDE Plasmával, Wayland-del szörnyen akadozott"
Te is aztán tudod mivel szopasd magad. Feltettél egy nem supportált asztali környezetet. Mint főprofilja a Cinnamon. Emellett Mate-t és Xfce-t támogatja. Nem véletlenül csak ezeket a telepítőket gyártja le.
Amit kde-t felraktál az a pusztán ubuntu repóból ment, mert Ubuntura épírkezik, így minden elérhető a Mint szoftverközpontjából, de nem azt jelenti, hogy azzal lehet használni. Ha kdet akarsz, akkor Kubuntut kell telepítened.
Vagy olyan disztrót kell választani, ami alapból azzal szállítja.
#13
"Szerintem rohadtul zavaró, hogy félévente el kell ezt játszani."
Nem kell félévente eljátszani, 13 hónapig támogatott minden Fedora kiadás. Az új kiadás mindig az előző kiadás életciklusának felénél jelenik meg, tehát onnantól fogva még van fél éved, hogy kivárj a frissítéssel (és érdemes is egyébként várni).
Sőt, amikor megjelenik az új kiadás, akkor az előző-előző kiadás még kb. 1 hónapig támogatott. Tehát ha Fedora 38-at használtál, akkor a Fedora 40 megjelenése után volt egy hónapod, hogy válts.
Kiadást kihagyni viszont tényleg nem szabad.
A Wayland biztonságosabb, mint az X, sokkal kisebb a latencyje, és támogatja a HIDPI kijelzőket. És tapasztalatom szerint a laptop akksiját is jobban kíméli.
#14
"Az új kiadás mindig az előző kiadás életciklusának felénél jelenik meg, tehát onnantól fogva még van fél éved, hogy kivárj a frissítéssel (és érdemes is egyébként várni)."
Igen. Kérdező is rápihet és egyszerre akarta egy lépésben a frissítést.
Azt értem, hogy kb 13 hónapig támogatott, de az "érdemes is egyébként várni" pont ellent mond mindennek, mert fedorát a frissessége miatt szeretik használni.
A Wayland előnyei jók, csak az a para, hogy már több, mint tíz éve fejlesztik és még mindig bugos. Én nem hiszem, hogy ezt pár hónap alatt tökéletesre tudják csiszolni, ha tíz évig nem sikerült. Ennyit nem pepecseltek systemD-vel sem meg pulseaudioval sem. Meg ugye nem minden alkalmazás van rá felkészítve.. Azokat lehet mind kukázni.
#11
"Egyébként az Ubuntu 20.04 volt az első Linux distróm"
Hmmm. Te lemaradtál a Linuxról :)
Nekem Uhu 1.1 (Kamion)
Aztán Suse Linux 9.3, de mivel iszonyat lomha volt az akkor még tűrhetőnek számító 400MHz-es Cerka procis gépemen, amibe toltam ramot, hogy ne 64MB-on szenvedjen, hanem legyen benne legalább 128MB (XP-nek is ez volt a javasolt minimum 2003-ban), az sem segített semmit. NVidia Riva TNT2 vgam volt. Ez azért fontos, mert akkor még nem létezett a kernel mode setting és magunknak kellett belőni a konzol felbontását. Suse telepítője okosan felismerte és maxra húzta a felbontást meg képpontszámot, elég furcsa hangot is adott a 14"-os CRT monitorom, amin konzolban alig lehetett látni a betűket. Akkoriban még a framebuffer volt a menő és a konzolon külön driver volt a framebuffernek. Csakhogy az nvidia framebuffer drivere össze tudott veszni az xorg, akkor még xfree nv driverrel (akkoriban az nvidiának csak 2d-s drivere volt) és szarrá fagyott. Le kellett tiltani az nv fb drivert és helyette a vesa fb drivert betölteni.
Hamar átszoktam Debianra. 3.1 Sarge. Akkor még a debi olyan debi volt, hogy szigorúan csak mazochistáknak ajánlották. Még kernelt is kénytelen voltam forgatni. Az automount is kihívások árán működött, azt atx-et meg meg sem említem. Ja és akkor még betárcsázós net volt, az átlag feletti népnek. Az átlagnak netje sem volt, az elitnek meg fél megabites gyorsnete. Nerkik 3-4 perc volt egy mp3 letöltése. Nekem meg 45-50 perc a betárcsázóssal. A modemből is csak belsőre futotta, amiknek a fél bele hiányzott és szoftveresen volt kipótolva. Igen ám, de a szoftver csak windowsra volt meg hozzá, ezért csúfolták ezeket winmodemnek. Szereznem kellett egy külső modemet, ami mai pénzben olyan ötvenezer ft-ot kóstált.
Emlékszem a betárcsázós net telefondíja sem volt olcsó mulatság, annyira nem, hogy éjféltől reggel hétig fél forint volt a percdíj, nappal meg kettő vagy négy. Már nem tudom. Beállítottam a gépem biosát, hogy éjfél előtt pár perccel kapcsoljon be, betöltött a linux, belépett és elindította a letöltésvezérlőt, amibe be voltak tárazva a letöltendő anyagok. Majd reggel hétkor lekapcsolt a gép. Egy cdre való anyagot egy hétig töltött.
Bocsánat a retrózgatásért.
A mai fiatalok meg mindent azonnal akarnak. Meg nem jó a linux. Csúnya. Nem megy rajta ez meg az. Ha meg megy az nem úgy megy. Fúj.
#9
"Mellesleg szerintem nehézség szempontjából kb. egyszinten van a Fedora és a Debian."
Igen. Talán debian annyival bonyolultabb, hogy tagoltabbak a csomagjai illetve a csomagkezelőjének a kezelhetősége kicsit nehézkesebb.
Viszont nincs SELinux, hogy le kelljen tiltani. Ja meg alapból tűzfal sem fut. Debianon meg van az a lehetőség, hogy teljesen alap rendszert tegyél fel, kb, mint egy arch linuxnál.
#11
Gondolom megvan az oka a Debian csapatának, hogy miért van még midig KDE 5 az unstable repoban is.
A KDE 6 nagyon új és éretlen verzió, bugos, megbízhatatlan. Tapasztaltam is.
A KDE 5.27 viszont már egy szépen összecsiszolt asztali felület lett. Én egyelőre még mindenképp azt használnám, ha lehet. Megvan benne minden amire szükség lehet. Szerintem nem érdemes ennyire a verziószámok miatt aggódni. A lényeg, hogy egy megbízható és stabil rendszer legyen, amiben nem túl régiek a csomagok. Az Ubuntu, de még a Mint is jók erre. Persze a Fedora sem rossz választás.
A Wayland meg... Aránylag jól működik egészen addig, amíg nem kell NVIDIA drivert telepítened. NVIDIA + KDE 6 + Wayland például egy nagyon rossz kombó. Bugos, megbízhatatlan katyvasz. AMD és Intel eszközökkel többnyire jól működik a Wayland de még úgy sem tökéletes.
Az X11 meg lehet, hogy elavult, de legalább megbízható és MŰKÖDIK.
Én például semmi okot nem látok abban miért kéne ennyire erőltetni a Waylandet. Nem vagyok ellene, de nem kéne elsietni a dolgot.
Igaz, ha már itt tartunk (ahogy korábban is írták), a Waylandet kb. 16 éve (!!) fejlesztik, de még azóta sem sikerült egy épkézláb X alternatívát összehozni, ami azért elég gáz szerintem.
Játékok például semmivel sem mennek jobban Wayland alatt (sőt néha bugos is lehet), mint X-el, azon kívül meg rengeteg program nem támogatja normálisan az előbbit, nem is beszélve az automatizáló programokról, mint az xdotool, xautomation, visgrep vagy az xnee, amivel könnyedén lehet makrókat felvenni asztali felülettől függetlenül. Ezek mind kiváló programok, Wayland alatt viszont kuka az összes és amennyire tudom a legtöbbre még nincs jó alternatíva.
A Mint csapata egyébként dolgozik azon, hogy az asztali felületük (Cinnamon) támogassa a Waylandet, emellett a MATE és az XFCE fejlesztői is elkezdtek ez irányba haladni, tehát nem kell aggódni, Minten is lesz Wayland támogatás. Kapkodni meg nem kell, fő a megbízhatóság szerintem.
Ja hát debian azért elég óvatos, de az is sokat lejtett. Régebben még a mainál is óvatosabb volt.
Emlékszem, amikor megjelent a KDE 4, a KDE 3 után rendkívül nagy előrelépés volt nem csak funkcióban, de dizájnbant is. Aki nem tudném keressen rá a kde 3-ra, nem csak mai szemmel volt igénytelenül ronda. 2008. januárjában jelent meg. A 2009. febrárjában megjelenő debian 5.0-ra már sokan vártak, akik kde pártiak voltak és debiant használtak. Meg voltak róla győződve milyen szép és jó lesz a debian 5, ha végre megjelenik, hiszen addigra minden disztrón átálltak. Aztán jött a fekete leves. Debianék nem tették bele, mert nem tartották elég kiforrottnak, így a hatosig kellett várni vele, ami 2011-ben jelent meg.
Fedora tökéletes összhangot nyújt a friss rendszerszolgáltatások, és stabilitás között. A leirások egyszerűek és pintosak. Persze mint MINDEN rendszert ezt is el lehet rontani.
A debian szarmazékokat probalgattam, de pl az uj 22 mintben nincs redshift-azaz ejszakai szemkímélő. Azért ne haragudj már de ez egy alapvető dolog egy modern rendszer esetében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!