Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Milyen szolgáltatásokat...

SIDLER22 kérdése:

Milyen szolgáltatásokat érdemes tanulni ha Linux rendszergazda szeretnék lenni?

Figyelt kérdés

Hallottam, hogy elég hiányszakma ez és Linuxhoz amúgy is elég közel állok. Desktopnak másfél éve, szervernek meg úgy 8 éve használok Arch-ot és Debian-t.

Hálózati alapok is meg vannak bár a névszerverek meg ip kiosztások meg tűzfalak világába még könnyen elveszek. Alapvetően tudom, hogy melyik mire jó, de ha ezeknek bonyolult konfigurációja van együtt akkor könnyen elveszek. Nem mindegy ez csak ilyen mellékként elmondtam.

A lényeg az lenne, hogy ezt nyilván nem lehet elméletben kitanulni. Elméleti szakembert meg nem fog egy kisvállalkozó és cég sem felvenni egy Linux alapú szolgáltatás rendszer megtervezéséhez. Tehát kéne valaki aki felvesz maga mellé és ezeket a gyakorlatban is megmutatja nekem, hogy mivel hogyan dolgozik.

Viszont még mielőtt ez megtörténne, nem szeretnék teljesen kezdőként odamenni így az lenne számotokra a kérdésem, hogy milyen szolgáltatásokat szoktak ilyen környezetben használni? Gondolom a Samba ide tartozik mint Linuxos Active Directory. Meg esetleg valamilyen adatbázis. PostgreSQL vagy MongoDB...

Szóval arra lennék kíváncsi, hogy milyen szoftvereket érdemes elsajátítani ilyen területű munkákhoz.



júl. 17. 22:35
 1/3 anonim ***** válasza:
79%
júl. 18. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 gentoojedi ***** válasza:
69%

Kedves kérdező!


Ha Linuxos rendszergazda szeretnél lenni, akkor a hálózati alapismereteidet is tunungolni kell.


"Hálózati alapok is meg vannak bár a névszerverek meg ip kiosztások meg tűzfalak világába még könnyen elveszek."


Ha ezeket magabiztosan tudod még az is kevés.


Alapozónak ebből szemezgess:


[link]


Ha ezeket nagyjából tudod, akkor vannak hálózati alapismereteid.


Erre még rá szoktak szakosodni komolyabb helyen. Cisco és társai...


Visszatérve a linuxos szolgáltatásokra:


- NIS

- Samba

- LDAP

- PAM

- RADIUS

- (Free)IPA


Samba, mint Active Directory Domain Controller ritka, mint a fehér holló.

Erre Windows Servert használnak. Persze vannak fillérb@szó cégek, de inkább a kisebb méretűek nem engedhetik meg maguknak.


Ha pedig Distróspecifikus dolgokat is meg szeretnél tanulni, akkor egyrészt Ubuntu (Server), meg Red Hat. Red Hat kereskedelmi, de az ingyenes származékaival mindent meg lehet tanulni. (Alma, Rocky, Oracle Linux).


Ubuntunak a YAML alapú netplan hálózatkezelője gusztustalan, de ott nem nagyon van más lehetőség. Tűzfal: UFW, védelmi rendszer a SuSE féle AppArmor


Ha olyan cégbe botlassz, ahol Red Hat-ot használnak, akkor egyrészt a tűzfal a firewalld, másrészt ott az a csúnya SElinux, AppArmor helyett.

júl. 18. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Mindenhez is ami Linux! Én ha úgy akarom, akkor veszek egy másik szervert vagy asztali pc-t, majd az eredeti szervert úgy újratelepítem, hogy észre se veszed!
szept. 4. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!