Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » A DOS-os operációs rendszeren...

A DOS-os operációs rendszeren lehetett internetezni?

Figyelt kérdés

Nem igazán vágom a témát, de ha lehetett rajra netezni, akkor az olyasmi lehetett, mint a régi mobiltelefonokon a wap?

Vagy ha nem lehetett rajta internetezni, mire használták a DOS-t az emberek?


aug. 31. 08:15
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A DOS beépítve nem tartalmazott hálózati programokat, de lehetett beszerezni hozzá harmadik féltől származó komponenseket (TP/IP stack, stb.). Volt egy Arachne nevű böngésző DOS-ra, bár annak az első kiadása is 1996-os, illetve volt egy Minnesota Internet Users Essential Tool (Minuet) nevű programcsomag, abban volt FTP kliens, hírolvasó, gopher kliens, egy egyszerű webbögénsző...


De akkoriban az átlagembernek nem volt internete, weboldal sem volt még túl sok. Hogy mire használták az emberek a DOS-t? Pl. játszottak rajta, szöveget szerkesztettek, akinek volt hangkártyája, az tudott zenét hallgatni (egy bizonyos szintig), de akkoriban csak kevés háztartásban volt számítógép, a többség csak a munkahelyen találkozott velük. Ott pedig mindenféle olyan programok futottak DOS-on, amilyeneket ma is használnak (nyilvántartó programok, számlázó programok, rendelőben kartonozó program, stb).

aug. 31. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
22%

2000 elött az internet nagyon marginális kérdés volt. Nemhogy DOS-os nagyon sok Win98 gép SOHA nem találkozott az internettel.

#1 is írja lokálisan futtattunk rajta programokat aminek 100% fizikai adathordozóról Floppy/CD-ROM került telepítésre. 😉 Multi játékot meg úgynevezett LAN-partyn nyomtunk (igen összehordtuk a gépeket). Volt élet a net elött is.

aug. 31. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
47%
IPX volt DOS alatt, a hálózati kártyához adtak drivert floppyn, hasonlóan az egérhez, amit utána a kompatibilis programok tudtak használni, például játékok működtek így, lehetővé téve az akár 4-8 egyidejű játékost - korábban a soros porton csak két gépet lehetett összekötni, azok nem is multiplayer, hanem 2 players módként hivatkoztak rá.
aug. 31. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Éppenséggel megvoltak a módszerek, hogy DOS rendszerrel is csatlakozz a netre, de mire az internet igazán elterjedt (kb az ezredforduló), addigra a DOS már régesrég elavult lett, emiatt elenyésző volt az olyan ember, aki DOS-on netezett volna.

Volt viszont temérdek játék rá, némelyikkel hálózatban is lehetett játszani (LAN-on, és jellemzően nem TCP/IP, hanem IPX kapcsolaton keresztül). Voltak kereskedelmi programok rá, lehetett zenét hallgatni és szerkeszteni (tracker programok, mint pl Impulse Tracker, Fast Tracker).

Más korszak volt.

aug. 31. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
#3 Nem DOS-on lan partyztunk. Az már Windows-os gépeken történt. És internet ott sem volt. 😉
aug. 31. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Mire az Internet (legalább is jelen formájában, TCP/IP-vel, WWW-el) kellően (közcélú felhasználásra) kifejlődött volna (1990-ben jött létre nagy sebességű - 1,5 Mbps-os! - összeköttetés USA és Európa között, az első kereskedelmi - nem kutatási - jellegű Internet-kicserélőközpont 1991-es, a WWW 1991-es) addigra a Windows 3.1 megjelent, amire elérhető lett az NCSA Mosaic webböngésző (1993) - tehát DOS-on nem igazán használtak közcélra jelen formájában Internetet, hisz addigra már volt a könnyebben használható Windows.


Az 1980-as években az IBM PC - és hozzá az MS-DOS - elsődlegesen irodai célú használatra volt tervezve (ebből következőleg drágább is volt), az irodista saját lokális gépén dolgozott főleg, bár ki lehetett alakítani belső hálózati fájlmegosztást is. Az egyszeri, otthoni felhasználó inkább olcsóbb mikrogépeket - Sinclair Spectrum/ZX80/ZX81, Homelab/Aircomp, Commodore C64,... - használt (Kelet-Európában azért is, mert az IBM PC COCOM-listás volt).


Aki nem lokális hálózati kommunikációt akart az 1990-es évek előtt, az BBS-t (Bulletin board system: [link] ) használt - szóval egy modemmel felhívott egy másik, több telefonvonallal rendelkező "szolgáltatót" és ott szöveges felületen intézte a dolgait. Minderről egy dokumentumfilm:

https://www.youtube.com/watch?v=nO5vjmDFZaI

aug. 31. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Lehetett. Bár nem sokszor volt rá alkalmam, de a főiskola géptermében bizony csináltuk.

Egyébként az internet '93-'94 környékén kezdett terjedni (idehaza igazán 2000 után kezdett el tényezővé válni), az utolsó önálló MS-DOS meg 1994-ben jelent meg, rá egy évre már kiadták a Windows 95-öt, szóval nem volt túl nagy átfedés az emberek internethasználati igénye, és az MS-DOS használati ideje között.

És hogy mire használták? Mindenre, amire egy operációs rendszert használni szoktak. Nem csak internet létezik a világon.

aug. 31. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

#5 Én azért bőven emlékszem azokra a LAN partykra, amikor összekötöttük a gépeket, még BNC-vel, aztán úgy toltuk a Doom-ot, DOS alatt!


#6 Igen, igen. Milyen jó is volt, mikor a 386-os gépen Windows 3.11 alatt, Internet Explorer 3 alatt nézegettük a weblapokat... :D

aug. 31. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!