A Microsoft miért csinál egyre több mindent nyílt forráskódú projektként?
Nem látok bele a licenszelésbe és szoftverfejlesztésbe, mindig is rendszergazda/hálózatos voltam.
Meglepett, hogy mennyi open-source projektje van a Microsoftnak GitHub-on, és nem csak kis szoftverek, hanem pl. a PowerToys, a VSCode és a PowerShell is.
Ez miért éri meg a MS-nek? Gondolom egy ekkora vállalat nem puszta szívjóságból osztja meg a termékeinek a forráskódját.
#1 Attól, hogy valami open source, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy community fejlesztésű, nem?. Ha teszem azt a PowerToys-t továbbra is 95%-ban MS alkalmazottak fejlesztik, és a maradék 5% meg a community, akkor az azért nem "ingyen fejlesztetés". Igazából ezt lenne jó tudni, hogy milyen arányban dolgoznak rajta továbbra is fizetett fejlesztők.
Inkább az érdekel, és ehhez nem értek egyáltalán, hogy az ilyen licenszelés nem azt jelenti, hogy egy rivális egy az egyben (minimális módosításokkal) lemásolhatja a szoftverét?
"Ha teszem azt a PowerToys-t továbbra is 95%-ban MS alkalmazottak fejlesztik, és a maradék 5% meg a community"
Akkor az meg mindig olcsobb a Microsoftnak, mintha 100%-ban MS alkalmazottak fejlesztenek.
Azért rendszergazdaként is illene képben lennie ilyen alapvető szoftverlicencekkel, mint a copyleft, BSD, GPL2-3, MIT, Apache, Public Domain...
"Ez miért éri meg a MS-nek?"
A contributorok miatt. Nem csak szigorúan vett forráskódot lehet commitolni, hanem fordításokat, helpet, designt, stb.
És nem is feltétlenül az a lényeg, hogy a kód mekkora részét adja a Microsoft, és mekkora részét a külső contributorok. De ha pl. jön a Red Hat és elkezd dolgozni a PowerShell kódján azért, hogy az újabb és újabb verziók átültethetők legyenek Linuxra, az is elég komoly dolog.
Egyébként csak a PowerToys-nak ~400 contributora van, megnézném, hogy ebből hány százalék az MS, de ha tippelnem kellene, azt mondanám, nagyon maximum a 70-80%-a.
"az ilyen licenszelés nem azt jelenti, hogy egy rivális egy az egyben (minimális módosításokkal) lemásolhatja a szoftverét"
Nem, ez mindig a licenctől függ. Nyugodtan nyílt forrásúvá lehet tenni egy terméket, de jogilag meg lehet tiltani a másolását, forkolását. A nyílt forráskód nem egyenlő sem a public domainnel, sem az ingyenességgel.
De egyébként a legtöbb nyílt forráskódú MS termák MIT licensz alatt jelenik meg, ami elég megengedő licensztípus, az ilyen projekteket lehet forkolni, és elég sokan forkolják is egynémelyiket. Ez is jó a Microsoftnak, mert az ilyen forkokból akár ötleteket, megvalósításokat is át tud venni a saját kódbázisába.
Olyan termékeket úgysem rak ki a Microsoft, amik jelentős piaci előnyt nyújtanak más cégeknek. Amekkora tőkeereje van a Micrfosotnak, ha egy másik cég megjelenne a piacon egy hasonló termékkel, úgyis felvásárolná két hét alatt, vagy beelőzné saját fejlesztéssel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!